3 Parlez-vous fransais? Sprechen Sie Deutch? Mensen die wel allergisch zijn, krijgen eerst een huidtest. ,,Als je allergisch bent, is dat bijna altijd voor de hulpstoffen van het vaccin. Tijdens de test brengen we die stof fen in contact met de huid en kijken ofna 15 minuten een jeukende rode vlek ontstaat. Gebeurt dat, dan krijgt iemand een vaccin dat die hulpstoffen niet bevat. Mo- derna en Pfizer bevatten andere hulpstoffen dan Janssen en Astra- Zeneca." Na maanden bellen en vragen, slaat nu de paniek toe. ,,Want op 1 februari verloopt mijn QR-code. Vanaf dan kan ik nergens heen met onze vierjarige dochter. Ja, ik kan me laten testen. Maar een test is 24 uur geldig. Ik moet me dan bij wij ze van spreken elke dag laten testen, anders kan ik geen binnenspeeltuin in, geen café, restaurant. Niks." Laat staan dat ze op vakantie naar het buitenland wil. ,,Dan is een QR- code verplicht. Ook al heb je een geel boekje, dan nog moet je een QR-code uitprinten. Alles draait om die rotte QR-code." Erasmus MC Toch gloort er hoop, want eind fe bruari mag ze naar het Erasmus MC voor een allergietest. ,,Ze onderzoe ken dan waarvoor ik allergisch ben en of ze me eventueel met een ander middel kunnen boosteren." Hoe dat zit? Nou, in heel Neder land komen naar schatting zo'n 4500 tot 5000 mensen bij een aller- goloog terecht, omdat ze hevig rea geren op de coronaprik, vertelt Maurits van Maaren. Hij is inter nist, allergoloog en immunoloog aan het Erasmus MC in Rotterdam. Maar, benadrukt hij, niet elke re actie betekent dat je allergisch bent. ,,Het kan ook gaan om bijwerkin gen. Die ontstaan vaak door stress. Bij een eerste gesprek schatten wij het risico op een allergische reactie in. Is die heel klein dan wordt een afspraak gemaakt voor de prik. Als die is gegeven, moet de patiënt een uur wachten. Vaak heeft iemand dan geen klachten ofzijn die na een uur voorbij." Tablet Zijn die hulpstoffen dan zo uniek? Nee, zegt Van Maaren. ,,In Pfizer en Moderna zitten geen unieke hulp stoffen. Ze zitten ook in veel andere medicijnen die je via een injectie toegediend kunt krijgen. Sterker, ze zitten zelfs in Ibuprofen en Diclo- fenac (pijnstillers en ontstekings remmers, red.). Als je de stoffen in tabletvorm gebruikt, is dat in de re gel geen probleem. Maar als je ze in jecteert, kunnen ze wel reacties ge ven." Van Maaren heeft nog niet mee gemaakt dat iemand niet alsnog ge vaccineerd kan worden. Goed nieuws dus. Dat neemt niet weg dat mensen als Deborah in de proble men komen met hun QR-code. CDA-Tweede Kamerlid Joba van den Berg uit Goes heeft aandacht voor hen gevraagd. ,,We willen dat er voor mensen die zich om medi sche redenen niet kunnen laten vaccineren een QR-code komt. Het is dan wel aan een arts om te bepa len of er sprake is van zo'n medi sche reden." Volgens het ministerie van Volksgezondheid komt er dit voor jaar een oplossing. ,,Vooralsnog is dat gekoppeld aan de wet die de in voering van 2G regelt", bevestigt Van den Berg. ,,Dan is het namelijk onmogelijk om toegang te krijgen door je te la ten testen. Maar wij vinden dat er hoe dan ook een oplossing moet ko men voor deze groep mensen", al dus het Kamerlid. zie ook pzc.nl/video 0 ACTIE LOOPT T/M 6 FEBRUARI 2022 Leer een vreemde taal dankzij onze online taalcursussen Wil jij je verstaanbaar kunnen maken op vakantie? Of vind je het gewoon leuk om een nieuwe taal te leren? Doe dan één van onze online beginnerscursussen en spreek binnen de kortste keren een woordje ItaLiaans, Duits, Frans, Spaans of Engels. Alleen deze week: €2,50 extra korting én een dinerchque t.w.v. €10,- cadeau Volledig online en op je eigen tempo te doorlopen Persoonlijk contact met een docent via e-mail en/of WhatsApp Profiteer nu op pzc.nl/weekdeals WEEKDEAL PC MAANDAG 31 JANUARI 2022 kan niet tegen coronaprik

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 23