n 6 J 8 Tijdens een interview over Bloedgabbers, een boek over de spectaculaire over vallen van Jan Boellaard, duikt onver wachts de Heinekenontvoerder zélf op. Het leidt tot een uniek gesprek, waarbij regelmatig zijn ogen oplichten. ,,Spijt? Ik heb de tijd van mijn leven gehad." BLOEDGABBERS VERTELT DE VOORGESCHIEDENIS VAN DE HEINEKENONTVOERING EN DE DE CRIMINELE Bloedgabbers van George Boellaard is een be werking van vijftienhonderd pagina's bajesnotities van Jan Boellaard (69), en behandelt de criminele activiteiten van 1977 tot 1983. foto dingena mol Het Gemeentegirokantoor kort na de overval (10 oktober 1980). Op de voorgrond is nog wat bouwpuin te zien dat Jan en Frans daar hadden neergelegd. fotos stadsarchief Amsterdam Normaal gaat hier nooit de bel rond deze tijd. Ik word er onrustig van." In het kleine atelier van schilderijen restaurator George Boellaard (61), om de hoek van de Prinsen gracht, is het met een fotograaf en een journalist plotseling inschikken. Met stuurse blik poseert George Boellaard voor de fotograaf. Behoedzaam tilt een collega van George ee n 17de eeuws zeegezicht van Ludolf Bakhuysen van de ezel om in het souterrain verder te werken. De drukte in zijn atelier is vanwege het verschijnen van Bloedgabbers van George Boellaard, het tweede boek over de over vallersjaren van zijn broer Jan, samen met Frans Meijer en Cor van Hout. Het boek, een bewerking van vijftienhonderd pagi na's bajesnotities van Jan Boellaard (69), behandelt de jaren 1977 tot 1983. De drie mannen uit de Amsterdamse Staatslieden buurt hebben dan al diverse inbraken en twee succesvolle bankovervallen gepleegd, waaronder de spectaculaire speedbootroof op de Gemeentegiro aan het Singel in Am sterdam. Hun criminele verbond heet de Epancra- tius, naar de naam van een bodybuilder. Het motto van de Epancratius luidt: 'Wie niet steelt of erft, zal werken tot hij sterft.' Boellaard, Meijer en Van Hout zijn nog steeds twintigers, maar hebben in zakelijk opzicht al het nodige meegemaakt. Ze heb ben een aannemersbedrijf, gaan failliet en maken een doorstart met bouwbedrijf Jadu BV. Voor de buitenwereld lijken het ge slaagde ondernemers die rondrijden in een dikke Mercedes en gul rondjes geven in de kroeg. Maar tegenslagen in het bedrijf zor gen soms voor geldgebrek, waarna de vol gende overval wordt beraamd. In een paar jaar tijd maken ze ruim 7,5 miljoen gulden buit. Naar aanleiding van de gewelddadige bankovervallen, waarbij ze over de balie springen en kogels afvuren, gaan banken zich beter beveiligen. Bankmedewerkers werken steeds vaker vanachter kogelwe rend glas. Dat noopt ook het trio tot het be- Koen Voskuil Amsterdam denken van nieuwe methoden. ,,Ze leren van foutjes, de modus operandi verandert. Daarnaast zie je dat ze steeds harder wor den'', zegt George Boellaard. ,,Als ze zich gaan toeleggen op waardetransporten, schieten ze twee keer zonder pardon de hond van een bewaker neer.'' De serie gewapende overvallen noemt George Boellaard 'verwerpelijke daden.' Tegelijkertijd is hij onder de indruk van het vakmanschap waarmee ze zijn voorbe reid en uitgevoerd. ,,Het is moeilijk om daar géén bewondering voor op te bren gen. Ook voor de volharding, de toewijding en de durf die ze hadden. Ze hadden wel degelijk angst tijdens die overvallen, maar ze leerden daarmee om te gaan.'' ,,Jan is de technische man. Als die een deur ziet, weet hij meteen hoe die open gaat. Ze vinden vaak heel eenvoudige op lossingen. Dan staan ze voor een heel inge wikkelde elektronische slagboom met een magneetkaartje, cutting edge technology voor die tijd, en dat lossen ze op door de slagboom los te schroeven. Het is een vroege vorm van hacken.'' Hun vindingrijkheid uit zich in een overval in 1980 op een waardetransport bij het Surinameplein. Om te voorkomen dat een geldwagen dicht tegen het bankge bouw kan parkeren, versperren ze de weg naar de bank met bouwmateriaal en een 'Holleeder was niet meer dan een hulpje bij de twee overvallen'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 8