13 allereerste zaalvoetbalinterland met Oranje er met de zaalvoetballers echt iets van maken. ,,Het was de eerste in terland, dat was wel speciaal'', zegt Wijs. ,,Er werd veel gewisseld, om de zoveel minuten zat je weer aan de kant. Het was heel apart. We speelden wel in het oranje, maar je tenue moest je na afloop weer in leveren. Tegenwoordig ruilen ze hun shirts of gooien ze een shirt in het publiek, als dat er zit. Het was wel een mooi aandenken ge weest.'' In de Officiële Mededelingen valt te lezen dat tijdens het duel de Belgische regels zijn gehanteerd: velddoelpunten tellen voor twee, doelpunten uit corners voor één. Bij zo'n corner geeft één speler de bal aan, een ander moet de bal met het hoofd in het lege doeltje zien te krijgen. Volgens dit systeem zou België met 7-3 gewonnen hebben. ,,Echt? Nou, volgens mij was het gewoon 4-2'', zegt Henny Wijs. ,,De sport stond toen nog echt in de kinderschoenen. Het gaat er nu veel professioneler aan toe.'' Wat waren zijn kwaliteiten als zaalvoetballer? ,,Ik was technisch goed, wendbaar en snel. Het zaal voetbal paste wel bij me. Het is niet te vergelijken met het zaal voetbal van nu. Het is hard gewor den, niet normaal. Ik zag dat je nu zelfs slidings mag maken. In onze tijd mocht je elkaar nog niet aan raken, er was geen lichamelijk contact. Anders werd er al gefloten door de scheidsrechter. Ik denk dat de techniek van spelers toen meer tot uiting kwam dan nu.'' Voor Henny Wijs was die wed strijd in Genk overigens de tweede interland uit zijn carrière. In no vember 1973 had de Middelburger al met het Nederlands amateur team een interland in en tegen Schotland gespeeld. Het shirt van die wedstrijd heeft hij wel mogen houden. ,,Het is wel een mooi ver haal hoe ik bij dat team kwam'', lacht Wijs. ,,Ik werkte inmiddels bij de Provincie Zeeland. Gerrit Brokx, destijds gedeputeerde in Noord-Brabant, zag me spelen tij dens een toernooi met andere pro vincieteams. Hij riep me bij zich en vroeg of ik interesse had in het Nederlands amateurteam. Daar was hij teamleider van. Zo kwam ik bij die selectie en heb ik een in terland in Schotland gespeeld.'' Bespreking van een uur Net als later in de zaal blijft het ook bij het Nederlands amateurteam bij één interland. Henny Wijs: ,,Niet lang na die wedstrijd heb ik gezegd dat ik ermee stopte. Je moest steeds naar Zeist om te trainen. Ik ben daar ook eens naartoe gereden voor een bespreking van een uur. We train den niet eens. Nee, daar had ik geen zin meer in. Zo zat ik in elkaar. Ik wilde iets graag bereiken. Als het me dan gelukt was, dan vond ik het vaak wel prima. Als ik er veel tijd in moest steken, dan ging me dat een beetje tegenstaan. Of ik achteraf spijt heb van die beslissing? Nee hoor. Van het Nederlands zaalvoet balteam heb ik na die wedstrijd in Genk volgens mij niks meer ge hoord.'' De namen van de andere interna tionals die in Genk in actie kwa men weet hij niet meer. ,,Ik was de enige speler uit Zeeland.'' We laten hem de selectie zien. ,,Ik zie er één van Tol tussen staan. Die zal wel uit Volendam komen hè.'' Van het Ne derlands amateurelftal weet hij nog wel namen. ,,De keeper was Bob Hoogenboom, een echte Amster dammer die later naar Lokeren is gegaan. Die vergeet je niet. Net als Ik zou eigenlijk naar Telstar gaan, waar Piet de Visser trainer was. Op maandag ging ik tekenen, maar op zaterdag meldde Sparta zich een Hagenees, Koos van Dullemen. Dat waren de twee aanjagers bin nen het team.'' Van het EK zaalvoetbal, dat nu in Nederland wordt gehouden, heeft hij al wat wedstrijden beke ken. ,,Ik heb de eerste wedstrijd op tv gezien, tegen Oekraïne. Die te gen Portugal niet, omdat Sparta op dat moment ook speelde. Door co- rona is het er de laatste jaren niet van gekomen, maar ik ga nog graag naar Sparta. Dan kopen we vier kaartjes en ga ik met vrienden.'' Gisteravond zag hij de zaalvoet ballers op tv in actie tegen Servië, tijdens het laatste pouleduel. ,,Er zitten best veel oudere spelers in het Nederlands team hè? Ik vind dat ze een geweldige keeper heb ben. Saïd Bouzambou kende ik al, want ik heb hem ook nog op het veld zien voetballen bij VC Vlis- singen. Hij heeft een geweldige techniek.'' Jeu de boules Op zijn 72ste maakt Henny Wijs nog een fitte indruk. Tijdens de coronaperiode heeft hij veel ge fietst, samen met zijn vrouw. Wat hem ook fit houdt, is zijn 'nieuwe' favoriete sport. ,,Ik speel nu al een jaar of dertig jeu de boules. Na het voetballen ben ik ermee begon nen'', vertelt hij. ,,Ik vind het heel erg leuk. We spelen ook in de nati onale petanque competitie, in Den Haag, Rotterdam, Schiedam. We hebben een team van negen man en er mogen er zes spelen. Je moet inzicht hebben, een beetje tactisch kunnen spelen en weten wanneer je moet 'schieten'. Ja, het balge voel, dat je als voetballer hebt, helpt ook wel mee.'' GO ZATERDAG 29 JANUARI 2022 dat waren wij niet gewend' Henny Wijs in de tuin van zijn woning in Grijpskerke. ,,In onze tijd mocht je elkaar nog niet aanraken, er was geen lichamelijk contact.'' foto dirkjan gjeltema Henny Wijs in het album 'Voet balsterren 1969-1970'. - Henny Wijs

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 41