Van Anrooij buigt voor Pieterse c Na twee jaar ziekte dreigen duizenden hun baan te verliezen JOL Walcheren Wat scheelde het? Een half wiel kwam Shirin van Anrooij te kort op het WK veldrijden voor vrouwen onder de 23. In het Amerikaanse Fayetteville bleef Puck Pieterse haar gisteravond nipt voor. Maar Shirins coach Sven Nys is trots op zijn pupil. ,,Ze is klaar om de stap naar de absolute top te maken." Marianne Vos pakte in Fayetteville bij de vrouwen de wereldtitel. Deborah Eijke zwol helemaal op door de coronavaccinaties Goese is doodsbang voor de boosterprik die ze wel graag wil Er moet een extra vangnet komen voor de grote groep longcovidpatiënten die bijna twee jaar ziek zijn en hun baan dreigen te verliezen, vinden FNV en patiëntenorganisaties. Hulp is op zijn plaats, omdat de be geleiding naar terugkeer op de werkvloer voor deze groep niet op orde is, menen de belangenbeharti gers. Duizenden mensen dreigen daardoor in de problemen te ko men. ,,Een onorthodoxe ziekte vraagt om onorthodoxe maatrege len", zegt Michael Rutgers. Hij is di recteur van Longfonds, dat patiën ten met long covid bijstaat. ,,Dit is niet gewoon een ziekte, maar een hausse aan mensen met dezelfde problemen, die ineens in deze situ atie belanden." C-support Annemieke de Groot, directeur van C-support, een stichting die men sen met long covid ondersteunt, stelt dat er voor deze groep tot nu toe te weinig aandacht geweest is. ,,Een gedachte die bij ons steeds va ker opduikt, is dat je die mensen een jaar langer geeft, voor ze even tueel in de WIA (Wet werk en inko men naar arbeidsvermogen, red.) terechtkomen. In de tussentijd kun je nadenken over het hoe nu ver der." Vandaag vindt in de Tweede Ka mer een rondetafelgesprek plaats waarin experts en patiënten hun ervaringen delen. Long covid, ofhet C Patiënten vrezen dat de keuringsarts hun ziekte niet goed kan beoordelen post-covidsyndroom, is een verza melterm voor klachten die een deel van de mensen overhoudt aan een coronabesmetting. Het gaat om fy sieke, mentale en cognitieve pro blemen. Een deel van de longcovid- patiënten wordt ernstig gehinderd in het functioneren en kan bijvoor beeld niet werken. Medisch is nog veel onduidelijk over het fenomeen. Doktoren kun nen geen goede diagnose geven, pa tiënten worden ook niet geregis treerd. Het Longfonds schat dat in Nederland mogelijk 75.000 tot 100.000 mensen long covid heb ben. Geen bewijs De eersten komen binnenkort in aanraking met het UWV. Zij zijn bijna twee jaar ziek, en dat betekent dat ze een keuring krijgen voor een eventuele arbeidsongeschiktheids uitkering (WIA). Veel patiënten vrezen dat keuringsartsen hun ziekte niet goed kunnen beoorde len, omdat er nog zo weinig over bekend is. Ook hebben mensen die destijds ziek werden vaak geen be wijs van hun besmetting, omdat ze zich niet konden laten testen. De consequenties van de keuring zijn sowieso groot. ,,Als je een WIA-keuring krijgt, betekent dat gewoon dat je wordt ontslagen", zegt Kitty Jong, vicevoorzitter van de FNV. ,,De vraag is ofje dat op dit moment, nu er nog zoveel onbe kend is over de ziekte, moet wil len." c P10 Nieuwsmedia SPORT 11 CZEELAND2 FOTO COR VOS 'Laat covidpatiënt niet ontslaan' Sander van Mersbergen Den Haag maandag 31 januari 2022 7°c Weeroverzicht lange termijn: C P12 pzc.nl Ook voor het laatste regionale nieuws Jaargang 264 PZC is onderdeel van: Prijs €3,10 Geen krant ontvangen? pzc.nl/service/ bezorging I

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 1