problemen stapelen zich op J.üg/U a 17 M 'Nooit gedacht dat ik zo zou terugverlangen naar fysieke les in een klaslokaal' het gaat om veel jongeren, als je de hbo en universitaire studenten bij elkaar optelt (zo'n 800.000 personen, red.) kom je aan bijna de helft van de hele generatie. We moeten de lasten eerlijker verde len." Als de docent wéér een online werkgroep met een groep van twintig studenten achter de rug heeft, heeft hij steeds het idee dat er meer in had gezeten. „Tijdens een werkgroep via Zoom is er nauwelijks discussie of dynamiek. Mijn studenten zijn cynisch geworden en dat vind ik zorgelijk: ze zouden strijdbaar moeten zijn. Maar dat kan niet, want ze hebben, gedwongen door het systeem, allemaal haast. Ik zie vooral stress en verkramping. Ze hebben alleen nog maar tijd om te studeren en te werken om die studie te betalen." Grote blur Murw, dat zijn ze. Zeggen Maya, Ruben en Jochem. Moe, druk. ,,Dat herken ik heel erg", zegt Jochem. ,,De afgelopen twee jaar zijn een soort grote blur gewor den. In het begin van de pande- mie was ik heel boos. Over alle co ronamaatregelen, maar ook over die andere crises: de woningnood, het klimaat. Nu ben ik veel cyni scher geworden. Dan zie ik een programma over iemand die een huis koopt waarbij iets mis gaat en dan denk ik: jij kunt in ieder geval een huis kopen.Misschien is het een beschermingsmecha nisme, maar ik zie het echt zo." Ruben: ,,In het begin van de co- ronapandemie verzon je met vrienden of je studievereniging steeds iets om het gezellig te ma ken. Maar dat slijt. Je wordt murw. Door sociale media zien we ook steeds hoe het perfecte plaatje er wel zou moeten uitzien, dat is echt een verschil met eerdere ge neraties, denk ik." Maya: ,,In het begin is een on line pubquiz nog leuk, maar na een tijdje is die lol er wel vanaf. Ik heb nooit gedacht dat ik ooit zo zou terugverlangen naar fysieke les in een klaslokaal." Jochem: ,,Pas kwam naar buiten dat er meer zelfdoding was onder jongeren. Minister Kuipers zei dat hij dat vreselijk vond en dat het met de schoolsluiting te maken had. Ik vond het heel fijn dat hij dat zei: eindelijk nemen ze het se rieus." Je kunt er neerbuigend over doen, over studenten die klagen over online lessen en een gebrek aan feestjes. Je kunt zeggen dat ze gewoon even moeten doorbijten. ,,Maar die feestjes horen er ge woon bij. Je leert daar hoe je je ge draagt ten opzichte van andere mensen, je leert de samenleving begrijpen", zegt historicus Sla- man. „Studeren aan een universi teit moet ook een sociale opvoe ding zijn, maar nu krijgen ze al leen de theorie. De rest van hun leven is kreupel geslagen." Jolien Dopmeijer doet al tien jaar onderzoek naar studenten welzijn. Ze is projectleider Stu denten bij het Trimbos-instituut (kennisinstituut voor mentale ge zondheid) en is docentopleider aan Hogeschool Windesheim in Zwolle. De hogeschool waar ze zelf ook studeerde. ,,Toen ik te rugkwam als docent, dacht ik: het is hier wel veranderd! De pro gramma's zitten veel voller. De studenten van nu leven veel meer in een prestatiegerichte maat schappij. Je moet perfectie nastre ven en als je faalt, is dat je eigen schuld." Uit haar promotieonder zoek kwam naar voren dat meer dan de helft van de studenten angst en somberheidsklachten heeft, 40 procent zich soms een zaam voelt en 70 procent gebukt gaat onder prestatiedruk. Ze ziet dat de studenten van nu 'veel op hun bordje krijgen'. De veelvuldige schoolsluitingen van de afgelopen twee jaar maakten het nog moeilijker. „Verbonden zijn is voor jongeren hun co re-business en daarin worden ze belemmerd. De kritiek op jonge ren is dat ze worden gepamperd en hun problemen te groot ma ken, maar studenten kaarten deze problemen al twaalfjaar aan. En als ze inderdaad niet weerbaar ge noeg zijn, dan is dat ook een pro bleem." Prestatiemaatschappij Wat er moet gebeuren om de pechgeneratie weer wat geluk te bezorgen? Het einde van de co- ronapandemie zou helpen. Maar, zegt Dopmeijer: ,,Veel problemen waar ze mee kampen waren er voor corona ook al. Dus die zijn niet opeens opgelost. Financiële problemen, de woningmarkt, het drukt zwaar op hen. Wat zeker anders moet: de druk in de presta- tiemaatschappij zal minder moe ten worden. Daarvoor moeten jongeren op meer plekken aan ta fel zien te komen zodat ze mee kunnen praten in plaats dat er over hen wordt gepraat." Ja, zegt Maya Ben Azouz. ,,Het is toch belachelijk dat er nog steeds geen jongerenpsycholoog in het OMT zit! En breder gezien: het wordt tijd dat de oude, witte, rijke mannen tegen jongeren zeggen: nu is het tijd voor jullie visie op klimaat en wonen." Historicus Slaman stelt een hele nieuwe opzet van de studiefinan ciering voor: de studiebeurs als een volksverzekering, net zoals de AOW dat is. Geef alle jongvolwas senen vijfjaar lang vijfhonderd euro per maand, tot aan het beha len van hun einddiploma. ,,Dus niet alleen universitaire studenten en hbo'ers, maar ook mbo'ers. Het zou voor lange tijd een einde kunnen maken aan de steeds weer terugkerende discus sie over studiefinanciering." En het geeft de jongeren financiële rust. Ruben Snijder gaat de oplossing zoeken in de politiek. Hij staat in Utrecht op de lijst van de partij Student Starter voor de ge meenteraadsverkiezingen van maart. ,,We moeten onze stem la ten horen. Er moeten gewoon be tere regels komen voor starters op de woningmarkt, zodat die weten dat ze woonruimte zullen vinden. We willen perspectief hebben." Jochem van Iersel tenslotte: ,,Wij zijn de generatie die een an dere mindset heeft over het kli maat. Daar zijn we mee bezig, we gaan echt niet alleen maar op va kantie of naar festivals. Hecht waarde aan onze mening en onze kennis, geef ons waardering." GO ZATERDAG 29 JANUARI 2022 Ruben Snijder: ,,Mijn studenten leven is twee jaar geleden in één klap opgehouden.'' FOTO'S MARCO Jochem van Iersel: ,,Het gevoel van een pechgeneratie is wel terecht.'' Pieter Slaman, onderwijshistoricus en docent aan de Universiteit Leiden Jolien Dopmeijer, projectleider Studenten bij het Trimbos-instituut

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 65