SCHRIJVER spreekt Ze was 25 en hoogzwanger toen ze met haar man Kaboel ontvluchtte, in Nederland kreeg ze een zoon en werd ze psychiater. En nu is er haar eerste roman: De moeders van Mahipar. FORUGH KARIMI (50): 'In het asielzoekerscentrum was het kil en kaal, en toch probeerden we het er gezellig te maken.' e afgelopen jaren hoorde Forugh Karimi af en toe een stemmetje in haar hoofd: 'Je verwaarloost het schrijven.' 'Je moet je schrijversdroom najagen.' 'Maak je boek eens af.' jongens in mijn studiegroep grapten: wat vinden meisjes het vervelendst aan de raketinslagen? Dat hun kleren vies worden.' Ander voorbeeld: de docent die aan het begin van elk college het raam naast de lessenaar opende. Na een raketinslag was het glas uit het raam gesprongen. 'Wij lachen toen hij het raam alsnog opendeed. Hij was bloedserieus, dat raam moest open - oorlog of geen oorlog, glas of geen glas.' Waarmee Karimi wil zeggen: de mens heeft een grandioze veerkracht. 'Dat heeft me altijd geboeid.' Als Forugh Karimi iets weet van dat soort stemmetjes, is het dat ze niet altijd de waarheid verwoorden. Ja, ze heeft altijd schrijver willen worden, maar: ze is ook blij dat ze psychiater is, ze heeft er hard voor gewerkt om uiteindelijk een eigen praktijk in Den Bosch te runnen. 'Dit vak geeft me zekerheid, stabiliteit.' Iets wat ze hard nodig had toen ze op haar 25ste haar leven opnieuw moest opbouwen. Oorlog of niet: ze schreef altijd als jong meisje. Verhalen, gedichten. Een boek was haar droom. Hoogzwanger was ze toen ze samen met haar man Kaboel ontvluchtte, waar de oorlog steeds heviger woedde en raketten lukraak woonwijken bestookten. 'Mensen denken dat je op een gegeven moment besluit te vluchten, afscheid neemt van je familie, je vrienden, je huis, en dan de deur dichttrekt,' vertelt ze nu, in haar praktijk waar ze wordt omringd door planten, boeken, een salontafel en zachte, diepe stoelen. 'Maar wie vlucht, doet dat omdat de nood hoog is en de kans zich op dat moment aandient. Het gebeurt in chaos.' Want dat is wat oorlog is. Maar oorlog is ook: leren leven met dat wat er aan de hand is. 'Mijn jeugd was niet alleen kommer en kwel. We dealden met de bombardementen - we maakten er FORUCH KARIMI DE MOEDERS VAN MAHIPAR De moeders van Mahipar. 'Alle mensen die bij mij in therapie zijn hebben moeilijke dingen meege maakt. Ik ben een passant in hun leven, en doe niet veel anders dan mensen helpen zichzelf te helpen.' Strenge blik, harde stem: 'Iederéén kan dat leren.' Dat is wat ze wil laten zien met haar boek. Rami'n is radio loog en vindt zijn vrouw Sarah na De moeders een avonddienst in een plas bloed. van Mahipar Wie heeft haar neergestoken? Hij verschijnt op duikt in zijn verleden: als klein 1 februari bij jongetje is hij samen met zijn moeder Meridiaan Lolo gevlucht. 'Een ode aan de Uitgevers 23,99 sterke vrouw,' noemt Karimi haar En nu is het er: haar debuut zelfs grapjes over. Bij een explosie gingen mensen buiten op de grond liggen. Daarna stond je weer op en klopte mopperend het stof van je kleren. De 36 'In het AZC bakte ik stiekem eitjes op een strijkijzer'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 116