AUTO Favoriete cabrio van vele sterren krijgt Mercedes-Benz grijpt bij de nieuwe SL terug op de hoogtijdagen van de cabriolet. Het nieuwste model is sportiever en sneller dan ooit en beschikt over een stoffen dak en vier zitplaatsen. 18 VRAAG ANTWOORD Helpt chiptuning voor meer trekkracht? Mag je boven de maximumsnelheid wel inhalen? Is keyless entry uit te schakelen? ERIK KOUWENHOVEN Grace Kelly, Frank Sinatra, prinses Diana, Alfred Hitchcock, Lionel Richie, Britney Spears: de lijst met beroemde Mercedes SL-bezitters is schier eindeloos. Kortom, als je in de flitslampen van de roem wilt voorrijden, hoef je maar één auto te hebben. Het is niet moei lijk te begrijpen waarom al deze cele brities massaal kozen voor de SL (Sport Leicht), want de kostbare tweezitter uit Stuttgart belichaamt al decennialang de perfecte balans tus sen stijl, snelheid, prestaties en bra voure. Een van zijn grootste fans was Apple-grondlegger Steve Jobs. Hij reed steevast in een zilvergrijze SL, die vreemd genoeg nooit was voor zien van een kentekenplaat, wat bij velen tot vraagtekens leidde. Toch was dat volledig legaal. Jobs ontdekte 'De SL was de laatste decennia enigszins vervreemd van het origineel' namelijk dat je in Californië de eerste zes maanden na aanschaf van een nieuwe auto nog geen kentekenplaat hoeft te monteren. En dus deed Jobs dat niet. Telkens wanneer de periode van zes maanden eindigde, ruilde hij zijn SL55 AMG bij de leasemaat schappij in voor een splinternieuw exemplaar. Zo kon hij jarenlang in cognito rondrijden. De eerste SL was in 1952 een soort racewagen met open dak. De 300 SL Roadster woog nog geen 1300 kilo en is met een huidige waarde van rond de miljoen euro een gezochte klassie ker, evenals de dichte 'Gullwing' ver sie met zijn beroemde, naar boven openslaande vleugeldeuren. Maar in de loop van de tijd gingen de scherpe kantjes ervan af. De rode auto die werd gereden door Bobby Ewing in de tv-serie Dallas uit de ja ren 80 was wel mooi, maar niet echt sportief. En de laatste jaren kreeg de auto ook nog eens last van overge wicht. De laatste Mercedes SL woog als AMG-uitvoering 1845 kg, dik 500 kilo meer dan het origineel. En het ergste was: dat voelde je behoorlijk in zijn rijgedrag. Canvas dak keert terug Mercedes-Benz trok deze keer dan ook alles uit de kast om de mogelijk laatste niet-elektrische SL nog een maal te laten vlammen. Het merk be sloot zelfs om de bijna iconische ca briolet niet zelf te ontwikkelen, maar dat over te laten aan AMG, het door Mercedes-Benz ingelijfde tuning- merk. Waarschijnlijk met het oog merk de auto sportiever en spannen der te maken dan ooit. Volgens AMG-topman Philipp Schiemer was dat hard nodig, want: ,,De SL was de VRIJDAG 28 JANUARI 2022 GO Autospecialist Niek Schenk beantwoordt lezersvragen. Mail naar auto@dpgmedia.nl Met de caravan erachter moet ik met mijn Volkswagen Tiguan op stijgende wegen erg veel schakelen. Nu over weeg ik chiptuning, zodat de trekkracht groter wordt. Kan dit kwaad? Helpt het inderdaad om de auto meer power te geven? -Ton Vis Ja, dat helpt, maar u zult dit door een onafhankelijk autobe drijf moeten laten uitvoeren, want de dealer gaat dat niet doen. Die zal weigeren de fa- brieksspecificaties te wijzigen, ook al omdat de belasting op de auto, op basis van CO2-uit- stoot, hierop is gebaseerd. Verder is het goed om te weten dat er naast chiptuning soms ook een zogenaamde fabrieks- update bestaat. Bij chiptuning worden doorgaans niet de fabrieksinstellingen als basis genomen, maar bij zo'n fa- brieksupdate wordt hetzelfde algoritme toegepast dat auto fabrikanten gebruiken om een motor krachtiger te maken. Hierbij is er minder kans op problemen, al blijft het risico dat (een deel van) de garantie vervalt omdat uw auto oor spronkelijk niet met deze soft ware was uitgerust en omdat ook deze werkzaamheden niet door een dealer worden uitgevoerd. Mag je op een snelweg waar de maximumsnelheid 100 km/u is links inhalen met een hogere snelheid? Om vervol gens op de oorspronkelijke rijstrook terug te komen en daar de maximumsnelheid weer aan te houden? -Frans Elsendoorn Dat mag niet. U moet zich te allen tijde aan de maximum snelheid houden, ook tijdens een inhaalmanoeuvre. Is het bij mijn Ford Ecosport (2020) mogelijk keyless entry via de software permanent uit te schakelen? -Henk Bogaarts Bij steeds meer automodellen wordt het signaal voor keyless entry pas geactiveerd als de sleutel in beweging is. Leg je de sleutel thuis weg, dan stopt het signaal en is het niet langer op te vangen door kwaadwil lenden. Ook sommige Ford modellen hebben dit, zoals de Puma, maar uw Ford Ecosport helaas niet. Dealers werken er vaak niet aan mee om het systeem per manent uit te schakelen, alleen al vanwege de combinatie met het startsysteem van de auto. Toch zijn er genoeg onafhan- kelijke autobedrijven die u hier bij zouden kunnen helpen. Er zijn trouwens autofabrikan ten die wél toestaan dat het systeem door de dealer wordt uitgeschakeld. Zo mogen Toyo ta-dealers het zendsignaal desgewenst permanent uit de sleutel verwijderen. Bovendien kun je bij sommige merken, waaronder Toyota, het signaal zelf telkens handmatig uitscha kelen, door op bepaalde toet sen van de afstandsbediening te drukken. - PHILIPP SCHIEMER, AMG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 18