H Soms gaat 'de film' door zijn hoofd 9 JAREN (1977-1982) VAN JAN BOELLAARD, FRANS MEIJER, COR VAN HOUT EN WILLEM HOLLEEDER bouwcontainer. ,,Als je het over bewonde ring hebt, komt deze overval het dichtst in de buurt'', zegt George Boellaard. ,,Omdat er een psychologisch spel gespeeld wordt. Mensen gaan zich pas na drie dagen afvra gen waarom niemand iets met dat bouwaf val doet. Pas dan dringt de volle omvang van de overval tot ze door.'' Voordat George kan antwoorden, gaat op nieuw de bel. Hij schrikt op en doet de deur open. ,,Kijk nou eens, de grote ban diet zelf!'' roept hij uit. Voor hem staat Jan Boellaard, hijgend achter zijn mondkapje van de wandeling. Zonder veel te zeggen neemt hij een kop koffie en schuift aan. ,,We hadden het net over de introductie van Holleeder'', zegt George. ,,Ja, nu we de bron zélf hier hebben, kunnen we het net zo goed aan hem vragen.'' Jan praat in korte zinnen. ,,Holleeder werkte eerst als chauffeur. Het was een groentje, op crimineel gebied.'' George: ,,En toen het bouwbedrijf failliet ging, werkte hij als bodyguard van Cor, om schuldeisers op afstand te houden.'' Jan: ,,Of hij ging geld ophalen waar we nog rekeningen open hadden staan. Sloeg hij met zijn vuist op tafel. 'En nu gaan jul lie betalen!' Met een grote kwaaie kop kij kend.'' Jan: ,,Ja, aan de Oosterdokskade. Hij moest een erg zware postzak vol geld sjouwen.'' (Houdt een denkbeeldige zak voor zijn buik.) ,,Zó hoog, zó dik. Toen hebben we hem officieel in de Epancratius ingelijfd.'' Jan: ,,In feite wel. Ik was in het begin niet zo te porren voor het idee, Frans ook niet. Uiteindelijk mocht hij wel meedoen, maar moest hij zijn mond houden. Hij had geen stemrecht.'' Midden jaren negentig, als Jan Boellaard vastzit wegens het doodschieten van een douanebeambte, begint hij zijn memoires uit te werken. Wanneer Holleeder daar lucht van krijgt, neemt hij contact op en maakt duidelijk dat hij niet genoemd wil worden. Boellaard vindt dat prima. Voor hem maakte Holleeder toch nooit echt deel uit van Epancratius. Als dank laat Hol leeder nog een stapel spijkerbroeken en T-shirts bezorgen. Als George Boellaard jaren later het ma nuscript doorneemt, is hij het niet eens met die weglating. ,,Ik ging geen boek Als we meer gangster waren geweest, hadden we Doderer misschien omgelegd schrijven waar Willem Holleeder niet in voorkomt. Uiteindelijk is Jan overstag ge gaan. Jan heeft Holleeder nooit echt sym pathiek gevonden. Holleeder heeft ook maar meegewerkt aan twee overvallen. Zijn rol was bescheidener dan hij zelf naar buiten bracht. Tijdens het Holleederproces heeft hij gezegd dat hij twee overvallen heeft gepleegd. Nou, hij was niet meer dan het hulpje.'' ,,Nee, dat vind ik niet erg'', zegt Jan. ,,Hij zit levenslang, ik niet.'' ,,Pas bij de ontknoping van de Heineken- ontvoering. Mijn broer Hennie waar schuwde me dat er iets vreemds aan de hand was. Agenten met uzi's waren bij hem binnengevallen. 'Dat kan alleen maar met Heineken te maken hebben', zei hij. Om 7 uur 's avonds was het op het jour naal. Voor die tijd heb ik nooit iets ver moed. De memoires van Jan heb ik dan ook met ongeloof gelezen. De eerste over vallen bereidden ze voor terwijl we nog bij mijn ouders in de Keucheniusstraat woon den. Ze overlegden in piepkleine kamer tjes en wij hebben niks doorgehad.'' ,,Nee, ik heb er geen spijt van. Ik heb ervan genoten toen ik jong was. Ja, dat we die honden hebben doodgeschoten, daar heb ik spijt van natuurlijk.'' Jan zwijgt. George: ,,Ze hebben die risico's bewust genomen. Het is gevaarlijk om met al dat wapentuig over straat te gaan. Het was de levensstijl van Jan, Frans en Cor die slacht offers uitlokte.'' ,,Natuurlijk heb je er spijt van, als je wordt gepakt'', zegt Jan, nu grinnikend. ,,Mis- schien hadden we harder moeten zijn. Na een paar dagen hebben we opdracht gege ven om geld te brengen. Dat werd door de politie afgewezen. Als we meer gangster waren geweest, dan hadden we Doderer (Heinekens chauffeur die ook werd ont voerd, red.) misschien omgelegd. In Italië hadden ze het zo ge daan, maar we waren niet gangster genoeg.'' „Niet zozeer de me moires, maar Jan is in de loop der jaren als mens veranderd. Hij begon erg onaange naam te worden. De memoires hebben een hernieuwde eerlijkheid gebracht. Het was goed voor ons contact. Al is Jan niet meer zo'n pra ter. Vroeger was hij breedsprakiger, maar hij heeft aangeleerd te zwijgen.'' Jan: ,,Wie de waarheid vertelt, haalt de vijand op zijn hals.'' George: ,,Het blijft een beetje discutabel natuurlijk, deze boeken over hun misdrij ven. Want die vallen niet goed te praten. Maar ongemerkt krijgt de lezer iets van sympathie voor die jongens. Ik heb het zelfde als ik een goede biografie van Hitler lees, niet dat ik die sympathiek vind, maar toch denk ik op een gegeven moment: wat als hij niet Polen binnenvalt! Maar het blijft een goed verhaal natuurlijk, ook als het niet van mijn broer zou zijn.'' George: ,,Het boek gaat Het gebeurde in het Westen heten, als verwijzing naar de film klassieker. Once upon a Time in Amster dam West. Verschillen zijn er zeker. In het boek van Cor is de hele voorgeschiedenis weggelaten. Dat had een reden, want die overvallen waren toen nog niet verjaard. Jan heeft heeft de neiging om eerlijker te zijn. Er komen minder vleiende details naar voren. Cor schetste een wat al te roos kleurig beeld, het echte verhaal is harder.'' m GO VRIJDAG 28 JANUARI 2022 Het is ook de periode dat Willem Hol leeder wordt ingelijfd bij het criminele genootschap. In 1981 betrekken jullie hem bij een over val, omdat jullie zijn kracht konden gebrui ken? Eerst als dommekracht dus? - Jan Boellaard Steekt het ergens dat hij de bekendste crimineel van jullie vier is geworden? George, wanneer besefte je dat je oudere broer een gezochte zware crimineel was? Jan, heb je achteraf spijt van je daden? Bij een overval op de Makro hebben jullie ook een beveiliger neergeschoten. Heb je daar spijt van? Heb je er spijt van dat de Heineken- ontvoering is mislukt? Wat stond jou het meest tegen toen je Jans memoires las, George? Dit boek gaat tot het jaar 1983. Er komt ook een deel drie over de Heinekenont- voering. Waarin gaat dat boek verschillen van de bestseller van Cor van Hout en Pe ter R. de Vries? Marechaussee Paul van Hove overleefde ternau wernood een vuur gevecht met de latere Heinekenontvoerders en schreef er het boek 146 Schoten over. In de vroege ochtend van 16 oktober 1977 hield Van Hove met een politiecol lega een verkeerscontrole, toen hij bij de NDSM-werf in Amsterdam een Op el Rekord zag keren. In een politie-Kever achtervolg den ze de auto, waarbij ze al werden beschoten. Om dat de voorruit versplin terde, kreeg Van Hove glassplinters in zijn ogen. Bij de Czaar Peterstraat kwam het tot een vuurge vecht, waarbij Jan Boel- laard drie kogels in zijn lijf kreeg. De latere Heineken- ontvoerders wisten toch te ontko men. Een opmerkelijk verschil tussen de lezing van Jan Boellaard en die van G Foto's van de recher che tonen de brand wonden van Jan, die de de schotwonden van 16 oktober 1977 moesten verhullen. G G Jan Boellaard op de bruiloft van Frans. De criminele vrien den Frans Meijer, Jan Boellaard en Cor van Hout gingen ook regelmatig samen met de vrouwen op vakantie. foto's just PUBLISHERS/BLOEDGABBERS Paul van Hove is hoe Boel- laard is verzorgd aan zijn schotwonden. In Bloed- gabbers wordt beschreven dat Meijer en Van Hout met onder andere een ge slepen aardappelschil mesje de kogels hebben geprobeerd te verwijderen uit het lichaam van Boel- laard. Volgens Van Hove heeft een verpleegster destijds de zwaargewonde overvaller behandeld. Ze zou de dochter zijn van een politiecommissaris, die een onderzoek in die richting zou hebben ge dwarsboomd. (Jan Boel- laard noemt dat 'onzin'.) Na de schietpartij opende Paul van Hove een jaren lange jacht op de daders. Hoewel hij de gezichten van Boellaard, Meijer en Van Hout herkende van politiefoto's, werden ze wegens gebrek aan bewijs nooit veroordeeld. ,,En dat terwijl er onder meer Hol leeder, Van Hout, Boel- laard en Meijer (vlnr) in Las Vegas. bloed en vingerafdrukken van ze zijn gevonden'', zegt Van Hove. Gesteund door zijn vrouw wist Van Hove de schiet partij te verwerken. Maar op sommige momenten gaat 'de hele film' weer door zijn hoofd heen. ,,Ze weten niet wat ze hebben teweeggebracht'', zegt Van Hove. ,,Ik heb het meest te doen met de fa milie van de douanebe ambte die Boellaard heeft doodgeschoten. Dat is zo laag, zo gemeen. Ik vind het triest dat hij vrij rond loopt, terwijl anderen voor het leven getekend zijn." 3 GEORGE BOELLAARD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 9