H 15 Dochter van Desmond Tutu benoemd als predikant: in Amsterdam Mpho Tutu trad als predikant in de voetsporen van haar vader Desmond. Door haar huwelijk met een vrouw werd ze gedwongen haar functie in de Zuid- Afrikaanse Anglicaanse Kerk neer te leggen. Nu pakt ze het prediken weer op. In Nederland. Het verdriet bij Mpho Tu tu-Van Furth (58) om het gemis van haar vader is een maand na zijn overlijden volop voel baar. Tijdens het interview bij haar thuis in Amstelveen dwalen haar ge dachten een paar keer af naar de man die wereldberoemd werd als eerste zwarte aartsbisschop van de Angli caanse Kerk in Kaapstad, maar bo venal om zijn strijd tegen apartheid in Zuid-Afrika. Leah Tutu, de moeder van Mpho (spreek uit: M-po) nam zondagmorgen 26 december via Fa- ceTime contact op met haar dochter om te melden dat haar vader een zeer slechte nacht had gehad. ,,Hij kon niet meer praten, maar ik zag aan het trillen van zijn oogleden dat hij me wel hoorde. Dat was een intens mo ment. Tien minuten later is hij over leden.'' Wat ze naar eigen zeggen van hem - maar zeker ook van haar moeder - heeft geleerd, is het vermogen om lief te hebben en om te vergeven. ,,Mijn zussen, broer en ik kregen thuis het goede voorbeeld te zien. Mijn ouders waren 67 jaar getrouwd en maakten heel de dag grapjes, ze waren dol op elkaar. Gingen het gesprek aan als er iets was.'' Kinderarts De liefde, maar ongewild ook het ge loof brachten Mpho in 2015 naar Ne derland. Een paar jaar eerder had ze in Zuid-Afrika de Nederlandse kin derarts Marceline van Furth leren kennen. De twee trouwden bijna ze ven jaar geleden en die verbinding had grote gevolgen voor haar werk als priester. Ze kreeg de zegen van Desmond Tutu, maar de Anglicaanse Kerk in Zuid-Afrika accepteert tot de dag van vandaag geen huwelijk tus sen mensen van hetzelfde geslacht. Mpho moest haar ambt neerleggen en verliet met pijn in hart Kaapstad. Samen met Marceline verhuisde ze naar Amstelveen, niet ver van Am sterdam UMC; de huidige werkplek van de kinderarts/hoogleraar. De familie Tutu-Van Furth woont in een bescheiden rijtjeshuis in een net zo'n onopvallende wijk. Ook al is het binnen warm en behaaglijk, Mpho mist haar familie in Kaapstad. Maar er komt een twinkeling in haar voedsel nodig om in de dagen erna geïnspireerd te zijn om het goede te doen. Ik wil mijn ervaringen delen, mensen laten opbloeien.'' Ze ziet wat polarisatie doet in ons land. ,,Niet alleen in Nederland, maar ook in andere westerse landen staat het individu centraal. Mijn individu ele vrijheden, daar mogen we niet aan tornen. Als je op zo'n manier denkt, ga je voorbij aan de vrijheden van een ander. Want een claim om altijd maar te doen wat je wilt, heeft gevolgen voor je omgeving. We zijn met elkaar verweven.'' Dit besef wordt volgens haar door een groei ende groep jongeren gedeeld. ,,Ze zien dat deze manier van leven niet werkt. Niet alleen op maatschappe lijk vlak, maar ook op het gebied van consumeren. Onze generaties zijn opgegroeid met het mechanisme dat als je ouder wordt, je steeds meer spullen krijgt. Deze manier van leven is zeker voor de jongste generaties niet vol te houden, daarvoor is de aarde te veel beschadigd. We zullen met minder moeten leven, daar is het nog niet te laat voor.'' Carrièrekansen Naast haar werk voor de kerk, zet Mpho Tutu zich samen met haar vrouw in voor betere carrièrekansen voor vrouwen. ,,We hebben een digi taal platform gemaakt waarop we vrouwen oproepen zich te melden als mentor. Met de hashtag #Itoo geven we uitdrukking aan deze oproep, met Het is goed dat ik weer aan de slag kan in een geloofsgemeenschap als gedachte 'ook ik ben bereid jonge vrouwen in mijn vakgebied te steu nen.' Doel is dat meer vrouwen door dringen tot hogere posities.'' Dat er in ons land door de onthul lingen over seksueel wangedrag door mannen in de tv-wereld een nieuwe discussie is losgebarsten, is volgens Mpho een goede ontwikkeling. ,,Het is dapper dat deze vrouwen zich uit spreken over wat hen is overkomen. Bij mannen die zich schuldig maken aan seksueel grensoverschrijdend gedrag, gaat het om de ervaring van dat moment. Slachtoffers dragen die ervaring heel hun leven bij zich. Al leen al om je uit te spreken, is veel moed nodig.'' Of Mpho haar eigen strijd voor de acceptatie van het homohuwelijk in de Zuid-Afrikaanse Anglicaanse kerk zal winnen, zal moeten blijken. ,,Ik weet niet hoe snel dit zal veranderen, maar het zal gebeuren. Ook in mijn land verlaten mensen de kerk omdat de missie die wordt verkondigd, niet meer bij hen past. We leven niet meer in een tijd dat alles wat de kerk zegt, klakkeloos wordt aangenomen.'' ogen als ze vertelt over haar officiële installatie aanstaande zondag als pre dikant in de kerk van Vrijburg, een remonstrantse gemeenschap in Am sterdam. ,,Het is goed dat ik weer aan de slag kan bij een geloofsgemeen schap. Ik heb in Nederland lang ge zocht naar een geschikte plek, maar dat viel niet mee. De eerste jaren was het vooral de taal een barrière, maar ik had ook het gevoel dat ik niet écht welkom was bij sommige gemeen schappen. Ik kreeg weinig ondersteu ning om de gebruiken binnen de kerk te leren kennen, had het gevoel er niet tussen te passen. Dat was even slikken. Ik heb onder meer in de VS en Engeland gewoond en was ge wend dat mijn eerste vriendengroep ontstond bij de geloofsgemeenschap waar ik me aansloot. Waar het aan lag? Ik ben een zwarte vrouw en ge trouwd met een vrouw, niet iedereen accepteert dat. Kijk maar naar mijn eigen kerk.'' Tijdens het uitbreken van de pan- demie besloot Tutu het heft in eigen handen te nemen en begon ze vanuit huis een eigen online bijbelclub. On- dertussen werd ze benaderd door Joost Röselaers, predikant van Vrij burg. ,,Mpho maakte indruk door haar onbevangenheid en verrassende wendingen in de preek. Voor ons aanleiding haar een aanstelling aan te bieden'', aldus Röselaers die in 2016 het eerste kerkelijke homohuwelijk in het Verenigd Koninkrijk voltrok. Mpho wil met haar preken een be roep doen op het hart. ,,Wat kunnen we vandaag met de woorden uit de Bijbel? Mensen hebben geestelijk GO VRIJDAG 28 JANUARI 2022 'Mijn vader leerde me om lief te hebben en te vergeven Sanne Schelfaut Amstelveen - Mpho Tutu-Van Furth Mpho Tutu met haar ouders in 2015 in Kaapstad, toen Desmond na een weekje ziekenhuis weer thuis kwam. FOTO'S JOOST HOVING, AP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 15