Museum Scheldewerf gaat met pand aan de slag nu het eindelijk in haar bezit is Bouw masten tussen Kapelle en Rilland c Gang naar de rechter dreigt 6 Hoewel Terneuzen geluidshinder nog niet echt kan aantonen, zet de gemeente de zaak tegen GSNed in Driewegen op scherp. Het wordt menens. Een gang naar de rechter lijkt onvermijdelijk.Ter- neuzen eist van het bedrijf GSNed in Driewegen dat het binnen een jaar de zaak heeft teruggebracht naar de situatie zoals die volgens de geldende vergunning moet zijn. Geen opslag van spullen op het deel waar de bestemming wonen op rust en het terugbrengen van het bedrijfsterrein naar maximaal dui zend vierkante meter. Doet het be drijf dit niet dan volgt er een boete van twee maal honderdduizend euro. Klachten GSNed (Geo Services Nederland) is gevestigd aan de Rooseveltlaan in Terneuzen, tegen de oude kern Driewegen. Aanvankelijk was er al leen een kantoor gevestigd maar in de loop van de jaren zijn de activi teiten uitgebreid en wordt er tot er gernis van omwonenden zwaar materieel geparkeerd. Driewegen trok jarenlang bij de gemeente aan de bel dat het bedrijfwerkte zonder geldende vergunning. Vanwege de klachten weigerde de gemeente raad in april mee te werken aan le galisatie. Wat in september vorig jaar nog een voorgenomen boete was, hangt nu echt als een zwaard van Damo cles boven het hoofd van GSNed, het bedrijf dat al jaren een hoofd pijndossier voor de gemeente Ter- neuzen is. Met het definitiefmaken van de dreigende boete, formeel een last onder dwangsom, wijst het college de tegenargumenten van het bedrijf af. De dwangsom die vanwege ge luidsoverlast dreigt, is verlaagd van tienduizend naar duizend euro per overtreding. Volgens Wethouder Frank van Hulle omdat het heel las tig is dit aan te tonen. Waterdicht Het lukt niet deze klachten water dicht aantoonbaar te maken. Twee maal heeft een ambtenaar van de RUD 's nachts gepost bij het bedrijf. De ene nacht was er geen activiteit buiten de toegestane uren, de an dere nacht werd er wel een wegrij dende vrachtwagen geconstateerd maar bleken de metingen niet bruikbaar door achtergrondlawaai van verkeer. Vogeltje Ook de meting door middel van een paal in de tuin van een omwo nende bleek weinig houvast te ge ven. ,,Op basis van de tot nu toe uit gevoerde metingen is niet vastge steld dat GSNed ook daadwerkelijk voor overtreding van de ge luidsnorm zorgt", stelt de RUD in een eerste rapportage vast. Er wer den wel overschrijdingen in geluid gemeten. Hard maken dat die geluiden ook van het terrein van GS NED afkom stig waren, blijkt lastig. De tijdstip pen waar de harde geluiden geme ten werden, lopen niet altijd syn chroon met de tijdstippen wanneer mensen klaagden. De RUD spreekt van andere oor zaken die de metingen vervuilen en geeft als voorbeelden vuurwerk, kuchen van een passant en het zin gen van een vogeltje. I Museum Scheldewerf in Vlissingen zit vol plannen om hun eigen stek aan de Willem Ruysstraat onder handen te nemen. Van de oude eigenaar van het pand kregen ze gisteren, behalve een sleutel van chocolade, ook een koffer die aan boord van de Willem Ruys is geweest. De gemeente Vlissingen had de koffer, die onder meer een Wil lem Ruys sticker heeft, cadeau ge kregen van de directeur van een bouwbedrijf, die het item tegen kwam op een rommelmarkt. Maar bij de gemeente vonden ze de koffer beter passen bij het mu seum dan op het gemeentehuis. En dus werd het een cadeau voor de Stichting Scheepsbouwge- schiedenis, de huidige eigenaar van het pand. Die kon het gebouw eind vorig jaar kopen nadat meer dan twee honderd mensen een bijdrage le verden om de koop mogelijk te maken. ,,Hartverwarmend", vindt coördinator Marian Roos-Koolwijk. Klussen Voorlopig is de koffer nog niet te rug te zien in het museum, want er moet nog geklust worden om het pand toegankelijker te maken voor bezoekers. Wanneer het opengaat, is volgens Roos op dit moment nog niet duidelijk. ,,We zitten al sinds 2009 in dit pand, maar omdat we geen eigenaar waren, hebben we eigenlijk nooit actie ondernomen om dingen aan te pakken. Zo wordt het toilet momenteel aangepakt. Ook wil len we een traplift laten plaatsen en het pand duurzamer maken, bijvoorbeeld door al het enkel glas te vervangen." Tentoonstelling De koffer wordt toegevoegd aan de collectie. ,,In de Royal Rotter dam Lloyd kamer, waar een ge deelte aan de Willem Ruys is ge wijd." Momenteel wordt door vrijwilligers druk gewerkt om alle museumstukken te digitali seren en voorbereidingen te tref fen voor een eerste tentoonstel ling over Scheldekunst. De masten zijn onderdeel van de nieuwe 38okV-lijn door Zuid-Be veland. Het tracé is in twee delen geknipt. In het westelijk deel, tus sen Kapelle en Borssele, staan bijna alle masten al overeind. In het oos telijk deel (Kapelle-Rilland) nog niet één. Dat gaat snel veranderen. De eer ste mast van het oostelijke traject komt binnenkort bij Eversdijk te staan, onder Kapelle. Daarna volgt er één aan de andere kant, bij Ril land. Maar op veel locaties is het zo ver nog niet en is aannemer Switch nog bezig met het storten van de funderingen. ,,Dan rijden er veertig beton mixers per dag heen en weer", ver telt Peter-Bert van Herwijnen, om gevingsmanager bij aannemer Switch. De mastlocaties liggen zo'n 400 meter uit elkaar, dus op korte afstand van elkaar rijdt veel bouw- verkeer. Geen rijtje Er zit geen 'logische volgorde' in de bouw van de masten, erkent Van Herwijnen. „Aanvankelijk was het wel de bedoeling om netjes 'op een rijtje' te werken. Maar er zijn allerlei factoren waardoor het op de ene lo catie sneller gaat dan op de andere." Zo zijn er grondeigenaren die Switch de toegang tot hun land hebben ontzegd, omdat ze het niet eens kunnen worden met op drachtgever TenneT. ,,Die zeggen dan: je bent weer welkom als we er uit zijn. Daar kunnen wij als aanne mer vaak weinig aan doen. Maar het gooit natuurlijk wel de planning in de war." Het is de bedoeling dat alle mas ten er in het najaar staan. De lijn komt volgend jaar in gebruik. VRIJDAG 28 JANUARI 2022 VL Conflict met GSNed loopt op Guido van der Heijden Terneuzen Riet Roelse (links) en Marian Roos krijgen de koffer uit handen van wethouder John de Jonge. FOTO DIRK-JAN GJELTEMA VLISSINGEN - Wendy de Jong YERSEKE Fietsers tussen Rilland en Ka pelle moeten de komende maan den rekening houden met veel bouwverkeer op hun route. Dat komt doordat daar zo'n vijftig sets van twee wintrackmasten worden neergezet. - Martijn de Koning Mensen van aannemer Switch delen tussen Yerseke en Kapelle fietslampjes en informatie uit aan fietsers. foto marcelle davidse

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 53