Drugsgebruik monitoren via rioolwater? c Lia Kooiman en Henk van der Veer nemen afscheid van De Burghse Schoole 4 Vijftien jaar lang stonden secretaris Lia Kooiman en voorzitter Henk van der Veer met De Burghse Schoole op en gingen ermee naar bed. Het bekende museumduo zet er nu een punt achter. Ze genoten van exposities die open den, trokken aan dode paarden, leg den latten hoger en stelden ambi ties bij. Maar bovenal genoot het stel volop van dat kleine museum met grote waarde. Het museumduo wordt opgevolgd door wéér een stel: John van Veenhuizen en Elleke Overbeke uit Burgh-Haamstede. Kooiman en Van der Veer waren koud in Burgh-Haamstede neerge streken of ze raakten bij museum De Burghse Schoole betrokken. ,,Ik zei altijd: wil je inburgeren dan neem je een kind, een hond of je gaat het verenigingsleven in", lacht Van der Veer. ,,Voor dat eerste wa ren we te oud, een hond hadden we al, dus het werd De Burghse Schoole." Er is zó veel Zijn motto werkte. Na een jaar ken den ze het halve dorp. En niet alleen dat. De twee raakten gaandeweg ook in de ban van de cultuurhisto rische rijkdom van hun woon plaats. ,,Er is zó veel", verbaast Kooi man zich elke dag opnieuw. Van de tempelput ('Een onooglijk plasje, maar een mooi verhaal') tot de vlas fabriek die er ooit stond. De rijke duinen, Vikingen, tradities en, niet te vergeten, de Karolingische Ring- walburg die praktisch in de achter tuin van het museum ligt. Dat is een plek die veel meer aan dacht én aankleding verdient, vin den zowel de vertrekkende voorzit ter en secretaris als nieuwkomers Van Veenhuizen en Overbeke. Minstens zo eensgezind pleit het viertal voor het op korte termijn opknappen en bij het museum trekken van de naastgelegen wo ning van de bovenmeester. De combinatie van school met bovenmeesterwoning als museum is een zeldzaamheid in Nederland. En het is simpelweg praktisch. Door de extra ruimte kan er meer worden georganiseerd en kunnen meer mensen worden ontvangen, zonder dat halve tentoonstellingen overhoop moeten worden gehaald. Plannen genoeg, kijken Van Veenhuizen en Overbeke vooruit. Ze willen jong en oud, oude en nieuwe technieken en buiten en binnen in De Burghse Schoole met elkaar verbinden. Grote kansen zien ze in nieuwe technische snuf jes die het mogelijk maken om mu seumbezoekers een eigentijdse be leving aan te bieden in dat oude We vinden dat als je ergens gaat wonen je ook iets moet doen voor je dorp schoolgebouwtje aan de Kerkstraat. ,,We moeten het digitale tijdperk instappen. Met die nieuwe technie ken kun je zo veel meer." Raakvlakken Van Veenhuizen en Overbeke werkten beiden bij defensie en wo nen sinds 2019 (sinds ze niet meer werken) in Burgh, waar Overbeke is geboren en getogen. ,,We vinden al lebei dat als je ergens gaat wonen je ook iets moet doen voor je dorp", zegt Van Veenhuizen. Hij werd lid van de dorpsraad en samen zetten ze nu de schouders onder het mu seum. Een mooie combinatie, denkt de nieuwe voorzitter: ,,Er zit ten wel wat raakvlakken tussen wat een dorpsraad wil en wat een mu seum wil." Net als hun voorgangers zijn ze verrast door wat hun woonplaats allemaal heeft te bieden. ,,Wat er op een betrekkelijk klein oppervlak als de Kop van Schouwen aan materi aal en verhalen te vinden is: dat is echt geweldig. En het is heel leuk om daar met elkaar iets mee te doen." Met alle informatie die geschie deniskenners als Huib Uil, Wim de Vrieze, Arie Damman en Bas Bij kerk paraat hebben. Met coördina tor Anne van Hecke aan boord én met het clubje vrijwilligers dat zich met zoveel passie inzet voor het museum in Burgh. Welke middelen worden er ge bruikt en hoeveel? Dat is informatie die j e uit rioolwateronderzoek kunt halen. De VVD-fractie pleitte via een motie, ingediend door Margo Lemsom en gesteund door de frac tie van GroenLinks, voor een derge lijk onderzoek. ,,Rioolwater wordt ook wel gezien als spiegel van de sa menleving." Veel raadsleden twijfelden over het nut van zo'n onderzoek. ,,We weten toch eigenlijk al dat er hier veel gebruikt wordt?", vroeg Florus van der Paauw (SGP). ,,Wij weten al heel veel. Ook via informatie van jongerenwerkers en dergelijke. Wat voegt dit toe aan onze kennis?", was de vraag van Petri d'Anjou (PvdA). Imagoschade Ook Rutger Punt (CDA) was kri tisch: ,,Voor welk probleem is dit nu concreet een oplossing?" En Sandra Fontein (D66) was zelfs bang voor verdere imagoschade voor Schou- wen-Duiveland. ,,Waarom dit pro bleem nogmaals benadrukken met deze motie? Het zorgt alleen maar voor nog meer imagoschade voor ons eiland." Dat Lemsom rioolwateronder- zoek betrok bij de aanpak van drugsgebruik en ondermijning vond Rutger Punt 'toch echt te ver gaan'. ,,Het is een verband dat ik op dit moment niet zie. Niemand be twist hier toch dat er drugs gebruikt wordt?" Ondersteuning Ruud van der Laar viel Lemsom als mede-indiener van de motie bij. ,,Rioolwateronderzoek is onder steuning van ons beleid. Je kunt in de loop van de tijd zien of iets meer of minder wordt. Je kunt de effec ten meten van ons beleid." Het mocht niet baten. MAANDAG 31 JANUARI 2022 SD Wisseling museumduo Esme Soesman Burgh-Haamstede John van Veenhuizen ZIERIKZEE Rioolwateronderzoek als spie gel van de samenleving. Het leek de fracties van VVD en Groen Links nuttig. De rest van de raad ziet er niets in. - Valeska Nastaly Uit rioolwater kan informatie worden gehaald over ziektes, ge- neesmiddelengebruik en ook drugsgebruik. foto shutterstock Vlnr: De nieuwe en de oude lichting van museum De Burghse Schoole ofwel de Stichting Westerschouwen Kultureel: John van Veenhui zen, Elleke Overbeke, Lia Kooiman en Henk van der Veer bij de Molenberg in Burgh-Haamstede. foto katja van noort

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 45