Vogelgriep jaagt Dierenwelzijn Walcheren op kosten Erkenning, hulp en een betere behandeling 3 steeds." Haar dagen bestaan voor namelijk uit liggen. ,,Ik kan niet eens meer autorijden, boodschap pen doen ofiets in het huishouden. Toen ik eens een lijst maakte met alle symptomen die ik kreeg, ben ik maar bij zestig gestopt. Dingen rui ken die er niet zijn, ijzer proeven, die olifant op je borst, trillende le dematen, benauwdheid, ijskoud, schrale luchtwegen. Soms kan ik niet eens een vork naar mijn mond brengen. Tegelijkertijd heb ik slaap problemen, terwijl ik kapot ben van vermoeidheid. Pijn, migraine, buikpijn, spierpijn, en brainfog: ik kan vaak niet op de simpelste woor den komen." Tweede pandemie Beiden zijn het er over eens: er wordt te weinig gesproken over de oorzaken en gevolgen van langdu- rige klachten na corona. Van der Starre: ,,We zijn inmiddels met zo- velen, dat je gerust kunt spreken van een tweede pandemie. En we hebben keihard hulp nodig, na Twee maanden nadat ik corona had gehad, kwam de man met de hamer langs twee jaar aanmodderen." Die lijkt er nu te komen. In no vember 2020 zouden belangenbe hartigers van long covid-patiënten, het Longfonds en C-Support Ne- derland spreken met politici, maar ook hier gooide corona roet in het eten. Maandag 31 januari vindt dan eindelijk in 'Den Haag' het rondeta felgesprek plaats (zie kader). Aan de orde komen dan zeker ook de financiële gevolgen van long co- vid. Meldpunt In december 2020 opende vakbond FNV al een meldpunt 'long covid onder zorgprofessionals'. Een kwart van de meldingen kwam van zorgprofessionals die tijdens de eerste golf besmet raakten en in maart - na twee jaar ziekte - hun baan kwijtraken. Zij komen in de WIA en zien hun inkomsten met 50 tot 60 procent afnemen. Ook de FNV doet aanbevelingen voor meer erkenning en financiële tegemoetkoming. Jolanda Lichtenberg van de stich ting maakt zich zorgen over hoe het verder moet en slaakte afgelopen weekend een noodkreet op sociale media. ,,De kosten rijzen de pan uit, maar wat ons het meeste steekt is dat we ons in ons werk totaal niet gesteund voelen door de overheid. Ze hebben er geen protocollen voor, zeggen dat we de natuur onge moeid moeten laten of wijzen naar elkaar." De NVWA stelde richtlijnen op voor medewerkers van dierenam bulances en de Dierenbescherming over hoe om te gaan met gevallen van vogelgriep. Zelf komen ze pas in actie bij meer dan twintig dode dieren op één plek. Hoewel het vi rus niet gevaarlijk zou moeten zijn voor mensen, is het wel overdraag baar van dier op mens. En dus moe ten bij het opruimen onder meer wegwerpoveralls, mondkapjes, handschoenen en overschoenen worden gedragen. En dat is voor een armlastige stichting als Dierenwel- zijn Walcheren bijna niet op te hoesten. Lichtenberg: Alleen een overall kost ons 2,50 euro per keer en dan heb ik het nog niet gehad over het euthanaseren van zieke dieren. Als het er meer worden, zo als in andere delen van het land, kunnen wij die kosten niet meer dragen." Teleurgesteld Lichtenberg klopte bij gemeenten aan voor financiële hulp, maar tot nu toe heeft alleen Reimerswaal toegezegd te kijken wat ze kunnen doen. ,,Dat heeft vast te maken met het hoge aantal dode vogels in Yer- seke Moer", denkt Jolanda. Ze is te leurgesteld in de andere gemeen- We voelen ons totaal niet gesteund door de overheid ten. Natuurlijk heeft ze zichzelfook al eens de vraag gesteld of ze wel moeten rijden voor vogelgriep. ,,Maar dan denk ik aan mensen die met hun hondje over wandelpaden lopen of vossen en marters die van die vogels eten. Dat maakt het pro bleem alleen maar erger." Op de site van Rijksoverheid staat precies uitgelegd hoe mede werkers van dierenambulances en de Dierenbescherming te werk moeten gaan in geval van vogel griep en dat zij zelf zorg moeten dragen voor beschermingsmidde len. Bij de NVWA en vinden ze de vraag of het eigenlijk wel wenselijk is dierenambulances dit doen een moeilijke. ,,Het hangt van de locatie af en wie terreinbeheerder is. Het belangrijkste is dat het op een veilig manier gebeurt. Want in sommige gevallen brengt verslepen alleen maar meer risico's met zich mee", zegt een woordvoerder. PC VRIJDAG 28 JANUARI 2022 - Judy Hooymeyer Judy Hooy meyer, steunfrac- tielid voor Groen Links in Goes, heeft een ernstige vorm van long covid. ,,Het sloopt je." FOTO MARCELLE DAVIDSE Erkenning van long covid als ziekte en financi- ele ondersteuning van patiënten die zwaar ge troffen zijn. Die twee punten komen zeker op tafel, maandag 31 januari, tijdens een rondeta felgesprek met de vaste Tweede Kamercom missie van VWS. Aan de andere kant van de tafel: Longfonds, C-Support en Long Covid Nederland. Het overleg is een initiatief van Tweede-Ka merlid Wieke Paulusma (D66), die zelf ook long covid heeft. Overigens staat de 'long' in long covid niet voor longen, maar voor lang, vertelt woordvoerder Herman Vijlbrief van het Longfonds, dat al snel overstelpt werd met vragen. In mei 2020 werd daarom het digitale platform coronaplein.nu ingericht. Dagelijks zoeken daar 17.000 mensen naar betrouw bare informatie, wetenschappelijk onderzoek en ook lotgenotencontact. Voor dat laatste werkt het Longfonds samen met, onder meer, de besloten Facebookgroep 'Coronapatiënten met Langdurige Klachten Nederland' (23.000 leden). Verder aan tafel: C-support (initiatief van het ministerie van VWS), dat long covid patiënten ondersteuning biedt als mensen in de knel komen met hun werk. Ook Long Covid Nederland - onderdeel van Long Covid Europe - praat mee. Een peti tie van deze activistische organisatie werd in maart 2021 bijna 13.000 keer ondertekend. Het wensenlijstje, dat maandag weer ter tafel komt, omvat onder meer registratie van het aantal long covid patiënten, een landelijke richtlijn voor diagnostiek en behandeling, mul tidisciplinaire aanpak in speciale poliklinieken en onderzoek naar biomedische vraagstukken rondom covid. Voor bedrijfsartsen is weliswaar al betrekkelijk snel een leidraad voor Herstel Re-integratie opgesteld, maar die is vaak niet bekend, blijkt in de praktijk. In de petitie wordt de overheid daarom verzocht kennis sneller en beter te verspreiden onder artsen en paramedici, en vooral ook onder instanties als het UWV, over heden en werkgevers. Intussen dringt de tijd voor de duizenden pati- enten die na twee jaar nog niet klachtenvrij zijn. Dan komt de WIA in beeld en gaat de UWV-arts de mate van arbeidsongeschiktheid bepalen. De opstellers van de petitie vragen daarom dit toetsingsmoment pas na drie jaar te laten plaatsvinden, vanwege het gebrek aan erkenning, hulp en behandeling. VLISSINGEN Het zijn nu één of twee gevallen per dag, maar Stichting Dieren welzijn Walcheren weet niet hoe ze verder moet als dat er veel meer worden. Het laten inslapen van zieke vogels, maar ook de beschermingsmiddelen voor het bergen van dode dieren moet al lemaal betaald worden uit eigen zak. - Jolanda Lichtenberg, Stichting Dierenwelzijn Walcheren - Wendy de Jong

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 31