l 7 c Zwols ziekenhuis Isala bespaarde zo al850opnamedagen De 52-jarige coronapatiënt Gert Palm uit Heerde zit in zijn woonkamer aan de beademing. ,,Ik heb nog een lange weg te gaan, maar ik ben zo blij dat ik weer thuis ben!" Via een thuismonitoring-app laat Gert Palm aan de medisch specia listen van het Isalaziekenhuis in Zwolle weten hoe het met hem gaat. ,,Omdat ik nu thuis zorg krijg, komt er in het ziekenhuis weer een bed vrij voor een ander." Coronapatiënten mogen indien ze stabiel zijn met zuurstof en medicatie eerder naar huis. Via een app of dagelijks telefoonge sprek met de huisarts worden ze thuis gemonitord. ,,In het zieken huis, zeker op de ic, is er constant geluid", vertelt coronapatiënt Gert Palm. ,,Hier in mijn eigen omgeving kan ik veel beter tot rust komen en langzaamaan be ginnen aan mijn revalidatie." Al vindt hij de eerste nacht thuis 'ook best spannend'. ,,Ik heb anderhalve week in het zieken huis gelegen. Zeker in het begin was ik echt doodziek. Als je daar ligt en er is iets, dan staan ze zo naast je. Je moet weer leren ver trouwen op je lichaam. Gelukkig word je ook daarin heel goed be geleid." Naast Gert krijgen op dit mo ment ongeveer 1760 coronapati- enten thuis zuurstof toegediend. Dat blijkt uit nog niet eerder ge openbaarde cijfers die deze krant heeft opgevraagd bij de Neder landse brancheorganisatie voor Medische Technologie (FHI). Tij dens de laatste zestien maanden van de pandemie lagen ongeveer 11.200 thuispatiënten aan het zuur stof. Het totaalaantal thuispatiën- ten ligt vermoedelijk enkele dui zenden hoger, omdat cijfers over de eerste acht maanden van de pandemie ontbreken. In eerste instantie werd thuis- monitoring gezien als een nood oplossing. Een manier om de druk in de ziekenhuizen te ver lichten. Inmiddels worden bij een aantal Nederlandse ziekenhuizen patiënten standaard thuis gemo- nitord. Bijvoorbeeld door het toe dienen van zuurstof of het geven van medicatie. Als de conditie van de patiënt verslechtert, wordt die opgenomen in het ziekenhuis. Longartsen Voorzitter van de brancheorgani satie van longartsen Leon van den Toorn roept alle ziekenhuizen op meer patiënten thuis met zuur stof te monitoren. ,,Omdat we toegaan naar een ander soort pan- demie is de verwachting dat de druk op de huisartsen en wijk zorg de komende tijd groter wordt. Daarom proberen we pro gramma's op te zetten vanuit de ziekenhuizen, waarbij niet de be lasting direct bij de huisarts te rechtkomt, want die hebben het al heel druk." Volgens de longarts van het Erasmus MC kun je vanuit een ziekenhuis vaak nog makkelijker iets organiseren, dan wanneer de patiënt naar de huisarts wordt doorgeschoven. ,,En anders had die patiënt ook in het ziekenhuis gelegen'', stelt Van den Toorn. ,,Je kunt het dus zien als zorg die in het ziekenhuis thuishoort. Er zijn al ziekenhuizen die met apps op een veilige manier kunnen moni- Patiënten hoeven bijna nooit alsnog terug naar het ziekenhuis toren. Patiënten hoeven bijna nooit alsnog terug naar het zie kenhuis, dus het lijkt een heel veilige manier van zorg.'' Het Zwolse Isalaziekenhuis ging als een van de eerste zieken huizen van het land aan de slag met thuismonitoring. Ook Gert werd eerst thuis in de gaten ge houden. De eerste paar dagen viel het mee en 'voelde het als een normale griep'. Maar toen sloeg het om. Ongeveer een week nadat hij positief testte ging hij in de nacht wat water halen. ,,Ik viel op de grond, snakkend naar adem." Hij wist zichzelf uiteindelijk weer overeind te krijgen en kroop in bed. De volgende ochtend belde hij weer naar de huisarts. ,,Mijn zuurstofgehalte was flink gedaald. Een uur later lag ik in het Isalazie- kenhuis op de intensive care." Na anderhalve week mocht hij naar huis, waar hij nog wel aan het zuurstof ligt. Bespaard Het Zwolse ziekenhuis schat dat het door het toepassen van thuis- monitoring ongeveer 850 opna- medagen heeft bespaard. ,,En dat staat gelijk aan een besparing van 640 verpleegkundige diensten. Deze zijn in Isala hierdoor be schikbaar gekomen voor de ove rige zorg. Dat is een significante impact", verklaart Gijs Patijn, chi rurg en medisch adviseur van het Connected Care Center. Deze af deling verzorgt de thuismonito- ring van patiënten. ,,Ik ben het volledig eens met het plan om meer in te zetten op thuismonitoring. Maar als we dat doen, is het ook belangrijk om in zicht te krijgen in de cijfers'', zegt Peter van der Meer, directeur van het Albert Schweitzer ziekenhuis in Dordrecht. Al in april verzocht hij samen met andere ziekenhuis directeuren om die cijfers vrij te geven. ,,Ik vind het onbegrijpelijk dat die nog steeds niet worden ge deeld. Het liefst zie ik deze cijfers terug in de dagelijkse rapportages, zodat je weet hoe het ervoor staat met alle coronapatiënten.'' EMA positief over coronapil Pfizer Yesilgöz met Wilders in gesprek Gratis zelftesten voor minima GO VRIJDAG 28 JANUARI 2022 Thuis aan het zuurstof: 'Er komt bed vrij voor een ander' Dominique Voss Marcia Nieuwenhuis Heerde - Leon van den Toorn, longarts G Gert Palm kan als co ronapatiënt dankzij een zuurstofinstal latie thuis wor den behan deld. Met een app staat hij in contact met het ziekenhuis. FOTO HENRI VAN DER BEEK BRUSSEL De Europese vaccinwaak- hond EMA is positief over de coronapillen die Pfizer heeft ontwikkeld. De toezichthou der adviseert de Europese Commissie om het middel goed te keuren. Brussel neemt die adviezen door gaans snel over. Nederland had de pillen al mogen ge bruiken, maar wachtte daar mee tot de goedkeuring er was. Paxlovid, zoals het mid del heet, is al goedgekeurd voor gebruik in de Verenigde Staten en het Verenigd Ko ninkrijk. Het is bedoeld voor mensen die net positief zijn getest en die risico lopen er ernstig ziek van te worden. DEN HAAG PVV-leider Geert Wilders en justitieminister Dilan Yesilgöz hebben woensdag dan toch gesproken over een tweet van Wilders waarin hij de Turkse afkomst van Yesilgöz hekelt. 'Een VVD'er van Turkse afkomst op Justitie. En nu maar hopen dat ze mijn beveiliging niet opheft want het liefste zien ze me natuur lijk onder het gras verdwij nen', schreef de PVV-leider op 30 december vorig jaar. Het gesprek tussen Wilders en Yesilgöz was 'goed en prettig', aldus de PVV-leider. De minister beaamt dat en bedankt Wilders. DEN HAAG Gemeenten krijgen volgende maand zelftesten en mond kapjes van de overheid om uit te delen aan mensen met lage inkomens. Er komen tot 1 mei ongeveer zes testen en zes maskers per persoon be schikbaar, meldt het ministe rie van Volksgezondheid, Wel zijn en Sport. Daarnaast krij gen dertig gemeenten met een lage vaccinatiegraad en een hoog aantal besmettin gen extra kapjes en testen. Het gaat deels om buurten in grote steden zoals Amster dam, Rotterdam en Den Haag, maar ook om minder stedelijke gemeenten buiten de Randstad, waaronder Urk.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 7