Cecile voelt zich een crimineel door sluiting van café Albatros Joop Parinussa postuum geëerd: 'Erkenning voor zijn loyaliteit en moed overheerst' Aanpak verhuur aan toerist 5 Een huis kopen in Middelburg en het dan verhuren aan toeristen zonder er zelf te gaan wonen? Vergeet het maar. De gemeenteraad gaat een 'zelfwoonplicht' invoeren om woningzoekenden te beschermen tegen het grote geld van speculanten. De zorgen over de groei van ver huur van woningen aan toeristen in met name de binnenstad van Mid delburg neemt toe. De gemeente raad heeft daarom een aantal stren gere regels vastgesteld, te beginnen met een registratieplicht. Iedereen die woonruimte verhuurt aan toe risten, moet dat melden. Bovendien komt er een onderzoek naar de ge volgen voor de leefbaarheid in het centrum van de stad. Maar daar blijft het niet bij. Beleggers Een ruime meerderheid in de ge meenteraad wil ook het opkopen van huizen door beleggers en spe culanten tegenhouden. ,,Je kunt wel registreren waar verhuur plaatsvindt, maar dat is niet genoeg. Je moet het ook kunnen tegengaan als beleggers huizen opkopen zon der er zelf te gaan wonen", stelt Bram de Buck van de LPM. ,,Het is onacceptabel dat mensen die een huis zoeken voor zichzelf om in te wonen, worden afgetroefd door be leggers met veel geld", vindt ook PvdA'er Mehmet Kavsitli. Dat kan door kopers die woon ruimte willen verhuren aan toeris ten te verplichten zelf ook in het huis te gaan wonen. Het voorstel voor de invoering van zo'n 'zelf- woonplicht' in Middelburg werd donderdagavond gesteund door LPM, PvdA, GroenLinks, SP, Fractie Onderdijk en Christenunie. Mid delburg volgt daarin steden, zoals Amsterdam en Den Haag maar ook kleinere gemeenten als Vught. Botte bijl VVD, CDA, SGP en D66 stemden daar nog niet voor, omdat zij net als wethouder Johan Aalberts vinden dat er eerst een woonvisie moet zijn. ,,Pas als je weet hoe je met het wonen in Middelburg wilt omgaan, kun je de instrumenten erbij zoe ken om dat uit te voeren", stelde Aalberts. Zijn partijgenoot en CDA-fractievoorzitter Wim Kant noemde een zelfwoonplicht bo vendien een veel te zwaar middel. ,,We moeten niet met een botte bijl hakken omdat we denken dat dat een oplossing is voor een niet-be- staand probleem." Met dat 'niet-bestaande pro bleem' verwees Kant naar de moge lijk overlast van recreatieve verhuur die zou leiden tot aantasting van de leefbaarheid in de binnenstad. ,,Staat die echt onder druk? Daar zijn wij nog niet van overtuigd." Daar is dat onderzoek voor nodig waar de raad donderdagavond toe heeft besloten. uiterlijk in mei moet het college ook voorstellen doen voor andere manieren om te voorkomen dat (koop)woningen niet worden ge bruikt als woonhuis maar als toe ristische accommodatie. Een motie van PvdA, GroenLinks en LPM werd door de hele gemeenteraad ondersteund. Natuurlijk komen de onderscheidingen te laat. Sergeant-majoor Joop Parinussa is al in 1998 overleden. En de glans van de medailles kan de donkere kant van de frustratie en het ontslag uit het KNIL niet wegpoetsen. ,,Maar vandaag overheerst de erkenning voor zijn loyaliteit en moed." Burgemeester Harald Berg- mann overhandigde giste ren namens het ministerie van Defensie het vervangend Oorlogs-Herinneringskruis, bronzen Trouwe Dienst Medaille, het Ereteken Orde en Vrede en het Demobilisatie Insigne aan na bestaanden van Joop Parinussa uit Middelburg. Kleinzoon Cherien Parinussa zocht zes jaar lang naar bewijzen om alsnog die onderscheidingen te krijgen voor zijn opa. ,,Hij was sergeant-majoor, net als ik nu ben. Ik weet hoe belang rijk het is om als militair de er kenning te krijgen voor wat je hebt gedaan. Opa heeft die nooit We moesten zijn verhaal vertellen zonder bewijslast. Die is er nu gekregen. En wat hij vandaag krijgt, dekt niet de hele lading van wat hij heeft betekend. Maar hij ging op veel geheime missies, zat bij de speciale eenheden van het KNIL. Dus niet alles is te be wijzen." ,,Al mijn hele leven hoor ik verhalen over zijn geheime missies, hoe hij dag in dag uit ja renlang vocht in de jungle. Daar horen deze onderscheidingen bij. De donkere kant is hoe hij naar Nederland moest en ontslagen werd uit het KNIL. Ik word emo tioneel als ik daaraan denk. Die twee kanten van dezelfde me daille mag je nooit los van elkaar zien." Belangrijk En ook al komen ze te laat, zegt Cherien Parinussa, misschien zijn de onderscheidingen juist daarom toch ook belangrijk. ,,Tot nu toe hadden we niks. We moes ten zijn verhaal blijven vertellen zonder bewijslast. Die is er nu en dat vind ik belangrijk voor de strijd die we als Molukkers voe ren." Ja, er zijn waarschuwingen aan voorafgegaan, maar toch komt de sluiting van café Albatros eigenaresse Cecile van Belzen rauw op haar dak vallen. ,,We zijn net zeven weken dicht geweest, ik had wat meer compassie verwacht." Woensdag besloot de gemeente het café aan het Beursplein in Vlissingen voor een maand te sluiten omdat de coronaregels er diverse keren werden overtreden en er ook meerdere keren is gewaarschuwd. De laatste keer dat dit gebeurde was eind vorig jaar, weet Cecile. Toen er mystery guests bij haar op bezoek waren. ,,Ik scan de QR-codes aan de deur wel, maar ik heb ook veel vaste gasten van wie ik weet dat ze gevaccineerd zijn of die vier keer per week komen. Die vraag ik dan niet steeds opnieuw naar die code." Het kwam haar duur te staan, want door die beslissing moest ze woens dag, toen ze voor het eerst sinds ze ven weken weer open was, de deuren meteen weer sluiten. Rond 17.30 uur stonden ze op de stoep, een uur later moest ze dicht zijn. Cecile wist wel dat er na die controle van vorig jaar iets in de lucht hing, maar ze had ge hoopt op wat meer compassie na de landelijke horecasluiting. ,,De ge meente heeft mij niets laten horen en de persconferentie afgewacht. In plaats daarvan hadden ze mij ook een brief kunnen sturen om te zeggen dat ik na de heropening of per 1 februari dicht moet blijven. Dan had ik niet ingekocht bij de brouwerij en de va ten woensdag niet aangesloten." De eerste keer dat ze gewaar schuwd werd, was nadat ze het café deze zomer net van haar oom en tante had overgenomen, midden in coronatijd. ,,Ik was net open en stond er alleen voor toen het te vol werd." Ze kreeg een waarschuwing. Later volgde er nog één toen ze niet om 17.00 maar om 18.00 uur pas de deu ren sloot. Eind dit jaar, toen de mys tery guests op de stoep stonden, was voor de gemeente de maat vol. ,,Ik probeer mij echt wel aan de regels te Ik word zenuwachtig van de coronaregels houden, maar ik word er zenuwach tig van. Wordt het niet te druk, hou den mensen genoeg afstand en dra gen ze wel een mondkapje als ze naar het toilet gaan?" Cecile heeft het gevoel dat ze als crimineel wordt weggezet, maar toch heeft ze zich al bij de beslissing van de burgemeester neergelegd. ,,Veel klanten appen mij nu om te vragen wat er aan de hand is. Dat doet mij goed, al heb ik geen zin om het steeds weer uit te moeten leggen." Op 26 fe bruari mag ze de deuren weer ope nen en ze ziet het positief in. „Hope lijk zijn de regels dan verder versoe peld, zodat ik niet meer zo nerveus achter de bar hoef te staan." PM ZATERDAG 29 JANUARI 2022 Woonplicht voor koper van huis MIDDELBURG Maurits Sep Middelburg - Cherien Parinussa, kleinzoon - Maurits Sep VLISSINGEN - Cecile van Belzen, eigenaresse café Albatros - Wendy de Jong Vlnr: Kleinzoon Cherien en zonen Ruud en Janneman Parinussa. foto dirkjan gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 33