COA wil opvang vluchtelingen verlengen mm c Thomashuis in Kruiningen krijgt met Xander en Tirza nieuwe gezichten Vloeregalisatie Vloerverwarming Tegels 7 THUIS IN TECHNIEK info@thuisintechniekzwn.nl 06-53232237 Het Thomashuis in Kruiningen krijgt nieuwe gezichten nu René en Monique van Manen daar stoppen. Hun opvolgers, Xander en Tirza Wendel, staan te trappelen. Vanaf volgende week begeleidt het stel uit Arnemuiden de tien bewoners van het Thomashuis, een kleinschalige woonvorm voor mensen met een verstandelijke beperking waarbij het leven lijkt op wonen in een groot gezin. ,,Toen we hier kwamen praten, viel het ene puzzelstukje na het andere in elkaar." Even terug naar 2009, toen René en Monique van Manen in het diepe sprongen en een Tho mashuis begonnen. Aan de Zand weg in Kruiningen, in een voor malige boerenschuur. Waar zij dachten snel vol te zitten, viel dat tegen. ,,We hadden een moeilijke start", zegt Monique aan de keu kentafel in de aangrenzende wo ning. ,,Mensen waren wel nieuws gierig naar deze woonvorm, maar ook afwachtend. Er was in Zeeland nog één andere locatie, in Middel burg. Ik had een lijstje met geïnte resseerden gekregen van de over koepelende organisatie De Drie Notenboomen. Als eerste belde ik iemand uit Kapelle. Maar Kruinin- gen, daar wilde hij nog niet dood gevonden worden Gemêleerd gezelschap Langzaam maar zeker raakte het Thomashuis wél vol. En anno 2022 woont er een gemêleerd gezel schap in de leeftijd van 20 tot 70 jaar. Met ieder een eigen zorgvraag en indicatie. ,,Er zijn mensen die je alleen verbaal moet aansturen en er zijn er waarvan je de lichame lijke zorg moet overnemen", zegt Monique. ,,En sommigen hebben een vorm van autisme." Precies wat Xander en Tirza zo aansprak. En dat de zorg wordt in gevuld op christelijke grondslag. Allemaal puzzelstukjes die pas ten. In december konden ze al drie weken proefdraaien, toen René en Monique op vakantie waren. Dat ging goed. Al zijn de veranderin gen voor de bewoners wel even pittig, zeker in deze overgangspe riode. Monique: ,,Er lopen er bij die elk moment in huilen kunnen uitbarsten. 'Mag ik volgende week een laken meenemen?', vroeg er één. 'Voor m'n tranen'." Hoewel zij in 2019 hun fran- chisecontract nog verlengden met vijfjaar, nemen Monique (53) en René (54) nu toch afscheid. Een besluit dat niet van de een op de andere dag genomen is, leggen ze uit. ,,24 uur per dag en 7 dagen per week 'aan' staan gaat zijn tol eisen. We zouden het niet volhouden tot we 67 zijn. En als je dan tóch moet veranderen, dan maar nu. Vrien- 'Mag ik volgende week een laken meenemen?', vroeg een cliënt. 'Voor m'n tranen' den van ons hebben vier jaar moe ten wachten tot ze een opvolger vonden voor hun Thomashuis." Met Xander en Tirza vonden ze ra zendsnel opvolgers. Een match made in heaven, zegt Monique. Zo voelt het nieuwe stel het ook. ,,Wij hebben het vertrouwen dat we het kunnen, voelen ons al thuis." Van de ICT naar de zorg Tirza zit al twintig jaar in de zorg en werkte in die tijd voor verschil lende instellingen, waaronder 's Heeren Loo in Zeeland. ,,Maar ik had erg de wens om meer zorg op maat te bieden en trouw te zijn aan mijn eigen visie." Met haar verhalen maakte ze haar man en ICT'er Xander warm voor het zorgavontuur. Bovendien zijn ze al jaren vrijwilliger voor een voor malig cliënt van Tirza. Xander: ,,Eens in de zoveel tijd gaan we een dagje op stap. Daardoor ben ik ook enthousiast geworden." Hun zoon Joram gaat meehelpen. Hij is be wegingsagoog. ,,Dat gaat hij hier ook doen om de bewoners een bé- tje in beweging te houden. En onze dochter Mila volgt een oplei ding tot dierenartsassistente. Wel licht dat we gemiddeld grote die ren nemen, die zij kan verzorgen." En René en Monique? Die ver huizen naar Goes, waar hij zijn op leiding tot rij-instructeur afrondt. Zij begint een eigen praktijk. Voormensen met autisme. ,,Met inzet van paarden en honden." In de Zeelandhallen worden sinds september ruim driehonderd mannelijke asielzoekers opgevan gen. De opening van deze noodlo- catie was nodig, omdat het COA te maken had met een verhoogde in stroom van vluchtelingen. Hoewel het aanvankelijk om een periode van zes maanden zou gaan, werd toen al aangegeven dat een verlen ging van nog eens zes maanden mogelijk zou zijn. Burgemeester Margo Mulder laat weten dat burgemeester en wet houders een positieve grondhou ding hebben als het gaat om ver lenging. ,,Maar vóór we een besluit nemen, willen we nog in gesprek gaan met omliggende bedrijven", zegt ze. Volgens Mulder is de opvang de afgelopen tijd zonder incidenten verlopen. ,,De sfeer in de hal is ook goed." Volgens Mulder zal het be sluit vallen in februari. Mochten B en W akkoord gaan met de verle ning dan zullen de vluchtelingen nog tot september van dit jaar blij - ven. Overigens is Goes ook nog altijd op zoek naar een plek voor een re- Vóór we een besluit nemen, willen we nog in gesprek gaan met omliggende bedrijven gulier asielzoekerscentrum. De ge meente bepaalde vorig jaar dat ze daar weer een plek aan wil bieden. Met uitzondering van Nieuw Goes ging de hele gemeenteraad daar af gelopen zomer mee akkoord. Albert Plesmanweg Goes had tussen 2010 en 2019 een asielzoekerscentrum aan de Albert Plesmanweg. De gebouwen daar van zijn inmiddels verdwenen. Het is lang niet zeker dat een nieuw AZC daar weer zal komen. De ge meente is momenteel op zoek naar de meest geschikte plek. BE VRIJDAG 28 JANUARI 2022 'We voelen ons nu al thuis hier' Michiel Bouwman Kruiningen - Monique van Manen, Thomashuis Het COA wil de noodopvang van vluchtelingen in de Zee landhallen in Goes met zes maanden verlengen. - Margo Mulder, burgemeester Goes - Rob Paardekam René en Monique van Manen (rechts) stoppen na twaalf jaar Thomashuis en worden opgevolgd door Xander en Tirza Wendel, FOTO MARCELLE DAVIDSE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 52