Verrukkelijke avond bij The Rocky Horrorshow Öztürk maakt excuus aan militairen over 'moord' Miljardenprobleem dreigt na belastingflater 15 MARJAN BERK Als je in eindeloze quaran taine zit omdat er alweer een vriend of kind of familielid corona heeft, en je het leven van een opgehokte kip leidt, is ieder legaal uitstapje wel kom. Zodat mijn theatermin- nende hart huppelde toen ik de advertentie van de voorstelling The Rocky Horrorshow las. Ik hing meteen aan de telefoon van het theater om kaartjes te bestellen. Maar de eerst voorstellingen wa ren al uitverkocht en voorbij. Toch had ik het vermoeden dat die voorstellingen in het nieuwe jaar zouden worden hervat, dus ik belde weer en jawel, ik had ge lijk. Door het succes van de eerste run kwam er nog een serie en ik besloot mijn spaarpot om te ke ren en meteen mijn halve familie mee te nemen, inclusief mijn twee puberkleindochters, die in hun jonge leventjes zo'n unieke musical nog nooit hadden ge zien! Ik had dus negen mooie plaat sen besteld, toen helaas het nieuws van een verse lockdown de pret bedierf. En het was niet zeker dat de voorstelling nog zou worden gespeeld. Ik hield het allemaal scherp in de gaten en jawel, met de versoe peling van de quarantaine ging de voorstelling toch weer dóór. Nu kreeg men, door de 1,5 meter afstand, ook weer ruimte, nu in de prachtige grote Wim Sonne- veldzaal van theater DeLaMar. Mijn lieve familie veerde op toen ze het goede nieuws verna men. We kregen van het bedrijf brieven met instructies wat we moesten doen om netjes binnen te komen. We moesten om zeven uur sharp op de stoep van DeLa- Mar klaarstaan, met de kaartjes en het bewijs dat we gevacci neerd waren in de hand. Alles was strak gereglementeerd. We werden steeds zenuwachti ger, het leek een beetje op een militaire oefening. Maar we wa ren nu in het stadium waarin we alles braaf deden, geen overbo dige vragen stelden, alleen met kloppend hart het moment suprême afwachtten in de hoop dat we niet zouden horen dat het wéér niet zou doorgaan. Het was zover. We gingen naar binnen, zo enthousiast dat het ons was gelukt! Ik was nog nooit zo hoog in dit theater geweest. We zaten ook niet bij elkaar, van wege die 1,5 meter, maar we kon den wel naar elkaar zwaaien. De show begon, ik herinnerde mij de voorstelling uit de jaren 80, een heerlijk liveorkest zette de swingende rock-'n-rollmuziek in... De zaal swingde ogenblikke lijk mee! En daar was de ster: Sven Ratske. Heel groot, lang in een fijne, theatrale mantel en met zijn indrukwekkend prachtige stem. En verder zeg ik niks, ziet u er zelf maar in te komen. Ze gaan vast nog wel op tournee. We heb ben zo heerlijk gelachen. En dan weet je: theater, muziek, dans, je wordt er zo gelukkig van. Dat hebben mensen nodig! Het was niet zeker dat de voorstelling nog werd gespeeld In een verklaring die is opgesteld door een advocatenkantoor stellen militaire vakbonden en Öz- türk dat ze een streep willen zet ten onder de kwestie, die twee jaar lang voortsleepte. Het voor malige Denk-Kamerlid kwam in november 2019 in opspraak tij- dens een debat over een Neder lands bombardement bij het Iraakse Hawija. Hierbij vielen 74 slachtoffers. Dat kon gebeuren doordat de inlichtingen niet deugden. De vliegers viel niets te verwijten. Toch betitelde het Denk-Kamerlid het bombardement op Hawija als moord. Duizenden militairen voelden zich geschof feerd en wilden Öztürk laten vervolgen. Hier ging het OM niet in mee. Deze zomer kwam het tot een gesprek, waarbij de kou uit de lucht werd genomen. - Raymond Boere v I sè Het kabinet is nog amper van start, of het heeft al in potentie een miljardenprobleem. Rutte IV is naarstig op zoek naar een oplossing voor de gecrashte spaartaks. ,,Een lastige puzzel." De ironie is staatssecretaris Marnix van Rij (Fiscaliteit) niet ontgaan. Hij was in 2015 fel gekant tegen de hervorming van de spaartaks, maar nu de rechter een streep heeft ge haald door die wijze van belasting heffen, ligt het probleem op Van Rijs bordje. Want destijds, in 2015, was hij Eerste Kamerlid. Nu is hij verantwoordelijk staatssecretaris en: is het peperdure probleem zijn probleem. In december zette de Hoge Raad namelijk een dikke streep door de methodiek van box 3 van ons belas tingstelsel. Daarin wordt het ver mogen van spaarders en beleggers belast. De Belastingdienst rekent sinds 2017 met een formule uit dat al die spaarders en beleggers een vast rendement halen, waarbij ze verondersteld worden een deel te sparen en een deel te beleggen. Het probleem: wie alleen spaargeld had, haalde dat rendement vaak niet en werd dus te hoog belast. Ruim 60.000 mensen die destijds bezwaar aantekenden, moeten nu gecompenseerd worden. Maar dat kan oneerlijk voelen voor mensen die destijds eveneens te veel betaal den maar dat bezwaar lieten zitten. En omdat de wijze van berekenen nog altijd in de wet staat, loopt de staat grote kans dat wel 3 miljoen mensen compensatie claimen. Op de 'achterkant van een biervil tje' berekenden Kamerleden al dat het hele probleem wel '20 miljard euro' zou kunnen kosten, wil je ie dereen over alle jaren compense ren, aldus een ingewijde. Het complexe is: het liefst zou het kabinet vermogen individueel be lasten. Maar de Belastingdienst kan zo'n koerswijziging nu niet aan. Iets ogenschijnlijk simpels als de btw op groente en fruit naar nul verlagen, bleek al te machtig voor de ict-systemen. Het kabinet zette daarom een stip aan de horizon: vanaf 2025 wil het dat werkelijk rendement wordt be last, niet het fictieve rendement op basis van de rekenmethode uit 2017. Maar 2025 is nog ver weg, dus moet Van Rij een list verzinnen. Want omdat het rijk vreest dat meer burgers naar de rechter stap pen, besloot de Belastingdienst Links voelt voor ouderwetse taks burgers voorlopig helemaal geen aanslag op te leggen over vermogen in Box 3. Het zou anders rechtsza ken kunnen gaan regenen. Pro bleem is wel dat Rutte IV door uit stel zo'n 4,8 miljard euro aan in komsten per jaar dreigt mis te lopen. Daarom wil Van Rij daar in het voorjaar 'naar kijken'. Er zal een soort noodwetgeving komen. Totaalplan In een brief aan de Tweede Kamer schreef Van Rij gisteravond dat hij meer tijd nodig heeft om tot een to taalplan te komen. Uiterlijk vrijdag wil hij bekendmaken wat er met een deel van de spaarders en beleg gers gaat gebeuren die eerder be zwaar aantekenden tegen de hef fing. Maar, hij waarschuwt wel dat niet iedereen bediend gaat worden binnen de vereiste zes maanden. Het kan nog dat de miljoenen mensen die mogelijk ook te veel be lasting hebben betaald maar niet naar de rechter stapten, niet gecom penseerd worden. Volgens de land sadvocaat is dat 'juridisch houd baar', maar Van Rij heeft dat besluit nog niet genomen. Probleem is: alle zaken handmatig of via computers laten uitvlooien is ondoenlijk, ze ker voor de al overwerkte Belasting dienst. Ik wil voorkomen dat ik de Belastingdienst opzadel met onuit voerbare zaken." Over hoe het verder moet met het belasten van vermogen in box 3 bleefVan Rij gisteren nog onduide- lijk.Vandaag vindt er een debat plaats. Er moet voor de tussenlig gende tijd noodwetgeving worden opgetuigd, de impact op de Belas tingdienst is 'enorm' en er er moet nu 'een enorme hersteloperatie' ko men. Van Rij ,,Een enorme klus. Een lastige puzzel." GO WOENSDAG 2 FEBRUARI 2022 Voormalig Denk-voorzitter Sel$uk Öztürk maakt excuses aan militairen die hij betichtte van moord. Zijn uitspraak in een Kamerdebat over bur gerslachtoffers na het bombardement bij Hawija in Irak leidde tot ophef. Staatssecretaris Van Rij heeft meteen een peperduur probleem op zijn bord liggen. fotophil nijhuis Spaartaks-chaos, kabinet staat voor een enorme klus Tobias den Hartog Den Haag PvdA, SP en GroenLinks wil len als vervanger voor de spaartaks een vermogens belasting invoeren. Wie meer dan een ton heeft, moet beta len, ongeacht of er winst is gemaakt of niet. Mensen met meer dan 100.000 euro ver mogen (of paren met 200.000 euro) tot een half miljoen gaan 1 procent beta len; dat tarief loopt op tot 5 procent bij vermogens bo ven 5 miljoen euro. De tarie ven zijn hoger dan nu, maar volgens de partijen is dat no dig om 'vermogensongelijk heid in ons land te verkleinen'.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 15