H 11 Kijk op de site bij pzc.nl/video die hier tegen de dijk kunnen slaan, ook wel golfklap genoemd. Zou een dijk van zand zijn, dan zouden de golven het zand mee nemen. Wij hebben hier een klei laag van een meter dik met daarop gras. Die combinatie en de diepe beworteling van het gras, maakt dat de dijk die golfslag aan kan.'' Tussen de latten is de vegetatie eerst weggehaald en vervangen door graszoden van elders. ,,Stel dat er een superstorm is geweest waardoor de bovenlaag is bescha digd", doceert Peeters. ,,Dan wil je niet het risico lopen dat die zwakke plek er nog is als er snel een nieuwe storm volgt. Dus kun je hem repareren met graszoden. Wat wij nu willen weten is of die nieuwe bovenlaag meteen de sterkte heeft van de rest van de dijk." Nieuwezoden Hoewel de proef nog loopt, weet hij het antwoord al. ,,Het lijkt er niet op dat één groeiseizoen ge noeg is om de nieuwe zoden diep genoeg in de klei te laten worte len." De waarde van het open luchtlaboratorium in de Hedwi- ge-Prosperpolder is uniek, betoogt Peeters. ,,Met alles wat we hier uit proberen geven we antwoord op de vraag: Heb ik mijn beste maat regelen geoefend en mijn beste materialen klaarliggen? Dat doet je als dijkbeheerder toch wat gerus ter slapen." ratorium is uitgevoerd en daarna wat groter op de testlocatie Flood Proof Holland in Delft, is het nu menens. ,,Het doel is om aan te to nen dat het ponton de uitspoeling van zand in de bres kan vertragen of stoppen", vertelt Janssen. Dat gaat in drie stappen. De eerste is deze week geoefend. Hoe leggen we het ponton schuin tegen de dijk aan? Dat is dus nog naast de bres. Eind februari volgen stap twee en drie. Wat gebeurt er als het ponton tegen de bres aan ligt en de waterschuif wordt openge zet? En: Lukt het ook het ponton tegen de bres te varen als er al wa ter doorheen stroomt? Balemans is nog niet tevreden over stap één. Zoals gebruikelijk is het ponton in opgevouwen toe stand door een vrachtwagen het bassin in gelanceerd. Of in de woorden van de overste: ,,Je flik kert hem erin en hij ontvouwt zichzelf." Een boot heeft het alu minium vlot vervolgens tegen de dijk geduwd, waar het met kabels is vastgezet. Daarna is er water in gelaten, waardoor het ponton schuin tegen de dijk is komen te liggen. Balemans wijst naar drie militairen die herrie maken op een van de pontons tegen de dijk. ,,Ze slijpen er gaten in, zodat hij sneller afzinkt. Dat viel me gisteren tegen. In een crisis is snelheid cruciaal." Een eerste stormpje In vier landen kijken onderzoekers en dijkbeheerders mee met de proef, vaak zelfs live. Vanuit de Hedwigepolder logt de luite- nant-kolonel in bij een Zoom- meeting en gunt hij alle deelne mers een kijkje op de pontons. Ook dijkonderzoeker Patrik Pee- ters van het Vlaams Waterbouw kundig Laboratorium is gewend vanaf de zeedijk te communiceren met de wetenschappers van Pol- der2C's, die onder meer vanwege de coronamaatregelen minder makkelijk op locatie kunnen ko men. Zijn mensen hebben zojuist met de golfklapgenerator 'een eer ste stormpje losgelaten' op een dijkvak dat grenst aan met riet be- Dit soort testen kun je niet met hoogwater op een echte dijk doen. Dan zijn de risico's te groot groeide schorren in de Wester- schelde. Het is een eenvoudige blauwe bak die een halve meter boven de dijk hangt. Via een brede slang wordt hij gevuld met pol derwater. Vanwege de PFAS-ver- vuiling is Scheldewater taboe, maar vanwege het getijverschil en de breedte van het schor was dat hoe dan ook onhandig geweest, al dus Peeters. Met regelmatige tus senpozen wordt een een grote plas water gegooid op een stuk dijk dat met houten latten is gemarkeerd. ,,We bootsen de windgolven na GO VRIJDAG 28 JANUARI 2022 Twee pontons zijn afgezonken op een dijk in de Hedwigepolder. Op de voorgrond maken militairen gaten in het ponton om het afzinken te versnellen. fotos kelly thans Overste Marc Balemans van de 105 geniecompagnie waterbouw. - Overste Marc Balemans, 105 geniecompagnie waterbouw

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 39