Koude rillingen door kabaal in de nacht Nationale Vogeltelling 2 COLUMN Marleen Blommaert Hoewel februari nog moet beginnen, lijkt het soms alsof het voorjaar mor gen al daar is. De Fantastische Me neer Vos vindt dat blijkbaar ook. Hij blafte deze week in de nachtelijke uren de longen uit zijn lijf, vermoedelijk op zoek naar een vrouwtje. Mijn vrouwtjesherder meende de roep te moeten beantwoorden. Gealarmeerd door haar aanhoudende geblaf stond ik dus om vier uur 's ochtends op om naar de lok roep van de vos te luisteren en mijn hond tot stilte te manen. Mocht het huis naast het mijne ooit be schikbaar komen, bedenk u dan tweemaal alvorens u tot bezichtiging, laat staan koop, overgaat. Overdag en in het voorjaar ziet het er allemaal schattig en weids en idyllisch uit, maar de geluiden zullen u zeker bij tijd en wijle koude rillingen bezorgen. Want naast het ijzingwekkende geluid dat vossen kun nen maken, hebben we ook nog de ree, die kan schelden, fiepen en klagen. Hoe die be namingen tot stand gekomen zijn, is in de nevelen der tijd gehuld. Wellicht had ie mand de beruchte klaagbankjes/zever- hoekjes in de steden van vroeger in ge dachten waar de Het lelijke, oude mannetjes zich schelle v°°rheenbeklaag- den over de stand van de wereld. Te genwoordig hebben we daar het internet politieke voor en bepaalde po- mens dat litieke partijen die de taak van het zeve- Went no0it ren, klagen en schel den tot voornaamste doel lijken te hebben verheven. Alles om de aandacht te trekken. geschreeuw van de Zo gezegd in deze krant Ze stonden dit weekend weer massaal voor het raam, de Zeeuwen met hun verrekijkers, speurend naar mussen en pimpelmeesjes. Voor elke vogel een vinkje. Twee koolmezen, twee pimpelme zen, twee merels en tien mussen. Een beetje beteuterd staart Paul Feil naar het schamele resultaat van zijn vogeltelling. Daar heeft hij dan een paar uur voor bij het raam ge staan. ,,Het is gewoon te zacht deze winter. En het waait te hard. Denk ik." Paul Feil is een echte vogellief hebber. In Eindhoven al, waar hij als kind opgroeide. ,,We hadden echt zo'n tuin vol vogels. Op school zat ik altijd bij het raam. Altijd kij ken naar wat er voorbij fladderde. Later, toen ik een eigen tuin had, maar nog lang voor het begin van de Nationale Vogeltelling, ben ik gaan bijhouden wat er allemaal langskwam. Ik was altijd verrast." Hét vogelparadijs En toen kreeg Feil nog een relatie ook met iemand die woont in hét vogelparadijs van Nederland, Schouwen-Duiveland. ,,Judith was ook gek op vogels en zij volgde een preparatiecursus, dus ze leerde hoe je vogels moet opzetten. Ik ging mee en zag dat het een heel precies werkje was, waar je heel veel ge duld voor moest hebben. En dat je precies moest weten hoe een vogel eruitziet. Dat kon ik allemaal." Paul Feil, ict'er van oorsprong, besloot het roer compleet om te gooien: hij nam ontslag bij Philips en verhuisde met zijn vriendin naar Dreischor. Daar, aan de prachtige kerkring, heeft hij nu zijn eigen prepareerbedrijf, De Opzetterij. ,,Een van de weinige in Zeeland", vertelt hij trots. ,,En een van de wei nige professionele in het land." Een vogelliefhebber die de kada vers vilt, ze wast met Dreft en er la ter naalden in steekt om het beestje in de juiste positie te brengen, gaat dat wel samen? ,,In het begin was het best moei lijk. De ogen eruit halen en de bout. Het merg uit de pootjes, dat wordt nog wel eens een bloederige toe stand. Maar je raakt eraan gewend. En de liefde voor vogels is er niet minder om geworden. Integen deel." Dus loopt Feil nog geregeld met een handje zonnebloempitten de tuin in. Zielig ,,Beetje bijvoeren, zeker als het strenge winters zijn. Dan vind ik ze zielig. We hebben hier van alles: vetbollen, pindakaaspotten en meelwormen voor de merels. Soms geven we zelfs gepelde zonne bloempitten, zodat de vogels geen energie hoeven te verspillen." IJsvogel En dan maar wachten tot ze komen. ,,We hebben inmiddels al 35 soor ten in onze tuin geteld. Staartme- zen, gekraagde roodstaart, goud haantjes, noem maar op. En zelfs een keer een ijsvogel. Het lijkt uit zonderlijk veel, maar ik denk dat heel veel mensen veel verschillende soorten in de tuin hebben. Je moet alleen weten waar je naar moet kij ken." Feil weet dat. Buiten zijn tuin heeft hij zelfs al negentig soorten geteld. ,,Overvliegende ganzen, sperwers, zwanen. En in de kerk hier tegenover zat een slechtvalk in de torenspits. Precies in het licht, een hele winter lang. Daar hebben we echt van genoten." En dan niet stiekem hopen dat-ie naar beneden kukelt zodat Feil 'm kan opzetten? ,,Nee hoor, ik zie ze liever levend. Bovendien heb ik er hier nog een in de vriezer liggen." Poes Hippie Maar ja, met de vogeltelling schiet het dit weekend niet erg op. Zeker niet wanneer poes Hippie ten to nele verschijnt. ,,Toch is het echt de zachte winter", luidt de overtui ging van Feil. ,,Ik zie al steeds wei nig vogels. In een strenge winter zijn er gewoon veel meer. Toch jammer." Maar dan, een half uur nadat de verslaggever Dreischor had verla ten, pingt de telefoon. Feil stuurt een foto van een heuse mussenbij- eenkomst, midden in zijn tuin. Zul je altijd zien Toos Henk Hoge waterstanden vandaag verwacht Waterschap Scheldestromen bereidt vanwege het verwachte hoogwater in Zeeland het hoogwaterplan voor. Vandaag rond 13.30 uur wordt een water stand van NAP 3,73 meter ver wacht bij Vlissingen. Ook bij Terneuzen worden hoge stan den verwacht. Dit wordt ver oorzaakt door een combinatie van vloed en de storm Corrie die tot harde wind en zware windstoten leidt. Buitendijkse wegen worden afgesloten even als strandovergangen en coupu res in de primaire waterkering. In de tuin is de grootste kleine lawaaima ker van allemaal het egeltje. Zoek de gelui den maar eens op. Het krijst, het snuift, het piept, het hoest met een geweld dat eerder aan een volwassen vent met overgewicht doet denken. Tijdens een wandeling in het donker van uw tuin kan het u aan de grond genageld doen staan: 'Staat er nu iemand in mijn tuin?' 's Nachts gaat Egelmans vrolijk op slakkenjacht en schar relt in de tuin, met veel kabaal. Tuinolifantjes zijn het die mijn hond wakker maken, die mij ver volgens weer wakker maakt. Dat en de klaagschreeuw van de reiger, het gepiep van het uilskuiken, het gesmoes van de ganzen: Al die ge luiden zijn me inmiddels vertrouwd en geliefd ondanks dat ze me af en toe wat slaap kos ten. Maar het lelijke, schelle en soms ronduit hatelijke geschreeuw van de politieke mens dat went nooit. Daar zal ik dan wel op blijven aanslaan. Daar kan ik echt van wakker lig gen. BEDRIJF HELPT DIERBAREN TELEFOON TE ONSRENDELEN MAANDAG 31 JANUARI 2022 GO OPEN PODIUM „Omdat ik geen instrumenten had, maakte ik als kind zelf een gitaartje." - Adrie van der Lijcke, singer- songwriter CZEELAND6 HET WATER IS OVER DE DIJK ,,Nu gaat com municatie ra zendsnel, maar bijna 70 jaar geleden was dat compleet anders." - Oscar Postema, Theater- loods-B ZEELAND8 Paul Feil houdt van vogels en zet ze op Wendy Wagenmakers Dreischor zie ook pzc.nl/video Paul Kusters VLISSINGEN Paul Feil is bezig met de telling in Dreischor. Inzet: een ijsvogel die Feil aan het opzetten is. foto katja van noort OH.. NA HET OVERLIJDEN Internet: toosenhenk.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 2