Manuel Kuijk wil zonder handschoenen naar kwartfinale EK kiest voor nieuwe uitdagingen in haar leven Ranomi Kromowidjojo iv 2! 21 Ranomi Kromowidjojo (31) heeft vooral heel veel zin in iets nieuws. En dus zien we de drievoudig olympische zwemkampioene in 2022 niet meer terug in het water. „Mijn carrière als topsporter is helemaal af.'' Een resumé met haar in vijf delen. gaan, het kaarsje is niet langzaam gedoofd. Op de Spelen van Rio en Tokio finaleplaatsen, voor die vierde, vijfde en zesde plaatsen schaam ik me niet. Het gaat om een paar honderdsten van een seconde, dat is het spelletje waar we hard voor trainen.'' 4. Hersenvliesontsteking Het had ook helemaal anders kun nen lopen. Tijdens een trainings kamp van de nationale ploeg in de zomer van 2010 op Tenerife moest Kromowidjojo in het ziekenhuis worden opgenomen. De diagnose bleek een hersenvliesontsteking. ,,Van de ene op de andere dag ging ik letterlijk van topvorm naar dood ziek'', herinnert ze zich. ,,Toen ik uit het ziekenhuis kwam ben ik meteen het water ingegaan, omdat ik wilde weten of ik motorisch ge zien nog een borstcrawl kon zwem men. Dat lukte en toen kon ik aan de revalidatie beginnen.'' Aan het einde van dat jaar ver overde ze vier Europese en drie we reldtitels op de kortebaan en was haar individuele doorbraak als in ternationale topzwemster een feit. ,,Dat heeft me heel veel vertrouwen gegeven richting Londen 2012, maar ook daarna nog. Ik heb ervan ge leerd dat je met zes weken niet zwemmen toch heel snel weer te rug kunt komen. Die wetenschap Paspoort heeft me in de eerste lockdown heel erg geholpen en rust gebracht'', al dus Kromowidjojo, die wel blij is dat ze haar keuze om te stoppen al gemaakt had voordat bekend werd dat het volgende WK in Japan hoogstwaarschijnlijk nog een keer wordt uitgesteld naar de zomer van 2023. 5. Toekomst De bedachtzame Kromowidjojo was na gewonnen races vaak de rust zelve. De blik alweer op de toe komst gericht. ,,Races terugkijken doet me ook niet zoveel. Als ik dat nu ga doen, zit het genieten in het ophalen van herinneringen met vrienden'', zegt de grote kampi oene, die tijdens haar zwemcarrière veel heeft genoteerd en gedocu menteerd. ,,Ik heb boeken volge schreven met lessen, tools en erva ringen. Lijkt me mooi om dat in de toekomst te gebruiken om anderen mee te helpen en inspireren.'' Kromowidjojo vertelde haar trai ningsgroep, onder leiding van Pa trick Pearson op stage in de Ver enigde Staten, via FaceTime dat ze stopt. Bij de jongere zwemmers in Eindhoven ging ze persoonlijk langs. ,,Ik heb ze laten weten dat ze altijd bij mij mogen aankloppen voor advies, ofals ze ergens mee zit ten waar ze niet mee naar hun coach willen of durven stappen. Ik word zelf geen zwemtrainer, maar ben er nog gewoon en wil helpen. Het sportieve stopt nu, hopelijk merk ik over zoveel jaar nog steeds dat ik iets betekend heb.'' Barry van der Hooft Zeist Tijdens een training op de KNVB Campus in Zeist hoeft Manuel Kuijk zich niet te vervelen. Zijn ploeggenoten willen hem graag passeren en dus komen de plof- ballen in hoog tempo op hem af. De Arnhemmer geeft geen kik en houdt zijn concentratie vast, zeker als keeperstrainer Arjan Heerland hem met tennisballen bestookt om het reactievermogen van de doelman te verbeteren. Hij kan even op adem komen, als tweede doelman Barry de Wit aan de beurt is. Kuijk en De Wit zijn concurrenten, maar bovenal goede vrienden. Ze zijn allebei van bouwj aar 1994, zaten samen al bij Jong Oranje en hebben de zelfde interesses. ,,Flauwe humor, daar houden we van'', lacht Kuijk. ,,We praten veel over het zaalvoet bal en het keepersvak. In corona- tijd hebben we ook veel samen ge traind. Barry en ik sturen elkaar vaak voorbeelden en filmpjes door. Het is fijn dat het zo kan. We hebben nu allemaal een eigen ka mer hier. Anders zouden wij ook samen op de kamer liggen.'' 'Manus', zoals zijn ploeggeno ten hem steevast noemen, be hoort tijdens het EK tot de betere spelers van Oranje. Wat opvalt aan Kuijk is dat hij zonder handschoe nen keept. Hij legt uit waarom dat is. ,,De bal wordt vaak van redelijk dichtbij geschoten. Tijd om 'm klem te pakken heb je niet ofnau- welijks. Je bent meestal al blij dat je de bal kunt verwerken.'' De bal is ook een maatje kleiner dan in het veldvoetbal. Kuijk: ,,Zonder handschoenen kun je deze bal net wat makkelijker gooien en beter richting geven.'' Tijdens dit EK zijn er wel wat keepers die handschoenen dra gen, maar veel zijn het er niet. ,,Het is niet per se beter of slech ter. Iedere keeper heeft een voor- keur en je moet je er lekker bij voelen. Ik ben niet de grootste, mijn handen zijn ook niet heel groot. Als die handschoen dan net iets dikker is, dan kan ik de bal minder goed vastpakken. Dat vind ik storend.'' Statistieken Kuijk, in het dagelijks leven werk zaam als gymleraar, hoopt van avond zijn 47ste interland voor het Nederlands team te spelen. Wie zijn statistieken bekijkt, ziet dat hij zelfs één keer heeft ge scoord. ,,Dat was een paar jaar ge leden tegen België'', lacht hij. ,,Zij speelden met een vliegende keep, ik pakte een bal, het doel was leeg en ik schoot van eigen helft de 4-2 binnen.'' De snelheid en onvoor spelbaarheid van het spelletje, dat vindt hij het mooie aan zaalvoet bal. ,,Als ik een bal diep gooi, kan er meteen een kans ontstaan. En de bal kan ook weer snel terugko men. Je moet altijd alert zijn.'' Ook na de nederlaag tegen Portugal is er nog steeds heel veel vertrouwen Alert is hij zeker als een tegen stander de keeper vervangt door een extra veldspeler, die als vlie gende keep gaat spelen. ,,Het is heel lastig om tegen een overtal te spelen. Als je op voorsprong staat, zoals dat bij ons tegen Oekraïne het geval was, dan concentreer je je op verdedigen. Voor de aanval lende ploeg brengt het wel meer risico's met zich mee. Je ziet vaak genoeg dat het overtal niet goed wordt uitgespeeld en de verdedi gende partij na een balverovering scoort. Zo kun je een wedstrijd ook vaak in het slot gooien.'' Hij zou er vanavond voor teke nen tegen Servië, als er voor het eerst 1250 toeschouwers op de tri bunes van de Ziggo Dome zitten. ,,Het is geweldig dat er publiek bij is'', aldus Kuijk. ,,Na de nederlaag tegen Portugal waren we teleur gesteld, maar we hebben nog steeds heel veel vertrouwen. Ie dereen bij ons wil naar de kwart finale. Nu moet het gebeuren.'' 5 S 5 SiawuiH «r ^SS**!1!1!1!1 «.™Jr 7 r Whmm i *sü£6iiji i W tv I!- j GO VRIJDAG 28 JANUARI 2022 nooit gedoofd' Geboren op 20 augustus 1990 in Sauwerd Woont en traint sinds 2008 in Eindhoven, lid van PSV Trainde onder Jeanet Mul der, Jacco Verhaeren, Geert Janssen, Marcel Wouda en Patrick Pearson Olympische Spelen: 50 vrij goud 2012, 100 vrij goud 2012, 4x100 vrij goud 2008 en zilver 2012 WK langebaan: 3x goud, 8x zilver, 6x brons EK langebaan: 6x goud, 6x zilver, 1x brons WK kortebaan: 14x goud, 9x zilver, 5x brons EK kortebaan: 18x goud, 5x zilver, 3x brons Wereldrecordhoudster: 50 vrij kortebaan (22,93 sec) 2011 en 2012 Nederlands Sportvrouw van het Jaar Manuel Kuijk (27) behoorde in de eerste twee EK-duels van Oranje tot de uitblinkers. Van avond moet ten koste van Ser vië de kwartfinale worden be reikt. De doelman over zijn band met zijn concurrent, keepen zonder handschoenen, scorern van eigen helft en de charme van het zaalvoetbal. ,,Je moet altijd alert zijn.'' - Manuel Kuijk ..m »-■* «.iartnvMUw»* Manuel Kuijk wil met Oranje ten koste van Servië door op het EK. FOTO ANP :i I i :l ii Ranomi Kromowid jojo op het hoogtepunt van haar zwemloop- baan op de Olympi sche Spelen van Lon den in 2012, zij won daar twee keer goud en één keer zilver. FOTO PIM RAS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 21