Heerlijk loopweer en daarna even uitrusten met een kom verleidelijke erwtensoep Veiliger fietsroute naar school door 'aanfloepende' verlichting c Op ex-voetbalveld Kortgene 4 Goed nieuws voor starters, spoedzoekers én tijdelijke werknemers van bedrijven. Als het meezit, worden nog dit jaar tiny houses geplaatst op de voormalige voetbalvelden. ,,De vraag is er en wij hebben de lo catie", zegt wethouder Adrie van der Maas. In het voorlopige plan gaat het om 103 huisjes. En daarmee worden drie problemen opge lost. Zo is het heel lastig voor men sen die scheiden ofin de regio gaan werken om snel een woning te vin den. Ook jongeren moeten lang wachten en Noord-Bevelandse be- We willen in mei of juni het plan gereed hebben drijven zitten te springen om een plek voor hun tijdelijke werkne mers. En dan gaat het vooral om grotere bedrijven, legt Ko Zwemer, woord voerder namens de betrokken on dernemers uit. „Roompot zit er bij, en verder van winkelcentra tot een surfschool of viskwekerij." Deze ondernemers hebben allemaal tij delijke (internationale) werkne mers die ergens moeten wonen. ,,Ik denk dat dit een goed plan is. Beter dan wanneer je als individuele on dernemers je wensen neerlegt." De ondernemers hebben bere- kend dat ze op jaarbasis ongeveer 120 mensen moeten onderbrengen. Uitgaande van twee tot drie perso nen per woning, komt dat neer op 50 huisjes. Daarbij komt ook per manent toezicht. Voor de starters en spoedzoekers zijn de andere 53 woningen beschikbaar. Het zijn al lemaal kleine woningen die ver plaatsbaar zijn. Dat maakt dat dit project niet alleen snel gerealiseerd kan worden, maar ook dat het niet voor tientallen jaren vast ligt. ,,Als alles voorspoedig verloopt, denk ik dat we in het vierde kwartaal van dit jaar kunnen plaatsen", zegt Van der Maas. De ondernemers maken ook vaart met hun aandeel in het plan. ,,We willen snel beslissen", zegt Zwemer. ,,We willen in mei of juni het plan gereed hebben." Verhuur De huisjes worden verhuurd. Van der Maas hoopt dat woningcorpora tie Beveland Wonen de huisjes wil neerzetten. ,,Wij zijn voor dit pro ject nog niet benaderd", zegt direc teur Peter Bevers van Beveland Wo nen. ,,Als de wethouder er met ons over wil praten, is hij van harte wel kom. Wat niet wil zeggen dat ik morgen toe zeg dat ik 53 tiny houses wil bouwen." Mocht Beveland Wo nen geen brood zien in het plan, dan zijn er volgens Van der Maas voldoende bedrijven die hier op willen inspelen. De komende maanden wordt verder gewerkt aan het plan. Het kost de gemeente ongeveer 1,7 mil joen euro. En dat heeft te maken met de aanleg van alle kabels en lei dingen op het terrein zelfen de aan passingen van weg er naar toe. Met de naastgelegen tennisbaan gaat de gemeente nog in overleg. Ook de gemeenteraad moet zich nog uit spreken over het plan Weer voor de doorstappers. Dat is waarschijnlijk de beste omschrijving voor de omstandigheden zaterdag bij de winterwandeling in Kapelle. Een stevige wind, beetje fris, maar droog met regelmatig een zonnetje. ,,Heerlijk weer om te lopen", zeg gen de vrouwen van de Slabbie- club. Een familiegroep. Hecht, zo als ze zelf omschrijven, en vooral gezellig. Ze lopen allemaal regel matig. ,,Ach", zegt een van de zus sen. ,,Ik ben geen geoefende wan delaar hoor." De Slabbieclub zit in een boe renschuur, net buiten Kapelle. Een rustpunt, ook in de letterlijke zin van het woord. Buiten, op het erf, kraait een parmantige haan ongedurig terwijl zijn dames om hem heen scharrelen. Binnen staan stoeltjes om even lekker uit de wind op neer te ploffen. Een Na afloop kunnen de mensen hier nog wat drinken en het museum bezoeken aanhalig poesje probeert onop houdelijk op de tafels of tussen de pannen met soep te springen. Het is de geur van rookworst die on weerstaanbaar is. De wandelaars zijn van start gegaan in het Fruitteeltmuseum in Kapelle. De een met rugzak met proviand, de ander met een flesje water nonchalant in de jas zak. Onder hen André Berwald. Hij haalt twee startbewijzen. ,,Mijn vrouw staat buiten te wachten met de hond", vertelt hij. ,,Nikkie, een Friese stabij." Berwald gaat deze keer voor de zeven kilometer. ,,Genoeg voor dit moment", lacht hij. ,,We hebben tochten van 7, 10 en 13 kilometer", zegt Elly Sonke van het Fruitteeltmuseum. Rou tes die voeren langs fruitgaarden, over polderweggetjes en door het dorp. ,,En na afloop kunnen de mensen hier nog wat drinken en het museum bezoeken." Dagelijks rijden groepen kinderen uit Noord-Bevelandse dorpen naar school in Goes. Een tocht van twaalf kilometer of meer die ze in de win termaanden grotendeels in het donker afleggen. ,,En het is daar érg donker", zegt Hoekman. Ze kan het weten omdat ze in haar jeugd de zelfde route ook wel aflegde. Hoekman doelt op de su- persmalle weg die vanaf recreatie park Deltona bij Kortgene de duis ternis van de polder in duikt. Een weggetje (niet breder dan een fiets pad) van ruim zes kilometer naar de Zandkreekdam. Daar komen de kinderen op de parallelweg langs de Deltaweg. ,,Dan kom je weer in de bewoonde wereld", zegt Hoekman. ,,Maar de eerste kilometers op Noord-Beveland zijn aardedonker en gevaarlijk. Onlangs is een jongen nog gevallen met de fiets." Lampen met sensoren Volgens Hoekman fietsen dagelijks tientallen kinderen vanaf Noord-Beveland naar school. ,,En het is goed om dat ook te blijven sti muleren", zegt ze. Maar dan wel op een veilige manier met verlichting. Geen lang lint van lampen die de hele nacht branden, maar lampjes die aanfloepen op het moment dat je aan komt fietsen. Ze dropte haar idee bij raadslid De eerste kilometers op Noord-Beveland zijn aardedonker en gevaarlijk Johan Sandee. Die legde het in eer ste instantie via een gemeenteamb tenaar neer bij Waterschap Schel- destromen. ,,Maar daar zagen ze er toen niks in", zegt Sandee. Onlangs pikte de fractie het idee opnieuw op. Maar nu via de politieke weg. De fractie diende met steun van meer der fracties een motie in om te on derzoeken welke fietspaden te smal zijn, welke paden slimme verlich ting nodig hebben en wat de ge meente samen met het Waterschap kan doen om dit te realiseren. Want niet alleen het weggetje van Kortgene naar Goes is aarde donker. Dat geldt in feite ook voor de route vanaf Kamperland, zoals het nieuwe fietspad tussen Geers- dijk en Kortgene. Inez Flameling van de PvdA plaatste wel wat kant tekeningen bij het plan. ,,Uit onder zoek blijkt dat verlichten van een fietspad niet per definitie tot meer veiligheid leidt", zei ze. Mark Faasse (BEN) deed de suggestie om ook zoveel mogelijk alle paaltjes weg te halen die nu vaak midden op een fietspad staan om auto's te weren. Een toevoeging die door de andere partijen werd overgenomen. Ver trekkend wethouder Pim Schenke laars zegde toe om met dit onder werp aan de slag te gaan. Hij is van plan om contact op te nemen met waterschap Scheldestromen. MAANDAG 31 JANUARI 2022 BE Groots plan voor 103 tiny houses Jan Geldof zit aan de snert. De boerderijkat probeert een hapje mee te eten, maar dat lukt niet. foto MARCELLE DAVIDSE KAPELLE Melita Lanting Kortgene - Ko Zwemer - Elly Sonke, fruitteeltmuseum - Melita Lanting KORTGENE KORTGENE - Wat zou het mooi zijn als het fietspad naar Goes verlichting krijgt. Dat dacht Fleur Hoekman uit Kortgene toen ze haar buurmeisje in het pikkedonker zag wegfietsen naar school. De gemeenteraad heeft haar idee opgepikt. - Fleur Hoekman - Melita Lanting

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 47