10 In de Hedwigepolder werken militairen en weten schappers zij aan zij om de waterveiligheid te verbeteren. Vanuit vier landen kijken onderzoekers mee, gewoon via Zoom. HEDWIGEPOLDER I Militairen borduren voort op huzarenstukje uit 1953 wordt gewerkt met een overloop generator, een golfoverslagsimu- lator en een golfklapgenerator, apparaten die testen in hoeverre dijken bestand zijn tegen water dat er overheen stroomt of tegen aan beukt. Het paradepaardje van de Nederlanders is de bresdefen- der, waarbij militairen iets anders doen met een ponton dan ze ge wend zijn. ,,Een ponton is ge maakt om te drijven", legt Bale mans uit. ,,Je kunt er een tank mee overzetten." In een speciaal bassin in de Hedwigepolder wordt onderzocht of het ook mo gelijk is er een gat in de dijk mee te dichten, een beetje naar analo gie van het graanschip Twee Ge broeders, dat tijdens de waters nood van 1953 in een gat in de dijk bij Nieuwerkerk aan de IJssel werd gevaren. Balemans: ,,Dat is eigenlijk ons voorbeeld geweest." Snijdende kou Aan de TU Delft hoopt Danny Janssen op het project te promo veren. Goed ingepakt tegen de snijdende kou staat hij bij een bres die is gemaakt in de dijk rond het bassin. Nadat de proef eerst op kleine schaal in een labo en dijkdoorbraken", zegt Bale mans. ,,Ten eerste omdat het een afgesloten bouwterrein is en ten tweede omdat we hier alles kun nen doen wat we willen. We kunnen een dijk bouwen, we kunnen een dijk kapot maken door er water op te zetten, met pompen voeren we polderwater aan, we hebben hier alles in de hand. Dit soort testen kun je niet met hoogwater op een echte dijk doen. Dan zijn de risico's te groot." In de voormalige polders is het een komen en gaan van onder zoekers, niet alleen in uniform. Polder2C's, een met Europees geld gefinancierd samenwer kingsverband van Nederlandse, Belgische, Franse en Engelse dijk- beheerders en onderzoeksinsti tuten, experimenteert er tot eind februari op los. Bij de toegangs weg liggen rockbags, grote netten gevuld met stenen, waarmee de Engelsen gaten in dijken probe ren te stoppen. Binnenkort ko men de Fransen hun cuiras sier beproeven, een gemakkelijk te plaatsen mobiele waterkering. Onder leiding van het Vlaams Waterbouwkundig Laboratorium Als een veldheer over ziet overste Marc Ba lemans de modde rige hoek waar de Nederlandse Hedwi gepolder en de Vlaamse Prosper- polder elkaar raken. Achter hem hameren militairen van de 105 ge niecompagnie waterbouw op een ponton dat schuin tegen een dijk aan ligt. Links daarvan liggen nog een ponton en een duwboot. ,,Dit is een ideale plek om te ex perimenteren met nieuwe technie ken tegen overstro mingen VRIJDAG 28 JANUARI 2022 GO Militairen aan het werk in de Hedwige-Prosperpoider. Een schip dat in 1953 in een dijkgat werd gevaren dient de militairen ais voorbeeid. Een boot in de dijk infram mydren F Met de golfklapgenerator worden windgolven nage bootst die op de dijk beuken. Ernst Jan Rozendaal Hedwigepolder

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 38