44 Bussemaker wil dat kabinet aanpak pandemie niet alleen van bovenaf oplegt 7 latieprobleem speelt al twintig jaar en scholen en gemeenten gaan daar zelf over. Maar tegelijkertijd is de oplossing ook geen rocket science." ,,Ja dat kan een gevolg zijn. Maar nu vallen er ook doden door uitgestelde zorg. De RVS heeft al een rapport geschreven dat we in onze samenleving steeds moeilijker kunnen omgaan met het idee dat we ster felijk zijn. Het is een dilemma, maar wij bepleiten ook niet om helemaal niet naar de medische gevolgen van het virus te kij ken. Wél om andere gevolgen beter mee te wegen. Ook het maken van plannen om ons voor te bereiden op een nieuwe pande- mie in de toekomst moet beter. We moe ten ons niet blindstaren op meer ic-bed- den. De crux van het probleem is dat we nog steeds te weinig personeel hebben." ,,Dat geldt voor ic-verpleegkundigen. Maar iedereen die je daar voor opleidt, gaat dus niet werken op al die andere plekken waar tekorten zijn, zoals de verpleeghuizen, an dere ziekenhuisafdelingen of de thuiszorg. Het probleem is niet dat we te weinig mensen opleiden, maar dat 43 procent van iedereen die in de zorg gaat werken na twee jaar afhaakt. We hebben een vergiet gecreëerd. Als we ons willen wapenen te gen een nieuwe pandemie, moeten we zor gen dat die mensen in de zorg blijven wer ken. Daar zijn nu te weinig plannen voor." Hoe is dat op te lossen? ,,We weten waarom zorgpersoneel ver trekt. Omdat ze oplopen tegen de bureau cratie en veel tijd kwijt zijn aan adminis tratieve rompslomp. Salaris is belangrijk, maar belangrijker is dat veel verpleegkun digen en verzorgenden zich niet gehoord voelen. Praat eens met ze. Ze willen een maaltijd als ze nachtdienst hebben, een parkeerplek of hulp bij kinderopvang. Veel problemen zijn op te lossen door niet van bovenaf alles te willen bepalen. Dat geldt ook bij het aanpak van de pandemie. Bur gers zijn geen uitvoerders van de overheid, die kunnen zelf nadenken. Heel veel men sen nemen hun verantwoordelijkheid. Zij komen met oplossingen hoe hun bedrijf of hun theater op een veilige manier open kan. Of huisartsen die met plannen kwa men om iedereen sneller te vaccineren. Maak gebruik van die kennis. Dat zorgt ook voor meer draagvlak voor de aanpak." Tata Steel verplicht tot lagere uitstoot Nieuwe lever bij kinderen succesvol Interview met koninklijk paar 'Geen zorgen om zieke kinderen' Het kabinet zegt een risico te nemen met de jongste versoepeling van de coro namaatregelen. ,,Maar nog langer met veel be perkende maatregelen leven, beschadigt onze gezondheid en onze samenleving", zei mi nister Ernst Kuipers (Volksgezondheid). Woorden die in goede aarde vielen bij Jet Bussemaker, voorzitter van de Raad Volks gezondheid en Samenleving (RVS). Want te lang zijn niet alle belangen die spelen in de maatschappij meegewogen in het co- ronabeleid, vindt ze. Vandaag brengt ze samen met Kim Put ters van het Sociaal en Cultureel Planbu reau (SCP) een advies uit aan het kabinet over de aanpak van de corona-epidemie. Die moet echt beter, licht Bussemaker het advies toe. ,,Corona gaat niet meer weg. Dat betekent dat we niet alleen naar de medische gevolgen kunnen blijven kijken. De sociale gevolgen van het beleid moeten meer aandacht krijgen. En die zijn groot. Kijk naar de eenzaamheid, de leerachter- standen bij kinderen door de schoolslui- ting of de economische problemen van veel mensen zonder vaste baan." ,,Er wordt al lang gesproken over langeter mijnbeleid, maar telkens wordt er toch weer ingegrepen om de problemen op korte termijn onder controle te krijgen. Ook nu kijkt het kabinet drie weken ver der. Daarbij ligt elke keer weer de focus op medische problemen die het virus veroorzaakt. Maar inmiddels is sprake van een meervoudige crisis met verschillende problemen die allemaal tegelijkertijd spe len. Dat vergt ook een meervoudige aan pak. Het heeft ook niet geholpen dat het kabinet zo lang demissionair was." ,,Er is wel advies uitgebracht en ingewon nen bij andere adviesorganen dan het Outbreak Management Team, maar daar is te weinig mee gedaan. Outbreak, de naam zegt het al. We zijn nu twee jaar na de uitbraak van de pandemie. Het kabinet moet ook naar andere dingen kijken dan het R-getal, het aantal besmettingen en het aantal bezette bedden op de intensive care. Wij bepleiten bijvoorbeeld ook een maatschappelijke variant van de R-waarde, waarin wordt meegewogen hoe het staat met de sociale spanningen, het vertrouwen in de overheid, onder wijsachterstanden, het welzijn en de mentale gezondheid van burgers. Niet omdat we daar een absolute van willen maken, maar nu kijken we vooral naar de De corona-aanpak moet anders. Twee belangrijke adviesorganen komen met een gezamenlijk advies aan het kabinet: luister beter naar burgers en weeg hun belangen meer mee. verspreiding van het virus. Daar kan echt iets tegenover staan." „In het begin moest het kabinet wel in crisisstand schieten. De zie kenhuizen werden overspoeld. Maar we zijn inmiddels twee jaar verder. We hobbelen van crisis naar crisis en stellen ons te wei nig de vraag hoe we kunnen le ren leven met het virus. Neem bijvoorbeeld de scholen. Nu is de optie: open of dicht. Ter wijl er te weinig is nagedacht hoe scholen open kunnen blijven. Bijvoorbeeld door be tere ventilatie. En ik weet uit mijn verleden als minister dat dat niet makkelijk is. Dat venti- De crux van probleem is dat we nog steeds te weinig zorgpersoneel hebben GO DONDERDAG 27 JANUARI 2022 Als bij een opleving van de epidemie ook andere problemen dan de volksgezond heid moeten worden meegewogen, bete kent dat ook dat er meer doden vallen. Het kabinet zegt: daar hebben we geld voor uitgetrokken, maar het kost tijd die mensen op te leiden. DEN HAAG Het kabinet houdt Tata Steel aan de belofte om de uitstoot van bepaalde kankerverwek kende stoffen (PAK's) nog dit jaar te halveren. Zeker nu on derzoek door het RIVM heeft uitgewezen dat het staalbedrijf in IJmuiden veel meer van deze stoffen uitstoot dan het zelf rapporteert, zei staatssecreta ris Heijnen (Infrastructuur) in de Tweede Kamer. Heijnen wil wel eerst onderzocht hebben hoe het komt dat de gemeten uitstoot zoveel afwijkt van wat het bedrijf zelf heeft berekend. Ook het RIVM heeft daar vol gens haar geen verklaring voor. GRONINGEN Kinderen die een levertrans plantatie krijgen, kunnen met het nieuwe orgaan vaak tot ver in hun volwassen leven vooruit. Uit onderzoek van het Universi tair Medisch Centrum Gronin gen (UMCG) blijkt dat de helft van de kinderen die de afgelo pen decennia een nieuwe lever kregen, die na 31 jaar nog altijd had. De onderzoekers analy seerden meer dan 16.000 transplantaties. Bij de andere helft ging de lever minder lang mee, maar ook in die groep waren de meesten nog in leven. Zij hadden wel een tweede transplantatie nodig. ROTTERDAM Aan de vooravond van hun 20ste trouwdag is een gesprek met ko ning Willem-Alexander en koningin Maxima dinsdagavond te zien op de website van deze krant. 2 febu- rair is het twintig jaar geleden dat het paar in Amsterdam in het hu welijk trad. Eén van de huwelijks- cadeau's die Willem-Alexander en Maxima destijds ontvingen, was de oprichting van het Oranje Fonds, dat sociale initiatieven in het ko ninkrijk steunt. Over het werk van het fonds gaat het eerder opgeno men gesprek dat de koning en ko ningin op paleis Huis ten Bosch voerden met Oranje Fonds-direc teur Sandra Jetten en bestuurslid Willem-Alexander en Maxima. FOTO BRUNOPRESS (en directeur van het Sociaal en Cultureel Planbureau) Kim Putters. Onderwerpen die aan bod komen zijn onder meer kansengelijkheid, het belang van buurtactiviteiten en vrijwillige zorg voor mensen die wat steun nodig hebben. UTRECHT Veel jonge kinderen die nu in het ziekenhuis liggen en posi tief zijn getest op corona, zijn in de eerste plaats om een an dere reden opgenomen, denkt kinderarts Karoly Illy. ,,Ik ver moed dat de overgrote meer derheid bronchiolitis heeft door het RS-virus", reageert hij op stijgende opnamecijfers in de leeftijdscategorie van 0 tot 9 jaar. Bronchiloitis is een be paald type longontsteking. Illy, tevens voorzitter van de Ne derlandse Vereniging voor Kin dergeneeskunde (NVK), ziet op dit moment geen reden tot be zorgdheid. Wat deed het kabinet tot nu toe fout? Wat moet het kabinet dan doen? 'Burgers kunnen zelf nadenken' - Jet Bussemaker, RVS Hans van Soest Den Haag U verwijt het kabinet ad-hocbeleid, maar een pandemie laat zich toch lastig voorspellen?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 7