4 U Voor het huwelijk van Willem-Alexander en Maxima is achter de rug van het kabinet om onderzoek gedaan naar Jorge Zorreguieta. De top van het OM vernietigde de aangifte tegen hem, waarmee de feestvreugde was gered. ORANJEHUWELIJK e vierdelige docu mentaireserie Een Porseleinen Huwe lijk van makers Hans Hermans en Martin Maat die deze week door BNNVara wordt uitgezonden gaat in op de moeilijkheden rond het ko ninklijk huwelijk in 2002. De plaatsvervangend directeur van de Binnenlandse Veiligheidsdienst Onno Koerten wil een reis maken naar zijn Argentijnse collega's en gaat in juni 1999 langs bij de politiek ver antwoordelijke. Minister Bram Peper van Binnenlandse Zaken zoekt er niets achter, Koerten kan gaan. Vrij wel niemand kent dan nog de naam Maxima Zorreguieta, die komt pas 31 augustus op straat te liggen. Peper moet wel aan Koerten terug denken als hij begin september een korzelige Wim Kok aan de 'minister- lijn' krijgt. Kok heeft er lucht van ge kregen dat onderzoek is gedaan naar iets wat het Koninklijk Huis raakt: een onderzoek naar Zorreguieta. Pe per: ,,Hij zei: 'Wat doe jij? Dat is mijn verantwoordelijkheid.' En ik zei: ik weet van niks.'' Het onderzoek telt zeven pagina's en de makers vonden het in het per soonlijk archief van Max van der Stoel in het Nationaal Archief. Het is een uitgebreid overzicht van de loop baan van Zorreguieta, met daarin een politieke conclusie: hij zou geen slachtoffers hebben gemaakt ten tijde van het regime -Videla. De Rijksvoorlichtingsdienst heeft in de archieven een stuk gevonden, zo bevestigt ze aan de programma makers, met datering augustus 1999. Maar onduidelijk is 'in wiens op dracht dat document gemaakt is, en wie daarvan op de hoogte was'. Een half jaar later zou de BVD een onderzoek doen naar een andere nieuweling in de koninklijke familie, Edwin de Roy van Zuydewijn, part ner van prinses Margarita. Dat onder zoek werd gedaan door Onno Koer- ten en vond ook plaats achter de rug om van Kok en Peper. Pas in 2003 zou bekend worden dat de officiële op drachtgever de directeur van het ka binet der koningin was, die op uitste kende voet stond met koningin Beatrix. Zowel voormalig PvdA-fractie- voorzitter Ad Melkert als oud-minis ter Peper veroordelen dit onderzoek buiten het zicht van de politiek ver antwoordelijken. Melkert: ,,Dat kan helemaal niet(...) Dat had gemeld moeten worden.'' Oud-directeur Hugo Anzorreguy van de Argentijnse geheime dienst bevestigt de docu mentairemakers dat hij Koerten ont ving in Buenos Aires en dat ze spra ken over Jorge Zorreguieta. Koerten ontkent nu dat hij de rapportage heeft opgesteld. Anderhalf jaar na die geheime rap portage realiseren verschillende hoofdrolspelers zich welk monster zij in de bek kijken. Op 15 januari 2001 vrezen koningin Beatrix, premier Wim Kok en minister van Staat Max van der Stoel voor de toekomst van de monarchie als Willem-Alexander zijn huwelijksaanzoek doorzet, zón der dat alle seinen op groen staan. De Staten-Generaal moeten immers par lementaire toestemming geven voor het huwelijk. Niet alle hoofdrolspelers hebben dat besef. Max van der Stoel vertelde na die eerste bijeenkomst op Paleis Noordeinde zijn zoon Scipio dat een constitutionele crisis dreigde. ,,Hij had ook sterk de indruk dat Wil- lem-Alexander dat onderschatte." Scipio van der Stoel werd in de de licate crisis voortdurend op de hoogte gehouden door zijn vader. Hij wilde dat iemand het wist.'' Die accep teerde de opdracht van Wim Kok, na dat hij had gezegd dat zijn missie maar één uitkomst kon hebben: de vader kon niet komen. Pas na de voorwaarde van Van der Stoel nam Kok die lijn over, vertelt Scipio. Videla-jaren Op het Catshuis ontving Kok vrijdag 19 januari Willem-Alexander en Maxima om verder te praten over de situatie. Die ochtend werd weten schapper Michiel Baud ontboden om zijn rapport te presenteren met het onderzoek naar de Videla-jaren en de positie van Jorge Zorreguieta. Baud vertelt wat hij aantrof: een woedende Willem-Alexander en een huilende Maxima. Hij kreeg de volle laag van Willem-Alexander als bood schapper van het slechte nieuws: Baud noemde Jorge Zorreguieta 'fout'. Dezelfde dag deed de kroon prins van de weeromstuit een tegen zet die de hele zaak onder grotere spanning bracht: hij vroeg Maxima ten huwelijk op het ijs van de vijver MAANDAG 31 JANUARI 2022 GO r E Prinses Maxima in tranen tijdens de huwelijksvoltrekking. foto anp E Regeringsdiner voorafgaand aan het huwelijk met vinr. prins Wiiiem-Aiexander, Maxima Maxima als test voor de Jan Hoedeman Den Haag F Maxima en Wiiiem-Aiexan- der na het be kendmaken van hun verioving in 2001. FOTO ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 4