Langere straf voor Brech: 16 jaar cel in zaak Nicky c Natuurlijk overlijden blijkt na grondig speurwerk allerminst zeker 3 i Brech ontkent en legt zich niet neer bij de veroordeling. Zijn advocaat Gerald Roethofliet na afloop weten in cassatie te gaan. De Hoge Raad moet zich nu buigen over de vraag of de procedure juist is verlopen. Voor de nabestaanden van Nicky Verstappen was de bijna anderhalf uur durende uitspraak zeer emotio neel. Brech werd aan het begin van de uitspraak vrijgesproken voor het juridisch zwaardere 'gekwalificeer de doodslag'. Hij heeft, zegt het hof, Nicky dus niet doelbewust gedood om seksueel misbruik te verhullen. Dat shockeerde de ouders en zus van Nicky zichtbaar. Maar uitein delijk was er de opluchting toen het hof met het oordeel 'doodslag' kwam, gekoppeld aan ontvoering en ontucht. Daarna kwam Brech er dus met een nog zwaardere straf vanaf. ,,Nicky Verstappen is overleden door smoren, het drukken met de hand op de mond van Nicky, met als doel seksuele handelingen te verrichten. Daarbij heeft Nicky op enig moment het leven gelaten'', al dus het hof. Het hof zegt dat Brech 'de aanmerkelijke kans heeft aan vaard' dat Nicky kon komen te overlijden. ,,De verdachte wilde het gevolg, Nicky's dood, niet, maar hij wilde het risico daarop ook niet ver mijden.'' De familie Verstappen voelt 'op luchting'. ,,Er is een einde gekomen aan 23,5 jaar vechten'', zei vader Peet C Gerechtshof oordeelt: doodslag, ontvoering en ontucht Verstappen. ,,Maar tevreden ben je nooit.'' De ouders van Nicky von den het fijn dat het hof de proces houding van Brech mee had geno men in de uitspraak. ,,Het is fijn dat het hof erkende dat dit voor extra leed heeft gezorgd bij de familie.'' Dat Brech via zijn advocaat direct aankondigde dat hij in cassatie gaat bij de Hoge Raad komt niet als een verrassing. ,,Deze uitspraak was de belangrijkste.'' Zware jaren ,,Het waren lange, zware, moeilijke jaren. We hebben het gered omdat we elkaar hebben'', zei moeder Ber thie Verstappen geëmotioneerd na afloop. ,,En natuurlijk onze Peter, die erbij had moeten zijn'', zei ze over Peter R. de Vries. De afgelopen zomer vermoorde misdaadverslag gever heeft altijd aandacht gevraagd voor de zaak. ,,Als er iets boven is, dan hoop ik dat hij heeft kunnen kijken.'' Sinds de dood van Peter R. de Vries is zijn zoon Royce met de familie mee geweest naar de zittin gen. Hij was ook te spreken over deze uitspraak. ,,Dit was de belang rijkste slag, de feiten staan vast.'' Justitie heeft een onderzoek heropend naar de dood van oud-MIVD'er Hans van de Ven. Begin 2021 vond de politie nog dat hij een natuurlijke dood was gestorven. De doorbraak komt door speurwerk van deze krant en een team van deskundigen. Koen Voskuil Amstelveen Politieagenten doen in de ochtend van 5 februari 2021 een lugubere vondst. Hans van de Ven (69) uit Amstelveen blijkt dood in bad te liggen. Even daarvoor hebben ze een vrouw die uit het huis pro beerde te vluchten in de kraag ge vat. Het blijkt Annique Botermans (62), die gezocht wordt door justitie wegens oplichtingszaken. De vrouw wordt direct gearresteerd. Vanwege de verdachte omstan digheden in de Amstelveense wo ning gaat de politie aanvankelijk uit van een misdrijf, maar dat veran dert door een schouwarts. De GGD-arts neemt aan dat Van de Ven moet zijn overleden aan een gescheurde slagader in de buik streek en stelt een natuurlijk over lijden vast. Daarmee wordt het po litieonderzoek abrupt stopgezet. Nabestaanden van Hans van de Ven (69), die geen vrouw of kinde ren had, vertrouwen die conclusie niet. Ze verzamelen een onder zoeksteam om zich heen, van onder meer oud-rechercheur Klaas Lan- gendoen, specialisten van het Nati onaal Forensisch Onderzoeksbu reau (NFO) en deze krant. Na maanden van onderzoek blijkt dat meerdere conclusies die de politie een jaar geleden trok, niet kunnen kloppen. Onjuist Zo doet het AUMC-ziekenhuis op verzoek van nabestaande Hanneke van Hilten een autopsie en stelt vast dat de buikslagader van Van de Ven niet gescheurd was. De diagnose waarmee de politie het onderzoek afblies, blijkt dus onjuist. Het zie kenhuis doet geen verder onder zoek naar mogelijkheid van een niet-natuurlijke dood, zoals vergif- tiging. De bekende forensisch pa tholoog Frank van de Goot, die op verzoek van deze krant de medi sche gegevens heeft bestudeerd, sluit zo'n scenario niet uit. C Politie brak abrupt onderzoek naar mogelijk misdrijf af, maar er was helemaal geen sprake van een gescheurde slagader Ook blijkt uit onderzoek dat Hans van de Ven dagen eerder moet zijn overleden dan zijn officiële sterfda tum van 4 februari 2021. Zo staat op 29 januari in de agenda van Boter- mans genoteerd: 'De zwarte dag van Hns'. Op diezelfde datum, even na half tien in de ochtend, geeft Hans van de Ven zijn laatste teken van leven. Daarna reageert hij niet meer op tal van berichten en ge miste oproepen. Het onderzoek, waarover van daag - exact een jaar na zijn ver moedelijke echte sterfdatum - de podcastserie De zwarte dag van Hans verschijnt, heeft ertoe geleid dat het OM een 'nader onderzoek naar de doodsoorzaak' van Hans van de Ven heeft geopend. In ver band met dat nog prille onderzoek wil het OM niet op details van de zaak ingaan. Annique Botermans is op dit moment geen verdachte. Wantrouwen De Amstelveense huisarts Hanneke van Hilten, goede vriendin en erf gename van Hans van de Ven, is 'opgelucht' dat het OM alsnog on derzoek doet naar het overlijden van Hans van de Ven. Vanafhet be gin heeft ze het gevoel dat 'Hans de dood is ingejaagd'. Ze wantrouwt de motieven van een groep van za kenmensen uit het netwerk van Annique Botermans, die samen met Van de Ven probeerden uitvin dingen op de markt te zetten. Annique Botermans zit momen teel een celstrafuit van twee jaar, in verband met een oplichtingszaak. Ze is niet ingegaan op verschillende vragen van deze krant, zoals of zij betrokken was bij de dood van Hans van de Ven, en wat de be wuste agendanotitie inhoudt. Van de Ven is ,,in één keer overleden'', zegt ze in een zelf opgenomen au- diofragment. ,,Dat is enorm nadelig voor mij en voor die mooie projec ten. En dat is alles wat ik erover kan vertellen.'' GO ZATERDAG 29 JANUARI 2022 Het gerechtshof in Den Bosch veroordeelt Jos Brech tot 16 jaar cel. Het hof acht bewezen dat Brech in 1998 de toen 11-jarige Nicky Verstappen heeft ont voerd, misbruikt en gedood. De straf is hoger dan de 12,5 jaar die Brech eerder kreeg van de rechtbank in Maastricht. Victor Schildkamp Den Bosch G Moeder Berthie Verstappen en Royce de Vries. foto anp OM heropent onderzoek naar dood oud-MIVD'er Hans van de Ven woonde in Amstelveen. Hij werd dood in bad aangetroffen. foto's hanneke van hilten, koen voskuil De podcast De zwarte dag van Hans verschijnt wekelijks en is te beluisteren via www.ad.nl/zwartedag en ka nalen als Spotify. Vandaag zijn de eerste twee afleverin gen online gegaan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 3