Grondstoftekort industrie neemt af: prijzen omlaag H balderman.nl De goedkoopste met vertrekgaranties 17 799,- Inflatie domineerde de afge lopen maanden de econo mie. Dat kwam vooral door de hogere energieprijzen, met name gas en elektrici teit. Maar ook de industrie zorgde voor prijsopdrijving. Door de schaarste aan grondstoffen en materialen begonnen bedrijven voorra den te hamsteren. Dat zorgde ervoor dat bedrijven tegen elkaar opboden, waar door de prijzen fors stegen. Die kosten werden doorbe rekend aan de eindgebrui ker, vaak de consument. Die trend lijkt nu gekeerd ziet Albert Jan Swart, sector- banker industrie bij ABN Amro. ,,We zien dat de toe leveranciers meer produce ren. Daarnaast hebben be drijven extra voorraden in gekocht.'' Dat geeft rust. Ze hoeven nu niet meer koste wat kost voorraad in te ko pen om de productie aan de gang te houden. Kantelpunt Meer aanbod en minder vraag, dat drukt de prijzen. Die zijn nog wel hoog, maar de stijging vlakt af, ziet Swart. ,,Ik denk dat we echt een kantelpunt hebben be reikt met de prijzen. Die zouden wel eens kunnen gaan dalen.'' Dat is weer goed nieuws voor de strijd tegen inflatie. Want die is toch al langer hoger dan waar menig eco noom op gerekend had. Da lende afzetprijzen van de in dustrie zorgen dan voor een lagere inflatie. Daar profite- ren de bedrijven zelf ook weer van. Renteverhogin gen door centrale banken zijn een beproefde werk wijze om inflatie te beteuge len. Als de inflatie daalt is een renteverhoging niet no dig. En een lage rente bete kent lagere financierings kosten voor bedrijven. Swart ziet meer licht puntjes. ,,Zo zijn de tarieven voor containertransport tussen Shanghai en Rotter dam gedaald. Ze zijn nog steeds absurd hoog, maar het is voor het eerst in tijden dat de tarieven dalen.'' De gunstige ontwikkelin gen zorgen voor een posi tieve stemming bij de be drijven. Ondernemers ver wachten dat hun bedrijf de komende tijd verder zal groeien, blijkt uit de Nevi PMI, de index die aangeeft of We hebben een kantelpunt bereikt met de prijzen bedrijven een groei ofkrimp verwachten. Bedrijven hoeven zich minder zorgen te maken over de voorraden en kun nen weer volop produceren voor hun klanten. En dat doen ze dan ook. De produc tie steeg, evenals de in stroom van nieuwe orders. Personeel zou weleens de nieuwe flessenhals kunnen zijn. Bedrijven hebben steeds meer moeite om vol doende personeel te vinden. En dat is wel nodig. ,,De rek is er uit bij het bestaande personeel'', ziet bankier Swart. Een select groepje Nederlanders wordt alsmaar rijker. We vergapen ons graag aan hun pracht en praal. In deze serie onderzoekt journalist Irene van den Berg de keerzijde van deze extreme rijkdom. brengsten uit vermogen met één ta rief gaat belasten in een aparte ver mogensbox. Dus zowel de rente op spaarrekeningen, dividend op aande len, huurinkomsten als winsten op de verkoop van aandelen en huizen. Het kabinet loopt hier niet warm voor. ,,Miljonairs betalen al genoeg belasting in Nederland", zei premier Mark Rutte, na een oproep om rijken zwaarder te belasten. „Veranderingen in de belasting van vermogens opbrengsten en van directeur-groot aandeelhouders van bv's raakt men sen die hun connecties beter op orde hebben dan de gemiddelde Neder lander", reageert de hoogleraar. In het voorstel van Jacobs belast de fiscus bovendien alleen de werkelijke inkomsten uit iemands vermogen. De rendementen waarmee de fiscus nu werkt zijn fictief. In de praktijk betekent dat dat spaarders vaak te veel belasting betalen, zeker nu de rentestand op nul staat. Vermogen den die hun geld in aandelen en vast goed stoppen, betalen juist te weinig. Op dat punt komt de politiek Ja cobs wel tegemoet. Volgens het regeerakkoord gaat de fiscus vanaf 2025 werken met echte rendementen in plaats van fictieve. Maar de vraag is of de politiek de kans krijgt om daar zo lang mee te treuzelen. Eind de- cember oordeelde de Hoge Raad dat de fictieve rendementen in strijd zijn met elementaire grondrechten als het recht op eigendom en het discri minatieverbod. Vorige week stuurde staatssecreta ris Marnix van Rij (Fiscaliteit en Be lastingdienst) een brief naar de Tweede Kamer waarin staat dat de Belastingdienst geen aanslagen meer oplegt voor inkomsten uit sparen en beleggen, totdat dit is opgelost. Dat wordt nog een hele kluif voor de fiscus. De overbelaste Belasting dienst heeft waarschijnlijk weinig zin heeft in grote veranderingen. ,,Dat verhaal horen we al tien jaar. Maar het kan toch niet zo zijn dat we broodnodige veranderingen tegen houden omdat de Belastingdienst al een decennium zijn zaken niet op orde heeft", aldus Jacobs. Belastingparadijzen Het vermogen van de extreem rijken verdwijnt niet alleen in bedrijven en vastgoed in Nederland. Veel rijke Ne derlanders stallen hun miljoenen ook over de grens. Vooral belastingpara dijzen als Panama, de Maagdeneilan den en de Bahama's zijn favoriet. Een belangrijk kenmerk van belas tingparadijzen is, volgens oud-Ka merlid Merkies, de beperkte open baarheid van gegevens. De Maagden eilanden hebben geen openbaar han delsregister is. Het Centraal Planbu reau schat in dat ongeveer 60 miljard van de vermogens van rijke Neder landers is ondergebracht in belas tingparadijzen. Volgens Merkies doet Nederland te weinig om internationale belasting ontwijking aan te pakken. ,,Pogingen om dit aan te pakken zijn meestal zo halfslachtig. Bij nieuwe wetten tegen belastingontwijking hebben ambte naren en politici vaak contact met de belastingadviesbranche, waar het grote geld achter zit. Vaak worden deze wetten kapot gelobbyd." Bij Bolderman aanbetalen niet verplicht! 12 dagen Toscane, Bloemenrivièra, Cinque Terre en de Cöte d'Azur 12 dagen Corsica en Sardinië Geld-terug-garantie V Repatriëringsgarantie Omboekgarantie* 14 dagen Rondreis Griekenland 15 dagen Rondreis Spanje en Portugal 15 dagen Rondreis Sicilië, Sorrento en Amalfikust 15 dagen Noordkaap GO WOENSDAG 2 FEBRUARI 2022 Het lukt bedrijven steeds beter voldoende grond stoffen en materialen in te kopen. Dat remt de prijsstijgingen en ook de inflatie. Peet Vogels Amsterdam - Albert Jan Swart, ABN Amro voor rijksten ANVR Brochure en (0318) 58 09 58 boekingen: www.bolderman.nl Vertrekdata: 18,25 apr/2, 9,16,23, I 30 mei6,13,20,27juni/4 juli etc. Vertrekdata: 11,18,25 apr/2, 9,16, 23,30 mei/6,13,20,27juni etc. v.a. slechts v.a. slechts v.a. slechts Vertrekdata: 9,30apr/21 mei/4, 18 juni27aug10sept1,22 okt Vertrekdata: 4,18 apr/16,30 mei 13,27juni711,25 juli/8 aug etc. Vertrekdata: 4,25 apr/16 mei 6 juni/29 aug/19 sept 10 okt. Vertrekdata: 16 mei27juni 11,25 juli/8,22 aug. Drukfouten en/of prijswijzigingen voorbehouden. *Bekijk de voorwaarden op onze website. Prijs p.p. o.b.v. 2 pers. kamer exci Calamiteitenfonds, reserveringskosten. consumentenbijdrage 5GR e.v.t. brandstoftoeslag.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 17