Politiek schippert koortsachtig tussen crisis- en griepstand l 9 geen acuut gevaar meer is voor zorgcapaciteit De GGD in Rijswijk staat pa raat met testen. foto robin utrecht Het Verenigd Koninkrijk doet het, Denemarken durft het, maar Ne derland nog niet. Een leven mét co rona - en zonder restricties - is hier nog een brug te ver, vinden kabinet en OMT. Dus het blijft bij de her opening tot 22.00 uur, zei premier Mark Rutte gisteren in het corona debat. ,,Het luistert nauw. Het is op dit moment onmogelijk om verder te gaan dan dit. Natuurlijk laten we maatregelen niet langer in stand dan noodzakelijk." De toeschouwer zag een parle ment dat ronddoolt in een sche merzone tussen crisismanagement en regulier griepbeleid. Nu omi- kron veel milder uitpakt dan eer dere coronavarianten, wijzen par tijen - onder meer PVV, BBB, Fo rum, Denk en Van Haga - naar lan den als Engeland en Denemarken, waar zo'n beetje alle restricties overboord gaan. We gaan nog een flinke druk op de zorg zien, veel mensen gaan ziek worden Maar andere fracties zijn voorzich tiger, kijken juist met een schuin oog naar Frankrijk, Oostenrijk en Duitsland, waar striktere regels rond vaccinatie gelden. VVD en D66 willen bijvoorbeeld 2G als optie achter de hand houden, al neemt de kritiek toe op het in strument dat ongevaccineerden uitsluit. Zeker nu universitair on derzoek aantoont dat de meer waarde van 2G marginaal is en ook 3G 'beperkt' effect heeft. ,,In een endemische fase zijn niet alle maatregelen meer gepast'', zei coalitiegenoot en ChristenUnie leider Gert-Jan Segers. ,,We moeten ook waken voor de vrijheid van mensen, oog hebben voor de pro portionaliteit.'' Ook diverse opposi tiepartijen zijn kritisch, zoals de SP: ,,We moeten ervoor waken dat de coronatoegangspas niet semiper manent wordt'', aldus Maarten Hijink. Toch wil minister Ernst Kuipers 3G zeker nog niet loslaten. Sterker: hij wil later in debat over uitbrei ding van 3G als optie - net als over 2G. ,,Het effect van 3G kan oplopen tot 15 procent, dat is niet gering.'' Vooralsnog schaart de meerder- heid in de Kamer zich achter de kabinetskoers, is er steun voor het 'risico' om te versoepelen, maar nog niet de Deense route te kiezen. Daarvoor is het nu te vroeg. RIVM-directeur Jaap van Dissel meldde dat de echte omikrongolf nog moet komen: ,,Het aantal zie kenhuisopnames neemt de laatste dagen weer toe, de kanteling lijkt gekomen.'' Nu al raakt één op de vijftig Ne derlanders besmet en lopen de test straten over. Dat wordt alleen maar meer als berekeningen over dage lijks honderdduizend omikron-in- fecties kloppen. ,,Een duizeling wekkend aantal'', aldus Van Dissel. In ziekenhuizen kan het totaal aantal opgenomen coronapatiënten op de geschatte piek dan ook nog uitkomen op 4500 (nu nog 905) op de verpleegafdelingen en 800 (nu 249) op de ic. Dat zijn code zwart- aantallen, weet ook Van Dissel, die wel erkent dat de prognoses erg on zeker zijn. Dat sommige landen wel open kunnen of corona gaan beschou wen als 'een griep' vindt Van Dissel vooralsnog 'veel te optimistisch'. ,,Denemarken ligt drie weken op ons voor, er is daar meer geboosterd en je moet kijken naar de opvolging van leefregels. Wij hadden een zeer grote belasting van ziekenhuizen voor deze golf, dan wil je ook niet meteen een toename zien.'' Grote druk Ook daarom had het OMT liever ge zien dat om 17.00 of 20.00 uur alles dicht zou gaan. Maar het kabinet waagt de ruimere stap, hoe riskant ook: de samenleving is niet meer te houden, concluderen de ministers. ,,De druk is groot'', zei Rutte op nieuw. Uiteindelijk kan de omikronvari- ant nog goed nieuws blijken te zijn, als we deze golf doorstaan zonder harde lockdown of overlopende ziekenhuizen, en nieuwe varianten zich koest houden. Maar eerst wordt het nog spannend, zegt ook Kuipers. ,,We gaan nog een flinke druk op de zorg zien, veel mensen gaan ziek worden.'' Het woord 'crisis' mijdt hij liever, merkte de minister wel op. ,,Dat is sleets geworden. Maar om dit een griep-plus te noemen, is te voorba rig. We zijn er echt nog niet.'' len per dag gaan? Viroloog Anne- marie Wensing van het UMC Utrecht suggereerde gisteren in de Volkskrant om mensen met een positieve zelftest de moge lijkheid te bieden die uitslag zelf te registreren. ,,Zo houd je toch overzicht over de aantallen be smettingen.'' Ook het Outbreak Management Team (OMT) op pert in een recent advies om in geval van nood de bevestigings test bij de GGD te laten vallen. Op dit moment is het capaciteits tekort bij de GGD echter nog niet zo urgent dat dit ook echt moet gebeuren, stelt het OMT. Op de lange termijn wil ook Van den Hof toe naar een andere situatie. ,,Op den duur wil je niet meer dat iedereen zich bij elk kuchje hoeft te testen. Dat kan op het moment dat corona geen acuut gevaar meer oplevert voor de beschikbaarheid van zorg. Over een paar maanden zijn we misschien zo ver, maar nu nog niet.'' Over de situatie na de acute fase wordt al wel nagedacht. Nivel, het kennisinstituut dat in Nederland ook de verspreiding van bijvoorbeeld influenza en het rs-virus monitort, bouwt in samenwerking met het RIVM al aan een structuur om het corona virus in de toekomst goed te kun nen monitoren, zónder dat ieder een zich nog hoeft te laten testen. Voor als corona echt een griepje is geworden. Peilstations ,,We hebben nu peilstations bij veertig huisartsenpraktijken, dat breiden we uit naar 140'', zegt Mariëtte Hooiveld, projectleider Surveillance bij Nivel. ,,De bedoe ling is dat alle huisartsen die bij zo'n praktijk werken wekelijks bij twee tot vijf mensen een keel- neuswatje afnemen, om te zien welke virussen ze bij zich dragen. Een steekproef: je kunt dan glo baal zien of de verspreiding van het virus toe- of afneemt.'' Voor nu is zo'n globaal beeld nog niet voldoende, stelt Van den Hof. ,,Zolang Covid wereldwijd niet onder controle is, is het niet verstandig om de huidige test structuur af te tuigen. Stel dat er straks weer een nieuwe variant komt, dan wil je daarop kunnen reageren. We moeten flexibel blijven.'' GO DONDERDAG 27 JANUARI 2022 kuchje een test' Met de piek van de omikrongolf op komst zoekt de politiek naar de uitweg uit de crisisfase. Liefst zonder coronapas, 2G, booster-eis of mondkap. Maar daarvoor lijkt het net te vroeg. ,,Dit griep-plus noemen is te voorbarig.'' Tobias den Hartog Niels Klaassen Den Haag - Minister Ernst Kuipers Minister Ernst Kuipers: ,,We zijn er echt nog niet.'' foto anp In de file voor de coronateststraat in Goes. foto johan van der heijden I I, Teste,0 tVacc*0 1

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 9