Raad vindt60.000euro voor het Stadhuismuseum MeerBomenNu houdt oogstdag op landgoed het Watergat in Renesse 5 Ze doet het om lekker buiten bezig te zijn. Voor het klimaat, biodiversiteit én haar (klein) kinderen. Ingrid Schmitt (63) uit Wissenkerke oogst bomen voor MeerBomenNu. Dat gebeurt zaterdag 12 februari op landgoed het Watergat in Re nesse. Iedereen die wil, kan meeschep- pen. Er zijn een miljoen zaailingen aangevraagd. Alleen al in Zeeland staan mensen te trappelen om ruim tienduizend bomen. Afgelopen zomer kon iedereen die een boom (of meer) wil, zich bij de organisatie aanmelden. In vier dagen tijd ging de belangstel ling door het plafond. Er zijn lan delijk één miljoen zaailingen be steld, zegt Zeeuws coördinator Marga Witteman van de cam pagne MeerBomenNu. ,,We zien wel hoever we komen. Als we met elkaar samenwerken en de handen uit de mouwen steken, dan komen we een heel eind." Overdadig of ongewenst Te beginnen op 5 februari in Aar denburg en op 12 februari in Re nesse. Op die laatste locatie kun nen zwarte els, berkjes en wat ei ken worden 'geoogst'. Elders zijn weer andere inheemse bomen en struiken beschikbaar. Het gaat steeds om bomen die overdadig of ongewenst zijn in bepaalde na tuurgebieden, gemeenteparken of landgoederen. En die dan elders, helemaal gratis, kunnen worden geplant. ,,Dat kan bij iemand zijn die z'n tuin wil aankleden. Maar het kan ook gaan om een boer die een houtwal wil plaatsen. Of een organisatie die tiny houses heeft neergezet en die dat kavel groener wil maken of opleuken." Vorig jaar ging MeerBomenNu voor het eerst los. Het idee achter de actie is dat je met wat de natuur zelf levert snel heel veel bomen kunt planten. ,,Het is heel toegan kelijk. Ook mensen met een kleine beurs kunnen zich zo bomen ver oorloven. En het is niet moeilijk. Je meldt je aan en je komt met een aanhangwagen naar een oogstdag toe. Ofje komt als vrijwilliger met een schep langs en helpt oogsten. Dan kun je eind van de dag ook met een boompje naar huis." Samen met Arthur Geursen uit Dreischor is Ingrid Schmitt in Re- nesse als oogstbegeleider van de partij. Ze hoorde vorig jaar voor het eerst over bomen die werden weggegeven in Kamperland en dat idee sprak haar aan. ,,Bezig zijn met het milieu. Niet klagen, maar praktisch handelen. En het is ook leuk om met z'n allen lekker bui ten bezig te zijn." In Zeeland wordt nog volop naar meer vrijwilligers gezocht. Ook Boompjes die anders in de snipperaar verdwijnen, geef je een nieuwe plek oogstlocaties liggen niet voor het oprapen. Afgelopen tijd zijn alle Zeeuwse gemeenten aangeschre ven. Dat heeft in ieder geval een oogstlocatie in de gemeente Sluis opgeleverd. Met de gemeente Vlis- singen wordt binnenkort overlegd. Met de campagne worden com merciële boomkwekers volgens Witteman niet in de wielen gere den. Zij kunnen de enorme vraag naar bomen niet aan. ,,Alleen al het Rijk wil 37.000 hectare aan bos aanplanten in tien jaar tijd. Dat is omgerekend tussen de 148 en 161 miljoen bomen." Bovendien dient de campagne meerdere doelen. ,,Je leert heel veel over de veerkracht die de natuur heeft en wat we daarmee kunnen doen. Ook om de biodiversiteit te versterken." De verzamelde bomen kunnen na oogstdagen direct worden op gehaald. Restanten worden opge slagen in bomenhubs, die ook weer op bepaalde dagen zijn geo pend. ,,Je bent een heerlijke dag buiten. Je doet iets heel concreets voor het klimaat en de biodiversi teit. Boompjes die normaal zou den afsterven of in de snipperaar verdwijnen, kun je een nieuwe plek geven. Dat geeft energie." Veel raadsleden waren even in ver warring toen Leefbaar Schou wen-Duiveland (LSD) voorafgaand aan de gemeenteraadsvergadering aankondigde met een amendement te komen om het Stadhuismuseum in Zierikzee te steunen met een in cidentele subsidie. Op zich niet vreemd, maar wel omdat dat tij dens de behandeling van een aan vraag voor budgetsubsidie voor het Watersnoodmuseum in Ouwer- kerk gebeurde. Dat museum krijgt dit jaar eenmalig 45.000 euro. Dat bedrag zorgt ervoor dat het mu seum de exploitatie rond kan krij - gen in afwachting van overige sub sidie van het Rijk en de provincie. In het Stadhuismuseum blijkt de bedrijfsvoering op de tocht te staan om verschillende redenen. Zo is de jaarlijkse subsidie niet toereikend, omdat de gemeente uitging van haar eigen exploitatiebudget. Toen het Stadhuismuseum verzelfstan digde, bleken er extra kosten bij te komen, zoals het huren van een de pot. Ook zijn er destijds drie perso neelsleden overgenomen onder de cao voor gemeenteambtenaren. Die hebben een hogere cao-stijging dan de andere museummedewerkers. Verder zijn er nog wat noodzake lijke onderhoudskosten. Eenmalig bedrag Onder meer de beheerstaak die het museum heeft voor de gemeente lijke collectie kunst, kunstnijver heid en archeologie gaf Guusj e Poot van Leefbaar als argument om het museum met een incidentele sub sidie te steunen. Om te voorkomen dat die in de toekomst nodig is, vroeg Poot het college om de subsi dieafspraken bij te stellen. Poot vroeg het benodigde bedrag van 60.000 euro via een amende ment aan. Het bijzondere in dit ver haal is dat het Stadhuismuseum voor ongeveer hetzelfde bedrag een bezwaarprocedure heeft lopen bij de gemeente. Het museum had een subsidie van ruim zeven ton aange vraagd, waarvan ruim 640.000 euro is toegewezen. Waarom niet het hele bedrag is toegekend, was vol gens Poot onduidelijk. Wethouder Jacqueline van Burg Het wekt de suggestie van een hapsnapbeleid zei zich te kunnen vinden in het amendement. ,,Al met al kan het college dit amendement van harte ondersteunen." Dat zorgde voor verbazing bij Petri d'Anjou (PvdA). ,,Hoe verhoudt de steun van het college zich tot het afwijzen van subsidie?", vroeg ze verwijzend naar de 64.000 euro die eerder was geweigerd bij de subsidieaanvraag. ,,Het wekt de suggestie van een hapsnapbeleid", vond raadslid Rut ger Punt (CDA) van het toekennen van extra subsidie. Toch stonden hij en de rest van de raad achter het amendement. ,,Het bevestigt de roep om een cultuurbeleid." SD MAANDAG 31 JANUARI 2022 Tweede leven voor bomen Arthur Geursen uit Dreischor en Ingrid Schmitt-Mark zijn ais oogstbegeieiders present in Renesse. foto katja van noort Esme Soesman Renesse - Marga Witteman, coördinator Voor info: meerbomen.nu. ZIERIKZEE 'Plotseling' is het Stadhuismu seum in geldnood. Maar Leef baar Schouwen-Duiveland heeft een extra subsidie uit de hoge hoed getoverd. - Rutger Punt, CDA-raadslid - Valeska Nastaly

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 46