c Olympisch Peking ligt er best mooi bij, als je er van achter het glas van de 6 Voor de tweede keer in een half jaar tijd vinden de Olympische Spelen plaats in coronasferen. In China zijn geen halve maatregelen genomen, constateerde deze krant na twee dagen vol verbazing. OLYMPISCHE WINTERSPELEN BEIJING 2023- et een snerpend gepiep openen de hekken van het hotel en openbaart zich Peking. Hoofd stad. Wereld stad. En decor van de Winterspelen, die komend weekeinde gaan begin nen. Verderop ligt wereldgeschiede nis. Maar voor bezoekers met een olympische accreditatie blijft de stad en al z'n historie tegelijkertijd vreemd ver weg. De komende drie weken zijn er twee versies van Peking. Die van de spelende kinderen op de bevroren kanalen, soms met ijshockeystick in de arm of met noren aan de voeten. Die van mensen die soms met drie of anders minstens met twee tegelijk een brommer delen. En die van een witte horizon met daarin hoge, mo derne gebouwen. Maar er is ook het Peking dat de komende drie weken verborgen ligt. De stad van iconische stadions achter hekken. Waar bin nenkort sporttoekomst wordt ge schreven en carrières worden ge maakt. Welkom op de Spelen. Terwijl de olympische bubbel in Tokio afgelopen zomer nog wat gaat jes vertoonde voor inventievelingen, besloot Peking een strenger beleid te hanteren. Tien minuten naar de su permarkt op de hoek, zoals in Japan toegestaan was? Onmogelijk. Reizen met het openbaar vervoer of eten in een restaurant na een verblijf van mi nimaal twee weken? Gaat deze keer niet gebeuren. De strenge regels, ingegeven door corona, hebben de bewegingsvrijheid drastisch ingeperkt. De enige manier om indrukken op te doen is van ach ter het glas van een bus. Verder dan het vervoer van hotel naar stadions komt niemand. Het is niet anders, het bezoek brengt risico mee. Denk aan de veiligheid van de bevolking van China, zo wordt vriendelijk gevraagd. De busroute staat vast: over asfalt, vaak via de linkerbaan, soms opgaand in files - ook op zondagochtend om 10.00 uur. Onverwachts stoppen is uit den boze. De hotels zijn een soort Fort Knox, met behalve hoge hekken ook politiebewaking. Wie de uiterste hoek van de parkeerplaats opzoekt, wordt direct gevolgd door een bevei liger die na een aardig knikje continu twee meter afstand aanhoudt: 'Ni hao'. Het Plein van de Hemelse Vrede is niet te missen, de prachtige palei zen evenmin, maar alleen op de foto's in het perscentrum. Peking ligt er mooi bij, zeker als de zon schijnt en de hemel even blauw kleurt. Een van de kritieken op de toewijzing van de Winterspelen was dat er geen cul tuur van wintersport is. Maar dat lijkt mee te vallen: wie in het weekeinde naar buiten kijkt ziet ijs- en winter pret. Lampions Het kan niemand in de stad zijn ont gaan wat hier komende vrijdagavond wordt geopend. Overal hangen ba nieren en stralen billboards. Bomen en straten zijn versierd met Chinese lampions, gebouwen en stadions kleurig verlicht. Maar voor het gros van de Chinezen blijft het bij kijken; er zijn nauwelijks toeschouwers toe gestaan. In China heerst een zero-tolerance- beleid. De angst voor corona is le vensgroot. Enkele besmettingen zet ten in het verleden direct een volle dige stad op slot. Het is een wereld van verschil met andere landen, met Europa, zo wordt meteen duidelijk bij aankomst in het land. De Neder landse schaatsers spreken over 'maanmannetjes', doe lend op het leger men sen, van top tot teen ge huld in witte pakken. De plastic overalls, mond- maskers en duikbrillen laten nog geen centime ter huid vrij. De ontvangst op het vliegveld gaat gepaard met ontsmettingsspray, schijnbaar lukraak in de lucht gespoten, en over de koffers en op de steeds glibberiger wordende grond richting PCR-test. Elke beweging wordt gefilmd. Zelfs die van de ba gage; geen valies verlaat het ruim voordat er eerst verscheidene opna mes worden gemaakt. Na twee jaar topsport in een pandemie zijn allerlei maatregelen voor iedereen ter wereld gemeengoed geworden, maar het ge meengoed van de een is nog niet dat van de ander, zo blijkt. Testen is voor iedereen, sporter of niet, een dagelijkse verplichting en een belevenis op zich. Vanuit een hermetisch afgesloten hokje op de parkeerplaats steekt een verpleegster haar in dik rubber gestoken armen Dertig keer een heen en weertje van ongeveer een kilometer door twee gaten, om tien seconden lang een stokje door de keel van de patiënt te halen. Waarna de hele om geving weer driftig wordt besproeid. Ongezellig China maakt van deze Winterspelen een militaire operatie. Ongezellig, maar het voordeel is wel dat de orga nisatie snaarstrak verloopt. Bussen vertrekken op de seconde nauwkeu rig. In het perscentrum is precies te zien hoeveel mensen er op dat mo ment in het restaurant zitten. Vers bereide noedels worden via een inge nieus systeem in het dak automatisch naar tafels gebracht en de afvalem- mer opent zich zonder aanraking. Corona houdt zich tot dusver ged eisd, onder de 139 mensen die tot gis teren positief testten in Peking zit geen Nederlander. Dat mag, met de oplopende cijfers in Europa, als een klein wonder worden gezien. Maar na het debacle van de eerste week in Tokio, toen vier Nederlandse atleten tegen de coronalamp liepen en hun Spelen in rook zagen opgaan, waren de wintersporters op het ergste voor bereid. Ze hebben zich geïsoleerd de afgelopen weken. De vlucht naar China was na de fouten van afgelo pen zomer veel beter georganiseerd. Maar het blijft ook de komende da- MAANDAG 31 JANUARI 2022 GO Stad vol maanmannetjes Lisette van der Geest Rik Spekenbrink Peking In Peking zijn al 139 atleten, offici als, begeleiders en medewerkers positief getest op corona. I Terwijl Jorrit Bergsma zijn trainingsrondjes rijdt op de olympische schaatsbaan, bewaken twee dik inge pakte medewerkers de coronaprotocollen. foto anp - Thomas Krol

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 38