+22,3% 16 Een nee-nee-sticker op de brievenbus. De gordijnen potdicht en algengroei op het stoepje. Zelfs in het mondaine Domburg zijn sommige straten uitgestorven. Kort Pinbetalingen veren op De pinbetalingen bij non-foodwinkels zijn sinds de heropening anderhalve week gele den weer stevig opgeveerd, merkt ING. De pinomzet kwam weer richting het niveau van half december, voor de lockdown in ging. Met name bij modewinkels, bouw markten, tuincentra en woonwinkels werd fors meer gepind. Ook boekhandels en elek- tronicaverkopers zagen een toename. Tij dens de lockdown daalde de pinomzet met gemiddeld zo'n 60 procent ten opzichte van de periode ervoor. Bij leveranciers van dien sten, zoals bij kappers en schoonheidsspeci alisten, ging de pinomzet sterk omhoog. Zwitserse klokjes populair De export van Zwitserse horloges, met be kende merken als Rolex, Cartier, Patek Phi lippe, Breitling, Swatch en Omega, is vorig jaar naar een recordwaarde gestegen. Daar mee werd sterk herstel getoond van de forse daling een jaar eerder door de coronapande- mie. Volgens de Zwitserse federatie van hor logemakers klom de uitvoer met 31 procent naar een waarde van 22,3 miljard frank, om gerekend 21,6 miljard euro. In 2020 kromp de export nog met 22 procent doordat de ver koop van horloges hard werd geraakt door winkelsluitingen en doordat Zwitserse hor logefabrieken dicht moesten vanwege lock- downs. Vooral in de Verenigde Staten was de vraag groot. WeTransfer niet naar beurs TechbedrijfWeTransfer ziet af van zijn voorgenomen beursgang in Amsterdam vandaag vanwege de onrustige marktom standigheden op de aandelenbeurzen. De beurskoersen zijn de afgelopen tijd hard ge daald door zorgen bij beleggers over een sterk stijgende rente in de Verenigde Staten tegen de hoge inflatie. Met name techaande- len kregen daardoor rake klappen. WeTrans- fer kondigde eerder deze maand aan naar het Damrak te willen. De onderneming met de gelijknamige digitale verstuurdienst van be standen mikte daarbij op een beurswaarde tot 716 miljoen euro. Met de opbrengst wilde WeTransfer verder groeien. Galapagos LEEFBAARHEID De leefbaarheid van dorpen in toeristische gebieden loopt gevaar. Nu steeds meer mensen daar een tweede woning kopen, dreigen spookdorpen te ontstaan. In Schiermonnikoog is inmiddels al een op de tien huizen een tweede woning. Ameland en het Overijs selse Tubbergen zijn de nummer twee en drie met respectievelijk 7,9 en 7,1 procent tweede huizen. Ook in andere kustplaatsen en dorpen in toeristische regio's neemt het aantal tweede huizen fors toe. Dat blijkt uit onderzoek door het tv-programma Pointer van KRO-NCRV. De Waddeneilanden, de Zeeuwse kust en toeristische bestemmingen als dorpen op de Veluwe zijn ge wilde plekken voor mensen op zoek naar een buiten. Dan gaat het om Nederlandse, Belgische en Duitse kopers. ,,Vooral in Zeeland zien we veel Belgen en Duitsers huizen kopen'', zegt Paul de Vries, woningmarktexpert bij het Kadas ter. Het gaat bij tweede woningen niet om recreatiewoningen op va- kantieparken, maar om huizen die eerder permanent bewoond waren. De nieuwe eigenaren gebruiken de woning zelf maar sporadisch. Daarnaast worden de huizen wel verhuurd, maar staan ze vaak leeg. De opmars van de tweede wo ning is bedreigend voor de dorps gemeenschappen. Lokale starters komen er niet meer tussen en ver huizen noodgedwongen naar an dere streken. Het aantal gekochte tweede wo ningen in kustgemeenten steeg tussen 2009 en 2020 met 110 pro cent. Het aantal starters dat erin slaagde een huis te bemachtigen steeg maar met 30 procent, minder n onze straat is zeker 60 procent een tweede woning'', zegt David Wisse. ,,En dan heb je nog de recreatiewonin gen waar ook nie mand permanent woont.'' Aan het eind van de Weverijstraat waar hij woont, staan een paar huizen te verkrotten. Een projectontwikke laar heeft ze opgekocht om er een hotel te bouwen. Wisse (66) is geboren en geto- gen in Domburg. Vroeger kende hij er bijna iedereen. Maar nu is inmiddels meer dan 15 procent van de huizen van een eigenaar die fei telijk elders woont. ,,De biljartver eniging heeft nog maar zes leden. Je kunt hier geen klosje garen meer kopen. De winkels die er nog zijn, zijn dure kledingwinkels voor de toeristen.'' De gymnas tiekvereniging, de zangvereniging, noem maar op, ze zijn op sterven na dood of verdwenen. 'Dauerhaft und Zweitwohnsitz staat er op het foldertje bij de lo kale makelaar bij een verkochte woning. Geschikt voor perma nente bewoning én als tweede woning. De vraagprijs van 995.000 euro was geen enkel probleem. ,,Veel Duitsers kopen hier iets. In onze Weverijstraat: een Duitse tandarts, een Duitse fabrikant en verderop iemand die voor de Euro pese Commissie werkt. Het is fif- tyfifty Duitsers-Nederlanders. Maar ook Belgen kopen hier.'' Hij wrijft zijn duim tegen zijn vingers; mensen met geld. ,,Ze doen niet mee met het maatschappelijk leven. De kinde ren gaan niet naar school. Ze zijn geen lid van verenigingen. En van oktober tot maart staan de huizen Arcelor Mittal Vrees voor lagere groei in China zet aan deel lager. ASMI VRIJDAG 28 JANUARI 2022 GO KLANT GAAT ER WEER OP UIT RECORDWAARDE VOOR EXPORT UITSTEL WEGENS ONRUST OP MARKTEN Beleggers blij met nieuwe top man biotech- bedrijf. Bodemonder zoeker profiteert van stijgende olieprijs. Dorp is dupe van Peet Vogels Hilversum Ton Voermans Domburg 1,1% -1,3% Techaandelen liggen onder vuur bij specu lanten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 16