Vlaamse overheid voor rechter gedaagd Uienoogst was in 2021 tranentrekker M Eindeloos Eiland Festival verhuist naar andere plek 4 Koop je volgend jaar een nieuwe elektrische auto, dan is de kans groot dat in de koplamp een onderdeel van de Middelburgse lampvoetenfabrikant Vitrite zit. ,,De markt voor led verlichting in auto's groeit razendsnel." De Vlaamse overheid heeft jarenlang verzuimd de bevolking rond de 3M-fabriek in Zwijndrecht te waarschuwen voor de gevaren van de PFAS- verontreiniging. Daardoor is de gezondheid van mensen in gevaar gebracht en zijn bioboeren in die streek be nadeeld. Dat stellen de milieu organisaties Bond Beter Leef milieu en Greenpeace en twee organisaties voor biologische landbouw BioForum en Velt. Ze hebben daarom onder meer de Vlaamse overheid voor de rechter gedaagd. Volgens de vier organisaties heeft de Vlaamse overheid de informa tieplicht, de zorgplicht en de rechten van de mens geschon den. Zij eisen een morele scha devergoeding van 1 euro. In Vlaanderen onderzoekt een commissie van het Vlaams Parlement de PFAS-affaire. Die speelde op door de aanleg van de Oosterweelverbinding. Deze weg wordt aangelegd in een met schadelijke PFAS veront reinigd gebied. Tijdens de zit tingen van de onderzoekscom missie werd duidelijk dat al in 2017 de overheid en de bouwers van de weg wisten van de aan wezigheid van PFAS in de grond. Die waren een erfenis van het productieproces van 3M. De gezondheidsrisico's werden toen laag ingeschat. Volgens de vier organisaties is kostbare tijd verloren gegaan met schadelijke gevolgen voor de natuur, omwonenden en de lokale bioboeren. Niet alleen de Vlaamse overheid is gedag vaard. Ook zijn de Openbare Maatschappij voor Afvalstoffen (OVAM) en Lantis (de over heidsorganisatie achter de Oos- terweelverbinding) door de vier organisaties gedagvaard. Vol gens de Belgische wet kan ie mand zelf, zonder tussenkomst van een officier van justitie, een persoon of organisatie voor de rechter dagen. Dat blijkt uit cijfers van het Cen traal Bureau voor de Statistiek. Waar landelijk de oogst van (zaai) uien 12 procent hoger uitviel, was een kleinere uienoogst in Zeeland voorspeld. Geplaagd door drie ach tereenvolgende droge jaren hadden telers veel minder uien gezaaid. In 2020 stonden er nog op 4700 hec tare uien, een jaar later was dat bijna 1000 hectare minder. De op brengst lag bovendien 3000 kilo per hectare lager. Ook werden telers ge plaagd door lage uienprijzen, met name voor plantuien. Een tranen trekkend jaar. Aardappeloogst De aardappeloogst liep licht terug. Er kwam 765 miljoen kilo aardap pelen van het land, bijna 40 miljoen minder dan in 2020. Het gros waren consumptieaardappelen. Een klei ner deel ging om pootgoed. Ook de tarweoogst viel in 2021 lager uit. Boeren oogstten 227 miljoen kilo tarwe, tegen 273 miljoen kilo in 2020. Hetzelfde liedje klinkt bij de suikerbieten. De oogst viel lager uit dan het jaar daarvoor: 960 tegen 1060 miljoen kilo in 2020. Bruine bonen Anders dan bij de andere hoofdge wassen, waar de beteelde opper vlakte slonk, bleef het aantal hec tare suikerbieten gelijk. Een teelt die wel een flinke plus opleverde, waren bruine bonen die beduidend meer werden gezaaid dan in 2020. Daardoor werd er bijna 480 miljoen kilo bruine bonen geoogst, tegen 330 miljoen kilo in 2020. Ook snij- mais zat in de lift, omdat er meer hectares waren ingezaaid. De op brengst steeg naar 228 miljoen kilo. Snijmais wordt vooral gebruikt als veevoer. MIDDELBURGS BEDRIJF ONTWIKKELT LED-KOPLAMPEN Middelburg In de anders zo opgeruimde fabriek op het Middelburgse bedrijventer rein Arnestein is het naar Vitri- te-maatstaven een rommeltje. ,,We zijn druk bezig om de fabriek an ders in te richten met het oog op een grote ledverlichtings-order voor de auto-industrie", zegt fa- brieksmanager Michel Klijn. ,,We gaan fors opschalen. Dan praat je over tientallen miljoenen stuks. We bouwen er twee nieuwe ma chines voor, die we in eigen huis hebben ontwikkeld. De hele lijn wordt vergaand geautomatiseerd. De fabriek oogt nu even niet repre sentatief." Foto's? Liever eind dit jaar als alles spic en span is, grijnst Klijn. Vitrite, ooit onderdeel van Phi lips en later van verlichtingsprodu cent Lumileds, staat sinds vorig jaar op eigen benen. Met de losmaking keerde ook de oude naam Vitrite terug, een begrip in de maakindus trie. De nieuwe eigenaar Business Creation Investments, onderdeel van de Business Creation Group, een Nederlands-Zwitsers bedrijf dat kwijnende bedrijven op het goede spoor zet, heeft grootse plan nen met het Middelburgse bedrijf. Led is de toekomst De 104 medewerkers maken nu per jaar zo'n 2 miljoen componenten van metaal en kunststof voor halo geen- en xenon-lampen in auto's. Maar die soorten verlichting heb ben hun langste tijd gehad. Het moet zuiniger en efficiënter, met name in elektrische auto's. ,,Led-verlichting is het antwoord", zegt algemeen directeur Nico Bol- leman van Business Creation In vestments. Vitrite gaat zich dan ook storten op de productie van zogeheten he- atsinks voor led-lampen in auto's. ,,Een heatsink is een metalen frame waarop de led-diode wordt ge plaatst", legt innovatiemanager Michael van Dijk uit. ,,Het is in het Ik denk dat we al mondiaal marktleider zijn geval van Vitrite een volledig alu minium onderdeel dat niet alleen moet zorgen voor een nauwkeurige positie van de lichtbundel, maar ook snel warmte moet kunnen af voeren. Met name doordat de pro ductie van elektrische auto's rap toeneemt, groeit de vraag naar zo'n vernuftige stabiele lampvoet." Bolleman vult aan: ,,De heatsink is de basis voor led-lampen in au to's. De vraag schiet nu door het plafond. De enorme boost van de productie van elektrische auto's trekt ons mee. Een producent wil in een elektrische auto zo min mo gelijk elektriciteit verliezen, want de batterij moet zo lang mogelijk vol blijven. Daarom wordt gekozen voor led-verlichting. Wij spelen daarop in. We hebben samen met onze klant inmiddels vijf verschil- lende modellen led-lampvoeten ontwikkeld voor toepassing in grotere en kleinere auto's." De naam van de klant van Vi- EEF vindt dit jaar voor het eerst plaats op de Vliethoeve in Geers- dijk. ,,Een eeuwenoud gebied aan de Galgendijk", vertelt vrijwilliger Dennis de Waard. ,,Dit was ooit een voorname hoeve. Inmiddels heeft het de nodige verbouwingen ondergaan en voldoet het aan de eisen voor maatschappelijke in vullingen. Achter de gebouwen ligt een groen paradijsje, dat in juni tot festivalterrein zal worden omgedoopt." Naast de nieuwe locatie zijn ook de eerste namen van optredende artiesten bekendgemaakt. Vloei stof geeft een dansvoorstelling en er is uiteraard weer volop muziek. ,,Jesse Dayton, een Amerikaanse studiogitarist voor onder anderen Johnny Cash en Willie Nelson, komt in juni een rock-'n roll-show geven. Daarnaast zal het duo Step hanie Struik Eva de Roovere ko men zingen en we hebben de Am sterdamse singer-songwriter Van- Wyck en de Belgische band Han- kerchief. De laatste twee namen die al zeker zijn voor het muziek programma zijn die van Ilsha en WOOLF." VRIJDAG 28 JANUARI 2022 GO ANTWERPEN De Vlaamse milieuminister Zuhal Demir was een van de vele getuigen die door de PFAS-onder- zoekscommissie in het Vlaams Parlement wer den gehoord. FOTO BELGA - Theo Giele COLIJNSPLAAT Zeeland is dan wel het uienbol- werk van Nederland, maar er kwamen vorig veel minder kilo's van het land dan het jaar daar voor. De uienoogst kwam uit op 136 miljoen kilo, zo'n 50 miljoen kilo minder dan in 2020. - Frank Balkenende Vitrite sluipt de Frank Balkenende - Nico Bolleman, directeur Vitrite Fabrieksmanager Michel Klijn (links) en algemeen di recteur Nico Bolleman. archief foto LEX DE MEESTER GEERSDIJK De organisatie van het Einde loos Eiland Festival (EEF) heeft de eerste namen bekendge maakt die op 17, 18 en 19 juni zullen optreden op een nieuwe festivallocatie. Optreden tijdens EEF vorig jaar. Toen werd het festival nog gehouden op de historische boerderij 's-Gravenhoek in Wis- senkerke. foto cynthia cats - Hans Puik

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 32