5 c Stichting Dierenwelzijn Walcheren wil tweede vertrekplaats Dierenwelzijn Walcheren heeft een tweede ambulance. Die is er om dieren op de Bevelanden te helpen. De stichting zoekt nu Be velandse vrijwilligers voor die ambulance. Ook mensen die 's avonds en 's nachts kun nen rijden. Als er voldoende vrijwil ligers zijn, dan komt er een stand plaats Bevelanden. Wat houdt het vrijwilligerswerk eigenlijk in? Chauffeur Piet Gabriëlse uit West- kapelle draagt een zwarte muts met daarop de tekst #elkdiertelt in neon letters. Hij had er om zeven uur vrij dagochtend al een klus opzitten. Hij haalde een vangkooi met een zwerf kat op van het industrieterrein in Goes en bracht de kat naar het asiel. Daarna pikt hij ambulancebijrijder Carola Oosse die in Goes woont op bij de KFC in Middelburg. De dierenambulancevrijwilligers haasten zich nu naar de Paul Kruger- straat in Vlissingen, waar een dode kat is gevonden op de stoep. Carola Stroo en Coby Storm staan daar naast een kleedje met daaronder het over leden dier. Het is guur deze ochtend, maar ze wilden blijven wachten tot de ambulance er zou zijn. Warm, maar overleden ,,Je laat zo'n lief dier toch niet lig gen?", zegt Storm, ,,Ik heb mijn werk maar gebeld dat ik iets later ben." Haar vriendin Stroo had de dieren ambulance gebeld en thuis een grijs dekentje gehaald om de kat af te dek ken. Ambulancevrijwilliger Oosse doet voorzichtig het dekentje opzij. ,,Ach, hij is nog wel warm, dus nog niet heel lang dood." Dan checkt ze onder de staart en ziet dat de poes geen hij, maar een zij is. De grote zwart-witte kat blijkt ge- chipt, met een scanner is de code uit te lezen. Oosse belt de centralist die uitzoekt welk adres bij de code hoort. De kat heet Milo, hoort ze een paar minuten later en ze krijgt het adres waar het baasje zou wonen. Chauffeur Gabriëlse vertelt dat dode dieren bergen droef maar ook dank baar werk biedt en start de auto. ,,Mensen kunnen zich zeer hechten aan dieren. Het is natuurlijk vreselijk niet te weten wat er met je kat of hond is gebeurd." Hij werkt daarom ook graag mee in het zoek- en vang- team van Dierenwelzijn Walcheren. Op het adres in Vlissingen-cen- trum waar de kat vandaan zou ko men, puilt de brievenbus uit van de post en niemand doet open. Oosse propt er een briefje bij in de bus. Het kattenlichaam gaat naar het dierena siel en zal daar twee weken bewaard worden, het baasje kan zich in die Het is natuurlijk vreselijk niet te weten wat er met je kat of hond is gebeurd tijd nog melden. Bij het asiel legt Si- mone van Randwijk de grote poes Milo in een vrieskist. ,,Het is al het zevende dier deze maand." Ze zet zo meteen een melding over de kat op de site van Amivedi. ,,Wie weet meldt de eigenaar zich nog." Voor de ambulancevrijwilligers is het een relatief rustige ochtend, maar alleen al in januari ging de nieuwe ambulance 45 keer naar de Bevelan den. Nu vertrekt de ambulance nog steeds vanuit Vlissingen. Als er vol doende vrijwilligers op de Bevelan- den zijn, komt er daar een tweede vertrekplaats. ,,We zoeken op de Bevelanden ook een paar dierenliefhebbers die zelf 'nachtdieren' zijn. Dus mensen die graag 's avonds en 's nachts meewer ken", vertelt Jolanda Lichtenberg (59). Ze is voorzitter en initiatiefne mer van de Stichting Dierenwelzijn Walcheren. De stichting heet dan wel 'Dierenwelzijn Walcheren', maar is ook volop actief op Noord- en Zuid-Beveland. ,,We hebben met de tunnelbeheerder van de Wester- scheldetunnel de afspraak dat wij ge wonde en zieke dieren bergen of ver zorgen", vertelt Lichtenberg. ,,Met de vogelgriep komen wij ook vaak bij op Yerseke Moer om zieke vogels op te halen." Eén en al zorg Vrijwilliger Carola Oosse uit Goes draait sinds oktober mee en is en thousiast. ,,Het is een leuke club die renliefhebbers, echte gevoelsmen sen." Ze werkt zelf in de zorg voor li chamelijk gehandicapten en koos de ambulance als vrijwilligerswerk. ,,Het is één en al zorg in mijn leven", lacht ze. Ook haar vriend Frans is ambulancevrijwilliger geworden. Gabriëlse begon afgelopen juli als vrijwilliger, na zijn pensioen bij Rijkswaterstaat. ,,Het is een leuke, jonge club bij Dierenwelzijn Walche ren, met lieve collega's, het lijkt echt familie." De eerste ambulance van de stich ting rijdt pas sinds april 2020. Stich ting Dierenwelzijn Walcheren sprong toen in het gat dat viel toen de Dierenbescherming stopte in Vlis- singen. De standplaats van de eerste ambulance van Dierenwelzijn Wal cheren is Vlissingen. De tweede am bulance, een verlengde Opel Combo, kwam erbij op 22 december 2021. De tweede dierenambulance kwam er door hulp van Stichting Dierenlot, die gaf hem in bruikleen aan Dierenwelzijn Walcheren. Het is een occasion, hij heeft 280.000 kilo meter op de teller. Het onderhoud, de brandstof en vooral ook de vrijwilli gers moet de Walcherse stichting zelf regelen. Dieren-EHBO Voorzitter Lichtenberg hoopt binnen drie maanden voldoende Bevelandse vrijwilligers te hebben. ,,Vooral chauffeurs, bijrijders en centralisten hebben we nodig." De mensen op de ambulances krijgen een dierenarts cursus, gericht op EHBO bij dieren. Op de site dierenwelzijnwalcheren. nl kunnen geïnteresseerden zich aanmelden en een sollicitatieformu lier invullen. ,,Er is altijd wel verloop, ook onder de Walcherse collega's. Dat is logisch bij een team van vrij willigers", vertelt Lichterberg. ,,Dus ook vrijwilligers op Walcheren zijn zeer welkom!" Vrijwilligers moeten wel stevig in de schoenen staan en eerste hulp kunnen bieden. De am bulance krijgt meldingen van dode en gewonde huisdieren, van wegge lopen katten en honden en van ge wonde of dode vogels. BE MAANDAG 31 JANUARI 2022 Ambulance zoekt vooral Bevelandse 'nachtdieren' Arie Westeneng Vlssingen/Goes De tweede dieren ambulance van Stich ting Dierenwelzijn Walcheren getoond door vrijwilligers Ab bey Moerings (l) en Henny Boone (r). De ambulance rijdt sinds 22 december door Zeeland. FOTO DIRK-JAN GJELTEMA - Piet Gabriëlse, chauffeur dierenambulance Carola Stroo (links) belde de dierenambulance. Coby Storm wachtte samen met haar. Piet Gabriëlse en Carola Oosse van Stichting Dieren welzijn Walcheren halen de overleden kat op. foto arie westeneng viwiiereiwretóimi STICHTiNl 11 l n 1 1 DierenLot ffsamenvoordieren

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 48