...nog 7 dagen Feyenoord is voor Hendrix buitenkans na mislukt avontuur H 23 verhoudingen in schaatsploeg op scherp 4 FEBRUARI TOT EN MET 20 FEBRUARI Van de zon in Dubai naar het win derige Rotterdam waar Jorrit Hendrix gisteren een helft meepikte in de besloten oefen wedstrijd tegen Vitesse. De huur ling van Spartak Moskou, die in Dubai op trainingskamp was, maakte meteen duidelijk dat hij fit is en klaar voor het grote werk als trainer Arne Slot een beroep op hem wil doen. Bij voorkeur op het middenveld trouwens, want wie over de brede inzetbaarheid van de eenmalig international begint, krijgt meteen een duidelijk ant woord. ,,Dat maken jullie er allemaal van", zegt Hendrix lachend. ,,Maar ik ben door Feyenoord gehaald als middenvelder, daar moet ik mijn kansen pakken. Ja, ik kan ook op posities in de verdediging uit de voeten, maar daar is eigenlijk niet over gesproken." In dat geval heeft Hendrix dus Orkun Kökqü en Fredrik Aursnes voor zich. Spelers die de opbouw vormgeven en uiteraard ook de- fensiefhandelen als Feyenoord de bal niet heeft. Hendrix is een erva ren speler die zich in de eredivisie al lang en breed bewezen heeft. Drie landstitels, een reeks wed strijden in de Champions League, een interland, Hendrix heeft het allemaal op zijn cv staan. ,,In het koppie zit ook alles goed", zegt Hendrix. ,,Ik heb genoeg meege maakt." Zijn vertrek uit Rusland was niet lang van tevoren gepland, al had de Russische club nauwelijks nog plannen met de middenvel der. ,,Daar kan ik eerlijk over zijn", zegt Hendrix. ,,De Russische clubs en dus ook Spartak Moskou mo gen maar acht buitenlanders op de spelerslijst hebben staan. Ergens in december kocht Spartak een buitenlandse aanvaller.'' En de komst van Shamar Ni cholson van RSC Charleroi bete- kende dat Spartak Moskou snel één buitenlander kwijt moest. ,,Ze namen contact op met mijn ma nager, met de vraag of ik er voor open stond om elders te gaan spe len. Dat stond ik aanvankelijk niet, ik vond het meer het probleem van de club en wilde voor mijn kans gaan. Er kwam interesse uit de MLS, maar dat zag ik niet zit ten. Maar toen Feyenoord kwam, was ik er snel uit.'' Feyenoord huurt de speler voor anderhalf seizoen en heeft een optie tot koop bedongen op de middenvelder uit Panningen. ,,Ja, een PSV'er bij Feyenoord. Dat kan wel, denk ik. Ik heb wel wat men sen ingelicht voor ik hier zou teke nen. Jongens, dit en dit staat er ge beuren, haha. Maar PSV en Feyen- oord zijn in mijn ogen concurren ten, geen rivalen. Dat ligt voor beide clubs anders met Ajax, denk ik. Ik heb eigenlijk altijd gezegd dat een terugkeer in de Neder landse competitie alleen bij PSV of één andere club zou kunnen. En dat was Feyenoord. Die club uit Amsterdam, dat kan niet.'' C Zijn vertrek was niet lang van tevoren gepland, al had de club nauwelijks nog plannen met hem Met Hendrix, Cole Bassett en Patrik Walemark heeft Feyenoord drie nieuwelingen in de selectie. Tegen Vitesse vielen Hendrix en Bassett in, Walemark begon in de basiself. De Zweed maakte me teen twee goals, Cyriel Dessers scoorde de andere vier in de 6-2 oefenzege. Voor Feyenoord spelen in de Rotterdamse voetbaltempel, dat is heel iets anders dan als vijand de tunnel uitstappen, realiseert Hen drix zich. ,,Ja, natuurlijk is de Kuip onderdeel van het feit dat PSV in Rotterdam over het algemeen weinig wint. Ik was er ook bij als speler van PSV in het kampioens jaar van Feyenoord, toen Jeroen Zoet die bal naar zich toetrok en Feyenoord op die manier scoorde. Ja, dan gebeurt er wel iets, hè. Dat moment vlak voor je uit de tunnel stapt, dat is zo speciaal in de Kuip.'' maal geen tijd te verspillen aan het wegnemen van hobbeltjes." Kuiper, die ook meermaals over de grens werkte, noemt dit het 'Ne derlandse kwantiteitsprobleem'. ,,Ik heb ook in Canada gewerkt, daar heb je drie meiden en niet eens een fatsoenlijke reserve. Dan ben je kwetsbaar, als een van de drie weg valt, maar het werkt wel heel sim pel. In Nederland is echter de prak tijk dat je ook een B-team selecteert en dat alle teams ook nog eens alle maal een eigen programma hebben. Knoop je die aan elkaar, dan moét er altijd één water bij de wijn doen. Daar komt nog eens bij dat de ene coach, zoals Jac Orie, qua gevoel minder heeft met teamonderdelen dan Jillert. En dat botst dan weer. Zij en wij, dat blijft heel lastige ma terie." Lastige materie, die ondanks alle pijnlijke lessen uit het verleden voor Nederland, wéér niet opgelost is voor een nieuwe Winterspelen. Zalvende woorden in een persbe richt, vrede op papier, maar een aanloop vol onvrede en onrust. ontstaan tijdens hun gezamenlijke periode bij Team 4 Gold. Een rel met de Winterspelen op het punt van beginnen is niet nieuw, de Nederlandse schaats ploeg heeft er een rijke historie mee. ,,Daar gaan we weer, denk ik dan", zegt Kuiper, vier jaar terug in Zuid-Korea nog de Nederlandse bondscoach. ,,Elke Spelen weer... Ze zitten allemaal in die glazen ka mer, dus een steentje gooien is dan al snel een flinke golf." Arie Koops, die in 2018 na twaalf jaar bij de KNSB vertrok, had in zijn tijd als technisch directeur en bondscoach ook menig brandje te blussen. In 2014 was er de kwestie rond Jorrit Bergsma, die zich in Sotsji niet serieus genomen voelde door zijn achtervolgingscollega's. Vier jaar later was er de rel rond Jil- lert Anema, die in De Volkskrant be ticht werd van een poging tot mat- chfixing. ,,Ik ken niet alle details nu. Maar wat ik wel kan zeggen is dat dit niet het bericht is waar je op dag één in het olympisch dorp op zit te wachten. Je hebt gelijk dingen recht Dit zijn nu al de derde Spelen op een rij waarin Anema iets zegt wat niet zo handig is Het vertrouwen moet hersteld worden, proeft Kuiper als buiten staander al wel. ,,En dat is zo zonde, want al heel snel komt de 3000 me ter dames, met Schouten en De Jong, en dan een 1500 meter met Wüst en De Jong. Die hebben hele- te zetten", aldus Koops, die het wel 'opvallend' noemt dat weer Anema een rol speelt in de zoveelste schaatsrel. ,,Ik denk dat Jillert af en toe last van wat olympische koorts heeft. Dit zijn nu al de derde Spelen op rij waarin Anema iets zegt wat niet zo handig is." GO VRIJDAG 28 JANUARI 2022 Jorrit Hendrix (26) heeft zijn eerste 45 minuten bij Feyen oord er al op zitten in een oe fenwedstrijd tegen Vitesse. De middenvelder zal als stopverf dienen als de Rotterdammers in personele problemen raken. Mikos Gouka Rotterdam Jorrit Hendrix (r) bij zijn presentatie in de Kuip, samen met de technisch directeur van Feyenoord, Frank Arnesen. foto tom bode gaan we weer' - Arie Koops

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 23