Klimaatplan EU kost Nederland extra geld i|Grahams Red het Sterrebos 10 'Rusland wil geen oorlog' DREIGING Advertentie 'Eczeem? Gebruik Grahams, de succesformule uit Australië!' HollandÖBarrett Zorgen SPANNING LAAT JEUGD OEKRAÏNE TAMELIJK KOUD Dat schrijft minister van Buiten landse Zaken Wopke Hoekstra aan de Tweede Kamer. De hogere af dracht hangt in de lucht nu de Eu ropese Commissie het uitgavenpla fond van de EU-begroting tussen tijds met 23,7 miljard euro wil ver hogen. Dit extra budget is nodig om een sociaal klimaatfonds te kunnen optuigen dat burgers en kleine be drijven moet compenseren voor stijgende lasten als gevolg van kli maatmaatregelen. Als de Europese Commissie steun krijgt van de lidstaten, zal Nederland de komende jaren meer moeten afdragen aan de EU. Vol- gens Hoekstra gaat het om 100 mil joen euro in 2025, 500 miljoen in 2026 en nog eens 500 miljoen in Nederland is volgens de minister 'terughoudend' om meer aan Brus sel te moeten betalen vanwege het nieuwe fonds. Het artikel dat tus sentijdse ophoging van de uitga venplafonds mogelijk maakt, moet volgens Hoekstra 'alleen in uitzon derlijke gevallen' gebruikt worden. Ook zou eerst moeten worden ge keken of elders in de EU-begroting nog geld is om het fonds te vullen. Nederland staat volgens Hoek stra niet alleen: een 'groep lidsta ten' zou zich eveneens kritisch dan wel terughoudend opstellen. Gisteren kwam minister van Fi nanciën Sigrid Kaag al met de te genvaller dat Nederland ruim 1 mil- j ard euro minder uit het coronaher- stelfonds krijgt, de bijdrage gaat van 6 naar 4,7 miljard. Kaag: ,,We hebben het op economisch vlak be ter gedaan dan verwacht. Dan is dit een gevolg. Je kunt niet een subsi die krijgen als je het eigenlijk relatief goed hebt gedaan." blijkt dat vooral mensen van 45 jaar en ouder geneigd zijn de ont wikkelingen rond de spanningen met Rusland te volgen. Van de jongeren van 18 tot 27 jaar zegt 73 procent slechts 'er wel iets over te hebben gehoord'. ,,Dat betekent dat jongeren redelijk laconiek zijn ten aanzien van het thema. En dat er in hun ogen niet echt iets ern stigs aan de hand is'', verklaarde directeur Vadim Denisenko in een toelichting. Nuchter In een fastfoodrestaurant naast de universiteit wil Timofej Koelikov (20), na toestemming van zijn vriendin te hebben gevraagd, wel wat zeggen over de 'situatie'. ,,Ik sta er nuchter tegenover. Zolang ze er alleen maar over praten, rea geer ik niet. Als er iets gebeurt, dan zien we dat vanzelf wel'', zegt de student internationaal ma nagement. Voor mannen van zijn leeftijd is de vraag natuurlijk of ze zich bij het verzet zullen aansluiten als het tot een Russische invasie komt. ,,Nee'', zegt Koelikov. ,,Waarom zou ik mijn leven ge ven voor iets, wat je toch niet te genhoudt?'' Buiten het restaurant laat Vla dislav Podaljan (18) er evenwel geen misverstand over bestaan. ,,Als ze de aanval op ons openen, dan neem ik de wapens op'', zegt hij. Vladislav kan ook eigenlijk niet anders, want hij studeert aan de militaire academie in Odessa, de grootste havenstad van Oe kraïne. Nu is hij op stage in Mari- oepol. De cadet maakt zich zeker zor gen over de Russische dreiging. ,,Natuurlijk, volgens het laatste nieuws zijn ze (het Russische le ger, red.) uit op Marioepol en Odessa, dan ben je natuurlijk on gerust.'' Met vrienden praat Vla dislav er niet over. ,,We willen de spanning niet onnodig opvoeren. Maar moreel ben ik voorbereid op oorlog.'' Sommigen willen weg, anderen zullen de wapens opnemen als het zover komt. De spanning onder jongeren in de Oekraïense havenstad Marioepol loopt op. Maar: ,,We zijn er al aan gewend.'' Marioepol maar woonachtig in Charkov, lijkt er in de toe komst in Oekraïne veel werk. Ze studeert internetveiligheid en dat is dezer dagen hard nodig in een land dat al vaker werd getroffen door massale cyberaanvallen. ,,Als het begint, dan moet je han delen en rustig beslissingen ne men'', antwoordt Maria op de vraag of ze vreest dat er oorlog zal uitbreken. ,,Maar ik zou wel ver trekken, terug naar Charkov of anders naar Frankrijk, waar ik kennissen heb.'' Uit onderzoek van het Oe kraïense Instituut van de toe komst, dat deze week verscheen, Sofja Malina (19) staat met een vriendin een elektronische sigaret te roken in het cen trum van Marioepol. Ze heeft medicijnen gestudeerd, maar is daarmee opgehouden. ,,Het werd me te zwaar en de do centen begonnen geld te vragen als je je examen wilde halen'', vertelt ze. Ja, Sofja volgt het nieuws over de oplopende spanning met Rus land. ,,lk ben er geestelijk op voorbereid dat er oorlogshande lingen gaan plaatsvinden'', zegt ze gelaten. ,,Maar ik zal er niet erg heftig op reageren, we zijn er ge woon al aan gewend.'' De afgelopen acht jaar is de Donbass al voortdurend het to neel geweest van oorlog. In 2014 was de strijd hevig, vanaf febru ari 2015 sluimerend. ,,Ik woonde destijds op een kilometer van een Oekraïense controlepost, die voortdurend werd beschoten. Dat was angstaanjagend, on draaglijk'', herinnert Sofja zich van die tijd. Ze bereidt zich voor om te ver trekken als het oorlog wordt, zegt ze. Komt er een aanval en verove ren de Russen heel de regio Do netsk, dan vertrekt ze naar Zapo- rizja of Dnipro, waar ze familie heeft. ,,Of naar Rusland, daar woont mijn vader.'' Dus naar het land dat haar eigen land binnen valt? ,,Ja'', zegt Sofja een beetje treurig. ,,Ik heb geen keuze. Hier alleen blijven, is geen optie." Voor Maria Sjtsjelivanova (20), geboren in ZATERDAG 29 JANUARI 2022 GO Inmiddels Is Grahams al jarenlang verkrijgbaar in Nederland bij elke drogist. Het zijn stuk voor stuk probleemoplossende producten zoals de eerder genoemde Eczeem Crème", C+ Crème9, Psorias Crème9, maar ook bijvoorbeeld Rosacea Crème9 en shampoo voor een droge hoofdhuid (jeuk, schilfertjes, roos). Doordat winkels enthousiaste reacties van klanten krijgen en veel herhalingsverkopen zien, worden er weer meer mensen op het bestaan van Grahams gewezen. En de gebruikers zelf vertellen het natuurlijk ook door; vaak is het iets waarmee zij erfelijk belast zijn dus de familie is als eerste op de hoogte als een product goed aanslaat. 'We krijgen dagelijks heel emotionele reacties', vertelt Van de Merwe tot slot. 'Je kunt je niet voorstellen wat het met iemand doet als diegene altijd verschrikkelijk last van zijn/haar huid heeft en nu ineens aan den lijve ondervindt dat er ook een leven zonder krabben en schilfers mogelijk is.' Een Australische vader kon niet langer aanzien dat zijn zoontje zoveel last had van eczeem en begon aan de keukentafel zelf een middel uit te vinden voor de klachten van zijn zoon. Nu, ruim twintig jaar later, is zijn huidverzorgingsproduct op natuurlijke basis in Australië het meest gebruikte natuurlijke middel tegen eczeem en psoriasis en is het bij veel mensen niet meer uit het leven weg te denken. Arjen van de Merwe haalde de crème naar Europa en introduceerde het om te beginnen in Nederland. Van de Merwe vertelt: 'Vrienden van mij hebben kinderen met eczeem die zich tot bloedens toe krabben. Op zoek naar een oplossing kwam ik op buitenlandse Internetforums steeds goede ervaringen van het Australische "Grahams" tegen. Ik besloot een aantal producten uit het assortiment hierheen te halen en deelde die bij wijze van test uit aan mensen met eczeem, psoriasis, een jeukende hoofdhuid etc. Toen ik de reacties teruggekoppeld kreeg was duidelijk dat heel veel mensen hierin hadden gevonden wat zij al zo lang zochten; zij waren af van de ellendige jeuk en hun huid werd heel rustig'. 'Dit is een medisch hulpmiddel. Lees voor gebruik de gebruiksaanwijzing. Kijk voor alle verkooppunten op www.grahams.nl Voor contact: Granams, www.grahams.nl Rusland wil geen oorlog voeren tegen Oekraïne. ,,Als het aan de Russische Federatie ligt, komt er geen oorlog'', zei minister van Buitenlandse Zaken Sergei Lavrov gisteren in gesprek met Russische ra diostations. ,,Maar we laten onze belangen niet vertrapt en genegeerd worden.'' Zowel de Verenigde Staten als de Navo-bondgenoten kijken bezorgd toe hoe de Russen zo'n honderdduizend troepen stationeerden langs de grens van Oekraïne. De Oekraïense president Volo- dimir Zelenski dringt er op zijn beurt bij westerse lei ders op aan geen paniek te zaaien over Russische troe pen vlak over de grens in Rusland. ,,We kunnen geen paniek gebruiken'', ook met het oog op de zwakke eco nomie. ,,Het grootste gevaar voor Oekraïne is de destabi lisering van binnenuit.'' - ANP Activisten, verkleed als vleermuizen hebben gisteren het Sterre- bos bij Born naast autofabriek VDL Nedcar bezet. Ze klommen met touwen in bomen en installeerden zich met hangmatten, uit protest tegen plannen van de autofabriek om zeven hectare van het bos te kappen. Op die plek zou een nieuwe productielijn moeten komen. Actiegroep Red het Sterrebos wil dat de plannen worden aangepast en dat het eeuwenoude bos behouden blijft. De politie arresteerde enkele actievoerders. foto anp 'Als er iets gebeurt, zien we het vanzelf' Naast ruim 1 miljard euro minder uit het Europese coronaherstel- fonds dreigt nog een tegenvaller voor Nederland: de klimaatplan nen van Eurocommissaris Frans Timmermans kunnen vanaf 2025 leiden tot opgeteld 1,1 mil jard euro extra afdracht van Den Haag aan Brussel. Laurens Kok Den Haag 2027. Oekraïense militairen oefenen met houwitzers aan de grens met de door Rusland geannexeerde Krim. foto reuters Joost Bosman Marioepol

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 10