Vluchtende winkeldieven crashen met baby in de auto 13 Amerikaanse leidde vrouwenbataljon IS, riskeert twintig jaar cel De FBI heeft een voormalige onderwijzeres uit de Amerikaanse staat Kansas gearresteerd. Ze wordt ervan beschuldigd in Syrië een volledig vrouwelijk bataljon van terreurorganisatie Islamitische Staat (IS) te hebben geleid. Amerika is in de ban van een extreem geradicaliseerde onderwijzer uit het stadje Lawrence in Kansas. De inmid dels 42-jarige Allison Fluke-Ekren moet vandaag voorkomen in Virginia en ris keert twintig jaar cel. Ze is formeel be schuldigd van samenzwering en het or ganiseren en trainen van een buiten landse terroristische organisatie, zo maakte het Amerikaanse ministerie van Justitie afgelopen weekend bekend. Flu- ke-Ekren wordt gezien als kopstuk van het volledig uit vrouwen bestaande Khatiba Nusaybah-bataljon van IS. Voordat ze radicaliseerde was Allison Fluke-Ekren een onopvallende leraar. In 2004 gaf ze een interview aan een lokale krant over de zegeningen van thuisonderwijs. In die tijd ging ze gesluierd door het leven. Een ingewijde zei dat op een schaal van 1 tot 10 het ra dicaliseringsniveau van Fluke-Ekren '11 of een 12' was, zo blijkt uit vrijgegeven stukken. Naar verluidt ging de Amerikaanse - ook bekend als 'Umm Mohammed al-Amriki', 'Umm Moham med' en 'Umm Jabril' - re gelmatig op vakantie in het Midden-Oosten. In een in 2008 gestarte blog, gewijd aan 'de avonturen van de fa milie Fluke-Ekren', schreef ze over haar reizen naar Tur kije en Egypte. Het gezin poseerde toen nog vrolijk bij de be kende toeristische attracties voor fo tootjes, later zou de moeder haar kinde ren leren zichzelfop te blazen als dat ge vraagd werd, meldden Amerikaanse media. Terrorisme In 2010 meldde ze op haar blog de ge boorte van haar jongste kind te vieren. In die tijd reisde ze nog regelmatig terug naar Lawrence, in het hart van de Ver enigde Staten. Maar tegen 2011 woonde het gezin permanent in het buitenland, en raakte Fluke-Ekren en haar man nauw betrokken bij islamitisch terro risme, aldus de Amerikaanse autoritei ten. In 2012 werd het gezin Syrië binnen gesmokkeld om zich bezig te houden met de gewelddadige jihad. Fluke-Ek- ren sprak in die periode ook over haar wens om een aan val op een winkelcentrum of een universiteit in de Verenigde Staten uit te voe ren, zo achterhaalde de FBI. De Amerikaanse krant The Washington Post meldt dat de echtgenoot van Flu ke-Ekren een IS-sluip- schutter werd, tot hij om kwam bij een Amerikaanse luchtaanval. De weduwe trouwde vervolgens met een IS-drone-expert uit Bangladesh die ook sneuvelde. Daarna huwde ze een IS-leider in Raqqa, Syrië. Door dat huwelijk kreeg Fluke-Ekren naar verluidt de beschikking over haar eigen volledig vrouwelijke bataljon, waar ze meer dan honderd vrouwen en jonge meisjes zou hebben opgeleid. 'De leden van Khatiba Nusaybah kre gen instructies over fysieke training (inclusiefvechtsporten), medische trai- C In Syrië zou ze kinderen hebben getraind in het gebruik van granaten, AK-47- aanvalsgeweren en zelfmoordgordels ning, geïmproviseerde explosieven in voertuigen, religieuze lessen, en hoe ze geweren en andere militaire voorraden moesten verplaatsen. Volgens ooggetui genverslagen werden sommige van deze lessen persoonlijk gegeven door Fluke-Ekren', zo staat in de aanklacht. De zoektocht naar Fluke-Ekren was overigens al jaren aan de gang, maar ze kon pas onlangs worden aangehouden in Syrië. Vrijdag werd ze vanuit Syrië overgevlogen naar de VS. Zelfmoordgordels In Syrië zou ze zich behalve met mili taire trainingen ook hebben bezig gehouden met het vertalen van toespra ken van IS-leiders, het onderwijzen van extremistische IS-doctrines en het trai nen van kinderen in het gebruik van AK-47-aanvalsgeweren, granaten en zelfmoordgordels. Een getuige meldde dat de leiders van IS er trots op waren 'een Amerikaanse instructeur' te heb ben. In 2018 had Fluke-Ekren een contact persoon in Syrië gevraagd een Ameri kaans familielid een bericht te sturen dat ook zij was overleden, 'zodat de Amerikaanse regering niet zou probe ren haar te lokaliseren'. Een van de zes getuigen die de FBI opvoert, hoorde Fluke-Ekren zeggen dat ze nooit naar de VS wilde terugkeren en dat ze als mar telaar in Syrië wilde sterven. M p Sabina (36), die even met haar auto dubbel geparkeerd stond op de Ker- stendijk in Rotterdam Zuid, zag het gebeuren: ,,Ik zie opeens een gek ie mand heel hard aan komen scheu ren in een BMW, zo op ons af, met wel 100 kilometer per uur. Hij racete over de drempel en verloor toen de macht over het stuur'', ver telt ze. ,,Daarna knalde hij keihard tegen een auto die links geparkeerd stond. Hij draaide toen twee rond jes, en knalde nog eens tegen drie geparkeeerde auto's rechts, en kwam uiteindelijk tot stilstand.'' Een van de mannen had eerder bij een supermarkt op de Breden- oord in IJsselmonde een paar blik jes drank gestolen, meldt de politie. ,,Hij stapte bij zijn metgezel in een auto met op de achterbank het kindje. Met de auto reden ze in op de beveiliger die hen kon ontwij ken.'' Ze vluchten dan naar de Ker- stendijk waar de auto crasht. Vier geparkeerde voertuigen zijn be schadigd. De man die in de bijrijdersstoel zit, stapt uit de auto en pakt tot grote schrik van Sabina een Maxi- Cosi met een baby eruit. ,,Ik wist niet wat ik zag. Dat kind, een jonge tje van mogelijk 1,5 jaar, was hele maal bleek en was de hele tijd aan het huilen van de schrik en de pijn. Moet je nagaan wat dat kind heeft meegemaakt toen die auto heen en weer slingerde.'' Als ze oog in oog met de man komt te staan wil ze naar hem toe. ,,Ik dacht dat hij op de stoep zou wachten, maar hij rende opeens weg met de Maxi-Cosi.'' Ook de andere man, die via de bijrijder sportier naar buiten springt, vlucht dan weg. ,,In twee seconden waren ze verdwenen'', zegt Sabina. ,,Ik maak me nog zorgen om dat kind. Hoe kan je zo harteloos zijn om dit Hoe kan je zo harteloos zijn om dit een klein kind aan te doen? een klein kind aan te doen?'' De crash zorgde voor een hele harde klap die veel omwonenden hebben gehoord. Een buurtbewo ner zegt dat de man heel 'koelbloe dig' het kind uit de auto heeft ge haald. ,,Ze vluchtten weg alsof er niets aan de hand was.'' Onderzoek leidde de politie zater dag naar een woning in Rotter dam-Oost waar het kindje werd aangetroffen. ,,Hij maakte het ogen schijnlijk goed, maar is voor de zekerheid toch voor een controle naar het ziekenhuis gebracht'', al dus de politie. Gisteren is een 30-jarige Rotter dammer aangehouden in een wo ning in de wijk Vreewijk. Gister ochtend meldde een 33-jarige Rot terdammer zich op het politiebu reau in Rotterdam-Zuid. Ook hij is aangehouden. Ze zitten vast en worden verhoord. Of het kind toe behoort aan de twee mannen is nog onduidelijk. GO MAANDAG 31 JANUARI 2022 Bob van Huët Rotterdam/Lawrence Allison Fluke-Ekren sloot zich aan bij Isla mitische Staat in Raqqa(on der). FOTO'S REUTERS, DAILY- MAIL ROTTERDAM Het leek een héél slechte actie film: twee mannen die zaterdag avond een Rotterdamse winkel beroofden sloegen daarna op de vlucht met een kindje achterin de auto. Tijdens de vlucht crash ten de dieven met de auto. - Sabina, ooggetuige - Iffet Subasi

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 13