éo j<tar Oud-MIVD'er was onderdeel van spionageschandaal 'The Voice'-schandaal trekt honderden demonstranten naar Museumplein JMN9K rij d 7 n^Ha ié de hoogst, #LetsTa Groot was de opkomst van de demonstratie tegen seksueel geweld zaterdagmiddag in Amsterdam niet, maar de aanwezige vrouwen hebben vrijwel allemaal hun eigen verhaal. ,,Er is een beerput opengegaan." 'Alleen Ja is Ja', 'Stop Victim Blaming', 'Seks is gedeeld genot tussen gelijken'. Honderden meis jes, vrouwen en mannen demon streerden zaterdagmiddag op het Museumplein in Amsterdam tegen seksueel grensoverschrij dend gedrag. Aanleiding zijn alle onthullingen rond The Voice of Hollandvertelt initiatiefnemer Mandy Sleijpen. ,,Die verhalen kwamen hard binnen. Er is een beerput opengegaan. Als ik nu niet opsta, gebeurt er weer niets.'' Sleijpen werd van haar 8ste tot haar 14de misbruikt door haar opa. Met Stichting Wij zijn M probeert ze al jaren via educatie het taboe rond misbruik en seksueel grens overschrijdend gedrag te doorbre ken. ,,De slachtoffers moeten wor den gehoord.'' Vrijwel alle vrouwen op het Museumplein hebben te maken gehad met seksueel grensover schrijdend gedrag. Isabella van Diepen was net 17 toen ze met vriendinnen een avond uitging in Breda ,,We stonden midden in de club, toen ineens iemand mijn topje naar beneden trok en aan me zat. Niemand die er iets van zei, ik was in shock. Ik ben direct wegge gaan en alleen naar huis gelopen.'' Isabella, inmiddels 19, zocht de schuld eerst bij zichzelf. ,,Zo'n kort topje aantrekken is misschien ook vragen om problemen.'' Mede door gesprekken met anderen kwam ze veel later tot de enige juiste conclusie: ,,Dit is gewoon niet oké en had nooit mogen gebeuren.'' Nu is ze actief voor Amnesty International in Leiden, waar ze studeert. Daar helpt ze met de actie 'Let's talk about Yes', over het belang van wederzijdse instemming bij seks. Bekende Verderop staat Anna (33) uit Am sterdam. 'Deze boy gaat wel leren wat consent is', staat op het karton dat ze voor haar buik houdt. ,,Ik weet pas een paar dagen dat ik zwanger ben'', lacht ze. Waarom ze op het Museumplein staat? ,,Ik kon gewoon niet niét komen. Zeven jaar geleden werd ik ver kracht.'' Zoals bij de meeste slacht offers was de dader een bekende. ,,Iemand van wie ik dacht dat hij een vriend was.'' Lang voelde ze zich schuldig. ,,Nee zeggen is lastig en met mijn tsTa\K^olJ5^ l ttiet zwarte band karate zelfs nog véél lastiger. Ik zou toch moeten kun nen terugvechten?'' Nu voelt ze zich beter, maar dat heeft veel the rapie, kracht en energie gekost. ,,Elke dag komt het nog terug.'' De 66-jarige Greet uit Castri- cum is razend. ,,Toen ik een halve eeuw terug jong was, speelde dit al. Seksueel grensoverschrijdend gedrag gebeurt in de kerk, op de scouting, in het zwembad. En vrouwen zijn altijd het slachtoffer. Waar blijven de mannen?'' Mannen krijgen er ook van langs van spreker Daryll Ricardo Land- brug, jongerenwerker en kandi daat-raadslid voor BIJ1 in Amster dam. ,,We leven in een patriar chaat. Een giftige, door mannen gedomineerde samenleving'', houdt hij de aanwezigen voor. De 30-jarige Roland Visser uit Nijmegen ziet het probleem ook heel duidelijk: ,,Seksueel grens overschrijdend gedrag wordt voor een belangrijk deel door mannen veroorzaakt. We moeten weg van die houding van 'een paar meisjes willen scoren'.'' Tom O'Keeffe (34) is meegeko men met een vriend. ,,Ik kom uit het Verenigd Koninkrijk, werk in Madrid en woon in Amsterdam. Dit komt helaas overal voor.'' Waar de politie rekening hield met duizenden actievoerders, werden het er uiteindelijk tussen de 750 en 1000. Mandy Sleijpen is niet verbaasd. ,,Ik zei vooraf al dat het er veel minder zouden zijn. Veel slachtoffers mailden al dat ze niet durfden te komen.'' Ze spreekt wel van een succes. „Mis schien moet ik dit elk jaar doen. We moeten nu doorpakken.'' Sleijpen beklemtoont dat vrou wen het vaakst slachtoffer zijn, maar dat ook jongens en mannen getroffen worden. ,,Bijna de helft van de meisjes en 17 procent van de jongens maakt voor haar of zijn 18ste een strafbare vorm van fysiek seksueel geweld mee, blijkt uit on derzoek.'' Gehoord Actrice en zangeres Karin Bloe men, die bij de demonstratie optrad als spreekstalmeester, zei blij te zijn dat ze kon helpen. Als meisje werd ze jarenlang mis bruikt door haar stiefvader. In haar boek Mijn ware verhaal uit 2019 vertelt ze erover. ,,Dit gaat me aan het hart, zo veel vrouwen hebben mij naar aanleiding van mijn boek hun verhaal gemaild of verteld.'' Het belangrijkste is dat slacht offers zich gehoord en serieus genomen voelen, zegt ze. ,,Praten helpt enorm, helaas gebeurde dat vroeger minder dan nu. Hoeveel ouders niet zeiden: 'loop niet zo te zeuren'.'' Die boodschap geeft zangeres en oud-The Voice-kandi- daat Hiske Bongaarts de slacht offers in het publiek ook mee. ,,Ik hoor je, ik zie je, ik geloof je en ik sta naast je'', zingt ze. Hans van de Ven was als hoofd Signaalanalyse van de militaire inlichtingendienst MIVD in de jaren 90 een van de Nederlandse deelnemers aan het zogeheten Maximator-overleg. Dat blijkt uit documenten die onderzoekspro gramma Argos heeft ingezien. Maximator was een spionage- alliantie tussen Duitsland, Dene- marken, Zweden, Frankrijk en Nederland. Via de Maximator-alliantie werkte Nederland tientallen jaren mee aan het ontsleutelen van geheime berichten van landen over heel de wereld. De Ameri kaanse en Duitse geheime dien sten kochten in de jaren 60 het Zwitserse bedrijf Crypto AG op, dat versleutelde communicatie middelen verkocht. Zo hadden Duitsland en de VS tientallen ja ren algoritmes om de gevoeligste berichten te ontsleutelen. Dat 'de inlichtingencoup van de eeuw' in 2020 via onder meer The Washington Post, ZDF en Argos naar buiten kwam, leidde tot groot ongenoegen bij meer dere regeringen. Landen gingen naarstig op zoek naar lekken. In december werd het voormalige hoofd van de Deense militaire in lichtingendienst Lars Findsen ge arresteerd op verdenking van het lekken van staatsgeheimen. Het kan niet anders dan dat de Nederlandse MIVD ook op zoek is gegaan naar lekken, zegt onder zoeksjournalist Huub Jaspers in Argos. ,,Mijn inschatting is dat Hans van de Ven op nummer 1 stond van oud-medewerkers die de MIVD verdacht van lekken.'' In de podcast De zwarte dag van Hans van deze krant, waarin we zijn dood onderzoeken, vragen vrienden van Van de Ven zich afof de MIVD bemoeienis heeft gehad bij het abrupt afbreken van het politieonderzoek naar zijn dood, of bij een inbraak in zijn woning na zijn overlijden. De MIVD zegt niet in te gaan op vragen over 'eventuele aan de MIVD toege dichte individuele zaken of perso nen', maar stelt wel: ,,In zijn alge meenheid kunnen we zeggen dat de MIVD zich niet mengt in het oordeel van de politie.'' GO MAANDAG 31 JANUARI 2022 'Als ik nu niet opsta, gebeurt er weer niets' David Bremmer Amsterdam Isabelle van Elst: ,,Dit is niet oké, het had nooit mogen gebeuren.'' Roland Visser: ,,We moeten weg van 'meer meisjes scoren'.'' Greet: ,,Dit speelde een halve eeuw geleden al.'' foto's jean-pierre jans HILVERSUM Oud-MIVD'er Hans van de Ven, die vorig jaar dood werd ge vonden in zijn woning in Am stelveen, heeft meegewerkt aan een omstreden spionage- alliantie die in 2020 werd onthuld. Mogelijk werd Van de Ven gewantrouwd als lek. Hans van de Ven werd dood gevon den in zijn huis. foto hanneke hilten - Koen Voskuil Podcast De zwarte dag van Hans is te luisteren via de website van deze krant /zwartedag of diensten zoals Spotify en iTunes.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 7