Afstand houden van familie en vrienden steeds lastiger I c Scherp testbeleid kan pas losser als corona 8 CORONA Miljoenen Nederlanders zijn nog altijd van goede wil, blijkt wel uit het laatste onderzoek van het RIVM over het draagvlak voor en het nale ven van de gedragsregels. Vier op de vijf ondervraagden steunt het idee om 1,5 meter afstand te houden, om thuis te blijven bij klachten (88 pro cent), thuis te werken indien moge lijk (76 procent), om drukke plek ken te vermijden (86 procent) en mondkapjes te dragen in binnen ruimtes (79 procent) en het open baar vervoer (82 procent). Maar zich er daadwerkelijk aan houden, is heel een ander verhaal. Het 1,5 meter afstand houden zeg gen veel minder mensen te doen (drie op de vijf), evenals thuis blij - ven bij klachten (de helft van de mensen), thuis werken (69 pro cent) en drukke plekken vermijden (71 procent). Alleen het dragen van een mond kapje in de binnenruimtes en in het openbaar vervoer (95 procent) wordt wel goed nageleefd, maar dat verbaast hoogleraar psychologie Paul van Lange dan weer niet. Het is het makkelijkst vol te houden van alle gedragsregels. ,,Een mondkapje voelt misschien onprettig. De bril kan beslaan. Dat is allemaal niet fijn, maar het is een concrete en simpele handeling die je niet de hele dag door hoeft te doen, maar alleen als je naar de winkel gaat, of naar openbare gebouwen.'' Vrienden Dat andere maatregelen veel moei lijker worden nageleefd, komt vol gens Van Lange omdat die veel meer te maken hebben met het contact tussen mensen. Vooral 1,5 meter afstand houden is ontzet tend moeilijk. Niet met vreemden, dat gaat prima. Maar wel met fami lie en vrienden. ,,Dat voelt zo onna tuurlijk. Kijk maar eens hoe wij onze gesprekken voeren. Niemand gaat op 1,5 meter staan. Mensen zijn sociale dieren, op zoek naar contact. Helemaal als je met vrienden of fa milie bent en het gezellig is. Mis schien staat er een drankje op tafel, dan val je vrij snel terug in gedrag waarmee je bent opgegroeid.'' Angst speelt twee jaar na het uit breken van de coronacrisis ook een minder grote rol, waardoor mensen de teugels laten vieren. ,,Toen stier ven er mensen aan corona. Dat kwam heel erg binnen. Die angst is nu veel minder. Veel mensen heb ben nu het gevoel dat het griepje is, wat kan leiden tot een paar dagen uitzieken in bed, maar dan is het voorbij.'' Hoogleraar Gezondheidscom municatie Bas van den Putte vindt het een goed teken dat het draag vlak voor de gedragsregels bijzon der hoog is. Dat de regels minder worden nageleefd, doet zich vol gens hem vooral voor bij mensen die elkaar goed kennen. ,,Mensen vinden het dan niet zo nodig meer. Dat is ook logisch. Het is moeilijker afstand houden van iemand die je dagelijks ziet. Die persoon ken je en vertrouw je. Dat is heel menselijk. En hoe jonger je bent, hoe moeilij ker afstand houden is.'' Mensen zijn sociale dieren, op zoek naar contact. Helemaal als je met familie bent Mensen zijn volgens Van den Putte ook niet bang meer voor het virus. Toen omikron kwam, schrok ieder een even. Maar nu die variant waar schijnlijk meevalt, vermindert de angst en wordt het veel moeilijker voor mensen om zich aan de ge dragsregels te houden. Erop blijven hameren dat men sen zich aan de 1,5 meter blijven houden, is volgens Van den Putte minder effectief. Volgens hem zou het kabinet nu een andere strategie kunnen inzetten. ,,Als we vaststel len dat het naleven steeds minder wordt, kun je wel stimuleren dat sociale contacten zo veilig mogelijk zijn, bijvoorbeeld door eerst een zelftest te doen.'' Nog beter: stel gratis zelftesten beschikbaar voor iedereen. ,,Daar- mee help je het gedrag van mensen te verbeteren." Testen geldt al twee jaar als cruciaal middel in de strijd tegen corona. Maar hoe zinvol is massaal testen bij de GGD nog, als honderd duizenden mensen per week positief zijn, bron- en contact- onderzoek volledig platligt en de thuistest steeds meer is ingeburgerd? Testen, testen, testen. Op 17 maart 2020, tijdens de eerste fase van de crisis, benoemde WHO- baas Tedros Adhanom Ghebreye- sus dit al als een van de kernpun ten van de coronabestrijding. ,,Je kunt een vuur niet bestrijden als je geblinddoekt bent'', voegde de Ethiopische directeur-generaal eraan toe. Met andere woorden: om een virus onder controle te kunnen houden, moet je weten wie er besmet zijn. Nu, bijna twee jaar later, test Nederland zich een ongeluk. Bijna een miljoen mensen meld den zich de afgelopen week in de teststraat van de GGD. Daarbo venop is er nog een onbekend aantal Nederlanders dat zich be perkt tot een thuistest, omdat ze geen zin hebben in de wachttij den die inmiddels bij de GGD zijn ontstaan. Maar helpt al dat testen ons nog om het virus on der controle te houden? Of, om in de woorden van Tedros te spreken: hebben we genoeg zicht op de coronabrand om hem ook echt te blussen? Overbelast Daar kun je vraagtekens bij zet ten. In deze tijden van omikron grijpt corona als een wildeman om zich heen. Vorige week test ten ruim 400.000 Nederlanders positief. Het daadwerkelijk aantal besmettingen ligt vermoedelijk nog hoger. De GGD's zijn zo overbelast dat er van bron- en contactonderzoek geen sprake meer is. ,,Al onze energie gaat nu naar het bemensen van het test proces'', zegt een woordvoerder. ,,Het informeren van nauwe con tacten moet nu echt door de be smette persoon zelf gebeuren.'' De vraag is wat het voor men sen met een positieve zelftest nog toevoegt om naar de GGD te gaan. Ze kunnen zich immers ook aan de quarantaineregels houden zonder bevestiging van de GGD. De meeste mensen worden niet zwaar ziek door de omikronvariant, en hebben dus verder ook geen medische bege leiding nodig. Nieuwe varianten En toch is het van groot belang dat mensen nog steeds een offi ciële test doen, zegt Susan van den Hof. Zij is hoofd van het Cen trum voor Epidemiologie en Sur veillance van Infectieziekten bij het RIVM. ,,Juist op dit moment, nu het aantal besmettingen toe neemt en er toch versoepeld wordt, willen we zicht houden op wat er gebeurt en weten waar de besmettingen plaatsvinden.'' Dat er nu nog steeds zoveel ge test wordt, heeft een aantal dui delijke voordelen, stelt Van den Hof. ,,Testen helpt om zicht te houden op nieuwe varianten. Testen bij de GGD zijn gevoeliger dan thuistesten, en kunnen be smettingen daardoor eerder en vaker opmerken. Zeker bij kwets bare mensen is dat belangrijk. Ook geeft het inzicht in het effect van vaccinaties. We kunnen daar mee volgen hoe goed die vacci naties beschermen tegen besmet ting en tegen ziekenhuisop name.'' Daarnaast zijn er nog de prakti- sche voordelen. ,,Je kunt zeggen: laat iedereen zelf thuis sneltesten doen. Maar die zijn niet gratis. Een GGD-test is dat wel, dat maakt het voor sommigen laag drempelig. Bovendien heb je nog steeds een positieve PCR-test no dig om een officieel herstelbewijs te krijgen.'' Testen helpt om zicht te houden op effect vaccinaties en op nieuwe varianten Anderen vragen zich desondanks af hoelang de huidige manier van werken nog houdbaar is. De GGD's zitten aan hun maxi mumcapaciteit, en hebben nu de hulp nodig van de Testen voor Toegang-locaties om het allemaal nog te kunnen bolwerken. Bij die commerciële partijen krijgen mensen een antigeentest, verge lijkbaar met de test die ze thuis kunnen doen. Draagt dit alles nog wel iets bij, nu we richting de honderdduizend positieve geval- DONDERDAG 27 JANUARI 2022 GO G Drukte in de binnenstad van Utrecht nu de winkels weer open zijn. FOTO ROBIN UTRECHT Nederland gaat weer een beetje open, maar premier Mark Rutte drukte ons dinsdagavond op het hart om vooral de basisgedrags regels te blijven respecteren. Gaan we dat ook doen? Vooral afstand blijven houden gaat ons steeds moeilijker af, zeggen experts. Raymond Boere Den Haag - Paul van Lange, hoogleraar 'Straks niet bij elk Sander van Mersbergen Utrecht - Susan van den Hof, RIVM

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 8