Gynaecoloog verwekt 21 kinderen met eigen sperma Maria (23) ontmoet na juridische strijd haar donorvader 11 AU Ruim een jaar geleden stond Maria (23) voor de rechtbank in Arnhem. Ze eiste van ziekenhuis Rijnstate de identiteit van de spermadonor met code 'K34', door wie ze is verwekt, maar die anoniem wilde blijven. ,,Ik heb de intense behoefte om te weten wie hij is, welke naam hij heeft en wat voor gezicht hij heeft'', zei ze tegen de rechters. Elf maanden later, vlak voor kerst, zat Maria in een kantoortje in Houten tegenover 'K34'. Daarmee kwam een eind aan een 4,5 jaar durende juridische strijd om de iden titeit van haar donorvader. ,,In korte tijd ging het van helemaal niets naar alles'', vertelt Maria. ,,Hij is geen code meer, maar een persoon met een naam en een gezicht.'' 'K34' doneerde in de jaren negentig in Rijnstate als B-donor. Ofwel: een 'bekende' donor die ermee instemde dat zijn donorkind vanaf het 16de jaar zijn persoonsgegevens mag krijgen. De moeder van Maria koos daarom bewust voor een B-donor. Met die wetenschap groeide Maria ook op. Maar toen ze in 2017 zijn gegevens opvroeg bij de stichting Donorgegevens Kunstma tige Bevruchting (SDKB), die alle spermadonoren registreert, kreeg ze een afwijzing. De donor wilde anoniem blij ven. Een maas in de wet van 2004, die anoniem doneren verbiedt, gaf B-donoren de mogelijkheid om terug te komen op hun eerdere belofte. 'K34' maakte daar gebruik van zon der dat Maria en haar moeder dat wisten. Rechter Maria stapte als eerste donorkind ooit naar de rechter om de identiteit van haar donorvader op te eisen. De rechtbank besliste dat 'K34' ano niem moest blijven, maar vond wel dat de wet veranderd moest worden om de belangen van donorkinderen en donoren te kunnen afwegen. Enkele maanden later besliste een rechtbank in Den Haag in een verge lijkbare zaak van een een groep do norkinderen tegen SDKB en vrucht baarheidskliniek MC Kinderwens dat de donorkinderen recht hadden op de identiteit van hun donor, tenzij die 'zwaarwegende belangen' zou hebben om het niet toe te laten. Met die vonnissen in de hand De insteek van mijn rechtszaak was tenslotte niet om contact met hem te hebben, maar om te weten wie hij is. Mijn belangrijkste vraag was waarom hij later anoniem wilde blijven. Dat heeft hij uitgelegd.'' LEIDERDORP Jos Beek werkte in het Sint-Elisa- beth Ziekenhuis in Leiderdorp, een van de voorgangers van het Alrijne Ziekenhuis. 'Het lijkt er sterk op dat deze arts zijn eigen sperma heeft gedoneerd en gebruikt voor inse minatie van wensmoeders die ano niem zaad verwachtten', meldt Al- rijne in een verklaring. De inmid dels overleden gynaecoloog ver wekte volgens het ziekenhuis min stens 21 kinderen. Dat is gebleken uit dna-onderzoek van de kinde ren, die op zoek waren naar hun va der. In het kader van dat onderzoek werd Alrijne in juni 2021 benaderd door stichting Fiom, gespeciali seerd in afstammingsvragen. Alrijne heeft naar eigen zeggen contact met de donorkinderen en ouders die nu bekend zijn en die daar behoefte aan hebben. Het zie kenhuis noemt de manier waarop de gynaecoloog heeft gehandeld 'onacceptabel'. 'We zijn hier enorm van geschrokken', reageert Peter Jue, lid van de raad van bestuur van de Alrijne-zorggroep, in de verkla ring. 'We zijn direct in gesprek ge gaan met de kinderen en ouders die dat wilden, om te luisteren en onze medewerking toe te zeggen.' Alrijne heeft een onafhankelijke commissie gevraagd onderzoek te doen naar de precieze gang van za ken. 'Doel van het onderzoek is zo veel mogelijk informatie van des tijds te achterhalen en op een rijtje te zetten. En welke duidelijkheid De arts insemineerde eigen sperma bij vrouwen die anoniem zaad verwachtten kunnen we nu nog aan de direct be trokkenen geven? Zomer 2022 ho pen wij de uitkomsten beschikbaar te hebben.' Het Alrijne Ziekenhuis kan zich voorstellen dat de infor matie over de gynaecoloog veel vra gen oproept bij vrouwen die door Jos Beek zijn behandeld, hun kin deren of de betrokken vaders. 'Wij gaan daar heel graag over in ge sprek', aldus de verklaring. Ziekenhuis Isala in Zwolle riep oud-patiënten van arts Jan Wild schut vrijdag via advertenties in dagbladen op zich te melden. De oud-gynaecoloog gebruikte tussen 1980 en 1993 zijn eigen sperma bij vruchtbaarheidsbehandelingen in het toenmalige Sophia-zieken- huis. Uit dna-onderzoek is geble ken dat Wildschut minstens 47 na komelingen verwekte met zijn ei gen sperma. Vorig jaar bleek dat hij ook eigen zaad gebruikte bij vrucht bare echtparen die kwamen voor behandeling met het zaad van de echtgenoot. De zaak met de Leidse gynaeco loog roept herinneringen op aan de affaire rond spermadokter Jan Kar- baat. De omstreden arts, die in 2017 overleed, was een autoriteit op het gebied van donorinseminaties Dna-onderzoek wees in 2019 uit dat Karbaat ook vrouwen met zijn ei gen zaad insemineerde. Hij ver wekte zeker 68 donorkinderen. - Caspar Naber 57 kinderen Haar donorvader veranderde zijn sta tus al in 2009, toen Rijnstate hem vertelde dat hij veel meer donorkin deren had dan de destijds geldende landelijke norm van 25. Daarvan schrok hij. Tot nu toe is bekend dat hij zeker 57 donorkinderen heeft. ,,Ik kan me voorstellen dat je het over zicht verliest en het beangstigend is. Daarom is hij anoniem geworden. Achteraf kan ik dat wel begrijpen. Hij zei dat hij het een lastige keuze vond en het geen lichtzinnig besluit was.'' De gegevens op het donorpaspoort dat ze van Rijnstate kreeg, klopten wel. De gynaecoloog van toen had er op het formulier bij geschreven dat 'K34' een 'aardige vent' was. ,,Die in druk had ik ook na onze ontmoe ting'', zegt Maria. ,,,Ik was ook blij om te horen dat hij bewust voor het B-donorschap had gekozen. Ik denk dat het beter is dat hij zich bekend heeft gemaakt. Het is een opluchting. Het geeft mij rust. Dat gun ik alle do norkinderen.'' Haar donorvader kijkt ook 'posi tief' terug op de ontmoeting met Ma ria. 'Ik begrijp heel goed dat ze op zoek is gegaan en hoop dat ze op deze manier wat meer rust zal vinden', laat hij in een schriftelijke verklaring weten. Hij staat ook open voor contact met zijn andere do norkinderen. 'Ik heb er nu een goed gevoel bij dat ik nu toch iets voor mijn donorkin deren kan betekenen', schrijft hij. 'Destijds heb ik be wust gekozen om een B-donor te zijn, om dat ik altijd van me ning ben geweest dat donorkinderen het recht hebben om te weten van wie ze afstammen. Echter, het leven is niet te voorspellen en soms loopt het an ders dan je vooraf gedacht had. Er is dan ook een periode in mijn leven geweest, waarin het niet paste om contact te hebben met mijn donor kinderen. Nu ben ik blij dat die ruimte er wel is.' Na een jarenlange juridische strijd weet Maria eindelijk wie haar donorvader is. De spermadonor, die anoniem wilde blijven, heeft zich bedacht. Kort voor kerst heeft Maria hem ontmoet. Mijn vraag was waarom hij later alsnog anoniem wilde blijven zwichtte de SDKB alsnog toen Maria opnieuw een verzoek deed om een belangenafweging in haar zaak. Be gin november liet de stichting weten dat ze de persoonsgegevens zou krij gen, tenzij de donor 'zwaarwegende belangen' kon aantonen. Een maand later belde SDKB Ma ria. Haar donorvader stemde alsnog in met het verstrekken van zijn per soonsgegevens en wilde een gesprek met haar. „Ik had het totaal niet zien aankomen en kon het niet geloven", vertelt Maria. „Tegelijk was ik er van overtuigd dat ik ooit achter zijn identiteit zou komen." Ter voorbereiding op de ont moeting hadden zowel Maria als haar donorvader gesprekken met een medewerker van Fiom, cen trum voor afstammingsvragen. Twee weken na het telefoontje van SDKB schudde Maria haar donor vader de hand op het kantoor van Fiom. Het was onwennig, toch spraken ze elkaar bijna twee uur. „Het was een gekke situatie", zegt Maria. „Ik was erg nerveus, maar door de begeleiding van Fiom zat er minder spanning op de ont moeting. Ik had geen verwachtingen. GO WOENSDAG 2 FEBRUARI 2022 'K34 is nu een Een gynaecoloog uit Leiden heeft van begin jaren 70 tot medio jaren 80 vrijwel zeker zijn eigen sperma gedoneerd en ge bruikt bij vruchtbaarheidsbe handelingen. - Verklaring Alrijne Ziekenhuis persoon, geen code meer' - Maria, donorkind Tonny van der Mee Arnhem

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 11