VVD nog niet af van affaire rond Sahla Het bestverkochte boek van 2021 11 De VVD hoopte het 'ongemak' rond terreurexpert Soumaya Sahla te hebben afgeschud. Maar binnen de partij broeit het nog. Tobias den Hartog Jan Hoedeman Den Haag Fractievoorzitter Sophie Hermans wilde deze week een dikke streep onder de affaire zetten. Het 'onge mak', de kwestie waarmee ze 'in de maag zat', moest zijn opgelost nu Sahla haar advieswerk aan de partij staakt. Maar is dat ge lukt? Binnen de VVD leeft ook on vrede dat de partijtop ineens de handen van Sahla aftrekt. Enkele VVD'ers vinden dat vreemd, omdat de partijtop toch al jarenlang wist dat Sahla een ver oordeeld lid van de Hofstadgroep was. Sahla werd immers in 2005 al gearresteerd en haar veroordeling dateerde van lang voordat ze in 2019 als 'tafelvoorzitter terro risme' de VVD-Kamerleden ging adviseren over deradicalisering. Pas toen Geert Wilders vorige week haar positie onder vuur nam, ook omdat Sahla's zus Fonda voor D66 in de Kamer zit, begon nen de panelen te schuiven. Opportunistisch, klagen VVD'ers, al willen zij anoniem blijven nu de koers lijkt te zijn be paald. Maar, benadrukken zij wel, wie met Sahla van doen had, weet dat ze het moslimfundamenta lisme al lang had afgezworen. Ze was als voorbeeld van deradicali- sering de best denkbare expert, zeggen twee VVD'ers tegen deze krant. En ze heeft haar straf toch uitgezeten? Iemand verdient dan een tweede kans, stellen zij. Pittige discussie Toch komt de bijval anoniem en niet in groten getale. Jongerentak JOVD vindt dat Sahla steun had verdiend. Maar verder liet alleen oud-Kamerlid Mark Verheijen openlijk kritiek klinken. ,,We moeten juist blij zijn als iemand tot inzicht komt en de Westerse waarden omarmt'', zei Verheijen tegen Nieuwsuur. ,,Onze rechts staat is bij Sahla in betere handen dan bij Wilders.'' Volgens huidige Tweede Ka merleden is er een 'pittige' discus sie geweest of Sahla kon aanblij ven, maar was iedereen tevreden met de slotsom dat ze zou wijken als 'huisexpert'. Enkelen vonden dat ze openlijk te weinig berouw had getoond voor haar verleden bij de Hofstadgroep. VVD'ers elders in de partij die Sahla ongemoeid hadden willen laten, zeggen dat ze intern wél meermaals afstand heeft geno men. En dat Sahla zou hebben ge- aasd op een baan bij de fractie, of op een 'zichtbare positie' bin nen de VVD? Volgens ingewijden is er een gesprek geweest met de vorige fractieleider, Klaas Dijk- hoff, maar was de conclusie: geen goed idee. Spijt Een handvol VVD'ers hoopt dat Sahla, die nog partijlid is, toch weer een rol krijgt als antiterreur- expert, zeker nu ze in haar verkla ring 'spijt heeft betuigd' van de 'zwarte bladzijden' van haar le ven. Een enkeling wijst ook op één specifieke zin in haar verklaring. Sahla schreef: 'De commotie die is ontstaan, zit mijn positieve bij drage op dit moment in de weg.' Op dit moment, benadrukt deze VVD'er. Dus wie weet. Daartegenover staat een groep partijleden die vinden dat Sahla's vertrek volkomen logisch is. Vol gens bijvoorbeeld oud-staatsse cretaris Fred Teeven is haar ver oordeling gewoon niet te rijmen met een functie als deze. Als voor malig officier van justitie is zijn blik net anders, zegt hij. ,,Ik weet daarom best wat van haar verle den met de Hofstadgroep en dat maakte mij echt wel verontrust. Ik kan daar niet te veel over zeggen natuurlijk, maar ze is echt niet zo onschuldig als ze nu wil doen ge loven. Ik denk dat de VVD er wijs aan doet om gewoon niet met zo iemand in zee te gaan.'' Hij is 73, zat al meer dan dertig jaar in de cel en hoorde vorige week dat het Openbaar Ministerie levenslang tegen hem eist. De advocaat van Greg R., een Amsterdamse oudgediende in de onderwereld, vocht gisteren voor diens laatste kans. Yelle Tieleman Schiphol In het liquidatieproces Eris eiste het OM vorige week vijfmaal le venslang tegen verdachten die in opdracht van Ridouan Taghi een aantal huurmoorden zou hebben gepleegd. De meeste verdachten in het proces zijn lid van de inmiddels verboden motorclub Caloh Wagoh. Ook Greg R. was verbonden aan de motorclub. Hij was een soort erelid en adviseur van president Delano R., de hoofdverdachte in het proces. Volgens het OM was Greg R. méér dan een erelid. Hij zou als de rechterhand van de hoofdverdachte de moordopdracht voor de Turkse crimineel Zeki Yu- musak hebben aangenomen. Die zou hij vervolgens hebben uitgezet binnen de motorclub. Ook zou hij een loods ter beschikking hebben gesteld voor een andere moord. Biechtstoel Het OM komt tot die opvatting door de vele verklaringen van Tony de G., de kroongetuige in het Eris-proces. Die was zelf betrok ken bij twee moorden en een be schieting en liep uiteindelijk over naar justitie. In ruil voor strafver mindering ging hij op de biechtstoel zitten en verklaarde volop over zijn voormalige crimi nele vrienden. Maar over zijn betrouwbaarheid bestaan forse twijfels, betoogde advocaat Christian Flokstra giste- Greg R. in de rechtszaal. ren. Dat Tony de G. uiteindelijk na 6,5 jaar gevangenschap al op vrije voeten komt, is volgens de advo caat van Greg R. onbegrijpelijk. Flokstra maakte een punt over de kroongetuigeregeling in het alge meen. ,,Als men 6,5 jaar gevange nisstraf in verhouding vindt staan tot deze feiten, dan is de weg naar volledige kwijtschelding al open gelegd. Volgens Flokstra moet het OM goed uitkijken vooraleer in zee wordt gegaan met kroongetuigen. Daar komt bij dat de kroonge tuige is omschreven als een drugs verslaafde crimineel, die aan lager wal was geraakt en bescherming had gezocht bij eerst Caloh Wa- goh, en later bij justitie. ,,Een pa thologische leugenaar wordt hij genoemd door naasten, een op lichter met charme die iedereen naait als het hem uitkomt'', aldus Flokstra. Dat het OM de kroongetuige juist als family man had gepresen teerd ging er bij de strafpleiter niet in. ,,Omdat hij naast zijn criminele leven kennelijk niet heel veel vreemdging en zorg had over zijn eigen kinderen. Van moordenaar naar family man, zo snel kan het OM-oordeel over jou draaien als je eenmaal kroongetuige bent ge worden.'' Hij noemde dat 'zorge lijk'. En daarom moeten volgens Flokstra de verklaringen van de kroongetuige over Greg R. met een korreltje zout worden genomen. R. was vanwege zijn reputatie in de onderwereld vooral een 'mas cotte' voor de club, en niet iemand die betrokken was bij zwaar ge weld of liquidaties. In de zaken te gen vrijwel alle verdachten spelen belastende chatgesprekken (opge nomen Sky-berichten) een be langrijke rol. Volgorde In de zaak van Greg R. is dat niet aan de orde. ,,Dat cliënt op de hoogte was van het vermeend or ganiseren en uitvoeren van liqui daties blijkt, los van wat de kroon getuige daarover verklaart, ner gens uit. In de opgenomen Sky-communicatie komt cliënt in verband met liquidaties op geen enkele manier naar voren en al he lemaal niet als deelnemer van die communicatie.'' Volgens Flokstra resteren alleen de verklaringen die de kroonge tuige aflegde over Greg R. En die zijn, stelde hij, uiterst onbetrouw baar. Hij schetste het beeld dat de beweringen die de kroongetuige eerder deed tijdens verhoren als 'een kaartenhuis in elkaar zijn ge zakt', waarbij 'denken' en 'weten' door elkaar heen zijn gaan lopen. ,,Het zijn allemaal erg eendimen sionale herinneringen zonder enige context. Daarnaast is de kroongetuige niet in staat om be langrijke gebeurtenissen op volg orde in de tijd te plaatsen. Ook daarin verklaart de kroongetuige uitermate wisselend.'' Flokstra vroeg om vrijspraak voor R. De komende weken staan in het teken van pleidooien van andere advocaten. Op 5 juli doet de recht bank uitspraak. Ik denk dat de VVD er wijs aan doet om gewoon niet met zo iemand in zee te gaan - Fred Teeven, voormalig staatssecretaris van Justitie #kooplokaalookonline Al vier jaar op rij is Lucinda Riley de populairste auteur van Nederland. 7*24"\ Boeken bestellen bij je lokale boekhandel - via Libris.nl. Vüy Gratis bezorgd vanaf 1 7,50 binnen NL* GO VRIJDAG 28 JANUARI 2022 'Erelid' Greg R. (73) van Caloh Wagoh vecht nu voor zijn laatste kans ILLUSTRATIE ANP LIBRIS Paperback 24 Ook als ebook en luisterhoek m.u.v. onder andere tweede hands boeken; voor alle voorwaarden kijk op Libris.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 11