ANALYSE Vlaanderen neemt het zekere voor het onzekere. Nu twijfels over het onder water zetten van de Hedwigepolder toenemen, kan de klus maar beter gedaan zijn. Hè? Een Belgisch infrastruc tuurproject dat een jaar voorligt op schema? Hoe is dat mogelijk? Toch ziet het er naar uit dat al dit najaar, veel eerder dan gepland, Scheldewater de voorma lige Hedwigepolder zal overstro men. De CDA-Statenfractie snapt er niks van en wil opheldering van het dagelijks provinciebe stuur, net als 50Plus. Ook diverse raadsfracties in Hulst zijn verbijs terd. Donderslag Als een donderslag bij heldere he mel deelde gedeputeerde Anita Pijpelink het vrijdag mee in de Statencommissie ruimte. Vlaan deren, dat de eigen Prosperpolder en de Nederlandse Hedwigepolder omvormt tot een getijdennatuur- gebied, steekt nog voor de vol- gende winter de dijken door. Dat is twaalf jaar later dan gepland, zullen sommigen redeneren, want protesten en juridische procedures hebben de ontpoldering steeds opnieuw vertraagd. Maar sinds de Hoge Raad in 2018 het pleit be slechtte, stond het met vette let ters in de agenda's genoteerd: 2023. Daar werd hard aan gewerkt. De lange rechte lanen van de Hedwi- gepolder werden opgebroken, de statige populieren gekapt, akkers omgeploegd en de geulen die zich moeten vullen met Scheldewater zijn alvast gegraven. Wat straks een natuurgebied moet worden, oogt nu als een slagveld uit de Eer ste Wereldoorlog. Misschien wel voor niks, want de afgelopen maanden groeide het onbehagen. Moest die ontpoldering wel door gaan? Torenhoog gehalte PFAS In het begin van de zomer werd C Wat straks een natuurgebied moet worden, oogt nu als een slagveld uit de Eerste Wereldoorlog namelijk duidelijk hoe erg de Westerschelde vervuild is met PFAS, een verzamelnaam voor schadelijke stoffen die kanker kunnen veroorzaken en het im muunsysteem aantasten. Er wor den torenhoge gehaltes gemeten. Kunnen we er nog wel zwemmen? Kunnen we vis en zeegroenten uit de Westerschelde nog wel eten? Het dagelijks provinciebestuur heeft het RIVM opdracht gegeven dat te onderzoeken. Politici bezorgd Gemeenteraden zijn bezorgd en willen een gezondheidsonderzoek onder inwoners. Provinciale Sta- ten zijn bezorgd. De Tweede Ka mer is bezorgd en wil een debat over de PFAS-vervuiling die zich door ontpoldering zou kunnen uitstrekken. Zelfs GroenLinks, de natuurpartij bij uitstek, ziet het onder water zetten van de Hedwi- gepolder niet meer zitten. Gery de Cloedt, de laatste eige naar van de Hedwige, stapte en kele maanden geleden naar de Raad van State, om de onteigening van zijn polder - hij kreeg er 21 miljoen euro voor - weer aan te vechten. Als het gebied vervuild wordt met PFAS is er in zijn ogen geen sprake van natuurherstel. Het zijn deze ontwikkelingen die de haast van Vlaanderen ver klaren. De wegen mogen daar tot Sint Juttemis vol met gaten zitten, als het om de Westerschelde gaat, de levensader van Antwerpen, wordt er niet getreuzeld. Twee da gen nadat de Tweede Kamer in 2007 de verdieping van de Wester- schelde - en de ontpoldering - goedkeurde, hief de toenmalige premier Kris Peeters het champag neglas op een baggerschip. Terwijl over de Hedwigepolder eindeloos werd gedebatteerd en geproce deerd, gingen in de Belgische Prosperpolder in 2008 meteen alle populieren tegen de vlakte en wer den de boeren onteigend. Voldongen feit Vanwege de twijfel in de Tweede Kamer en met een nieuwe zaak bij de Raad van State laten de Vla mingen er opnieuw geen gras over groeien. De graafmachines zijn al aan de slag. Zet die Ollanders maar voor een voldongen feit. Niks belet ze, want alle vergunningen zijn binnen. Maar het zou toch van de gekke zijn als Zeeland er straks al leen nog een bordje bij kan zetten: 'Geen vis eten!', zoals CDA-Sta- tenlid Frank Kuijpers zaterdag twitterde. pzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl maandag 31 januari 2022 Zeeland KAMPERLAND FOTO MARCELLE DAVIDSE Wie buiten loopt, voelt: de lente komt eraan. Al kan de winter natuurlijk net zo goed alsnog los barsten en raast er van daag een storm over ons land. Maar die zon nestralen van het week end pakken ze ons mooi niet af. Tot genoegen van zowel inwoners als toeristen. Andrea en Angela Huben hebben er zaterdag al een flinke strandwandeling op zit ten als zij neervlijen op het terras van strandpa viljoen De Dam. Het waait flink, dus zelfs de hond heeft een jas aan, maar een trappistje gaat er altijd in. ,,We zijn voor een Kurztrip in Vrouwenpolder", glun dert Angela. ,,We had den echt geen beter weekend kunnen uitkie zen." Nou ja, niet dat ze met regen niet komen. ,,We wonen in Aken, dus zodra we de kans heb ben, komen we deze kant op. Het is maar een stukje rijden. Maar dit zonnetje is wel mooi meegenomen." Ja, laat de lente maar komen. Slechts bordje: 'Geen vis eten!' G Van de oude Scheldedijk in de Hedwi- ge-Prosper- polder wordt al drie meter afgegraven. FOTO ERNST JAN ROZENDAAL Ernst Jan Rozendaal Nieuw Namen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 21