Burgemeester Rob van der Zwaag heeft zijn vertrek aangekondigd 4 Sociaal meegaand, iemand waar je iets aan hebt en die altijd voor je klaar staat. Leon Boeije van het KNRM-reddingstation Veere heeft weinig woorden nodig om burgemeester Rob van der Zwaag te beschrijven. Oud-wijkagent Henk van der Linden laat zich in soortge lijke bewoordingen uit. Hij werkte tot eind vorig jaar in de gemeente Veere en kent Van der Zwaag (60) goed. ,,Een prachtmens. Uitzonder lijk benaderbaar, door iedereen. En heel prettig in de omgang." Hoewel hij vindt dat de burgemeester geen echte doorpakker is bij problemen, erkent hij dat Van der Zwaag dat wel deed toen de vijftienjarige Mirthe juli 2019 overleed op het strand van Zoutelande. Ze was overvaren door een speedboot. De volgende dag sloot de burgemeester de boothelling. ,,Dan wacht hij niet af of er politieke steun is." Conflicten Jos van de Graaf kent Van der Zwaag al sinds die zestien jaar geleden bur gemeester van Veere werd. Eerst als politieman, daarna als gemeen teambtenaar. ,,Hij is een echt men senmens. Hij vergeet geen verjaar dag." Wat Van de Graaf betreft, moet Van der Zwaag wel vaker met zijn vuist op tafel slaan. ,,Hij is niet zo van de conflicten. Die gaat hij uit de weg." Maar als het echt nodig is, staat hij pal voor de belangen van Veere. ,,De politie hield zich in het begin van de coronacrisis niet aan de af spraken om samen te werken met onze boa's. Toen dreigde hij de sa menwerking op te zeggen." Ivo van Beekhuizen van Het Pol derhuis kent Van der Zwaag als ie mand die nimmer verstek laat gaan bij een herdenking van de bevrijding van Westkapelle. ,,Hij gaat dan ook altijd in gesprek met de veteranen. Daar neemt hij echt de tijd voor." Tij dens die bijeenkomsten is overduide lijk dat hij de veteranen kent en zij hem kennen. Sommigen vertrouwen hem zo, dat ze hem het echte verhaal van de strijd tegen de Duitsers vertel len. Nazorg In tegenstelling tot veel anderen is Frans de Bruijn uit Oostkapelle hele maal niet zo positief over Van der Zwaag. Hij aarzelt als hem om een re actie wordt gevraagd. Maar toch ver telt de bewoner van Parc Zonnehove dat hij vindt dat de burgemeester en Uitzonderlijk benaderbaar, door iedereen. de gemeente zeer nalatig waren na de gewelddadige dood van een medebe woonster op 24 mei 2019. ,,De nazorg ontbrak." Hij zegt dat hij een wrang gevoel kreeg toen hij vorige week een foto in deze krant zag van de burge meester die bloemen legt op Neeltje Jans, op de plaats waar het lichaam gevonden is van de vierjarige Dean. ,,Hier op Parc Zonnehove zijn nooit bloemen gelegd. De compassie die de burgemeester toont voor Dean heb ben wij hier gemist." Hij verzekert dat hij niet de enige bewoner is van Zonnehove die zulke gemengde ge voelens had bij de foto. Het verhaal van De Bruijn is op merkelijk omdat verder iedereen Van der Zwaag roemt om zijn betrokken heid. Als er iets gebeurt, een brand, een ongeluk, is hij er en biedt troost en steun, is de alom gehoorde reactie. Fractievoorzitter Sylvia Sparreboom (DTV) ,,Als iemand getroffen is, staat hij op de stoep." Zij roemt ook de ma nier waarop hij tijdens de coronacri sis oog en oor had voor mensen die het moeilijk hebben. ,,Omdat er niet op kantoor kon worden afgesproken, ging hij met ze wandelen." Nog jong genoeg De fractievoorzitters wisten dat Van der Zwaag aan zijn derde en laatste termijn als burgemeester bezig is. Ad Maris (SGP/CU) vindt het niet vreemd dat hij nu zijn vertrek aan kondigt. ,,Hij is nog jong genoeg om iets anders te doen." Als langstzit tend raadslid van Veere maakte hij Van der Zwaag mee sinds die werd benoemd. Maris ziet dat de burge- meester zich ontwikkeld heeft tot ambassadeur van toeristisch Veere. ,,Dat doet hij heel goed." Marin van den Berge (VVD) kent hem ook als haar trouwambtenaar. ,,Dat deed hij Van der Zwaag heeft zich ontwikkeld als ambassadeur van toeristisch Veere echt leuk. In tegenstelling tot ande ren spreekt hij met de afzonderlijke echtelieden zodat hij je op je trouw dag ook nog kan verrassen." Het anders zo rustige Veere maakte de afgelopen vier jaar een hectische periode mee door felle strijd tussen coalitie en oppositie. Van der Zwaag slaagde er niet in de rust terug te brengen. De onrust ontstond mede door het aftreden van Jaap Melse (SGP/CU) als wethouder, na een in- tegriteitsonderzoek nadat bleek dat hij zakelijke banden had met de eige naar van een hotel. Vorig jaar oor deelde de Raad van State dat de bur gemeester destijds wegens die ban den had moeten voorkomen dat Melse mee kon stemmen over een vergunning voor dat hotel. Melse is inmiddels weer raadslid en is ook aangewezen als lijsttrekker voor zijn partij. Hij spreekt lovend over twaalf jaar die hij als wethouder samen werkte met de burgemeester. ,,Wij vulden elkaar aan en ik snap dat hij nu een nieuwe uitdaging zoekt." De vertrouwenscommissie van de gemeente, met daarin alle fractie voorzitters, houdt zo nu en dan een gesprek met de burgemeester over zijn functioneren. Wat daar bespro ken wordt, blijft geheim en geen van de leden wil dat verbreken. Zo zwij gen ze ook over het gesprek dat ze na jaar 2021 hadden met de commissaris van de koning over het functioneren van de burgemeester. Peter Meijs (PvdA/GL): ,,Die gesprekken zijn en blijven vertrouwelijk." Volgens hem vinden zulke gesprekken vaker plaats. ,,Daar is niets ongewoons aan." Hij roemt de burgemeester als een harde werker en iemand die zich zeer inzet voor de gemeente. Hij verwacht dan ook dat Van der Zwaag, na het einde van zijn Veerse carrière, mak kelijk werk vindt. Maris ook: ,,Hij heeft een gigantisch netwerk." Hij roemt de burgemeester ook om zijn praktisch inzicht. ,,Als je met een probleem zit weet hij vaak de oplos sing. Ik heb dat meerdere keren mee gemaakt." Limburgse vrolijkheid Oud-burgemeester Koos Schouwe- naar van Middelburg maakte Van der Zwaag ook jarenlang mee als collega in allerlei overleggen. Als een van de kwaliteiten van de Veerse burge meester noemt hij zijn zakelijkheid. ,,Dat gecombineerd met zijn Lim burgse vrolijkheid en de Zeeuwse degelijkheid. Dat zorgde voor een goede verhouding." Rob van der Zwaag gaat weg. Hij is aimabel, 'een prachtmens', maar geen crisismanager, zo klinkt het. Emile Calon ZATERDAG 29 JANUARI 2022 PM Domburg Rob van der Zwaag is al zestien jaar bur gemeester van Veere. FOTO GEMEENTE VEERE - Henk van der Linden, oud-wijkagent - Ad Maris, langszittend raadslid Mensenmens die vaker met de vuist op tafel moet slaan

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 32