Kamer steunt schrappen bedenktijd bij abortus Ex-politicus in Limburg op vingers getikt 5 PLAATSGEVONDEN, VMBO BLIJFT ACHTER dus ook kinderen vaak een stereo tiep en gedateerd beeld hebben van technische vakken. Je zou er vies van worden of een nerd voor moeten zijn." Rolmodellen Ook is er bewust geïnvesteerd in het zichtbaar maken van rolmo dellen. Yadegari: ,,Wij hebben heel vaak vrouwen met een exacte achtergrond naar de klassen ge stuurd om meisjes te laten zien dat deze richting ook mogelijk is, waarbij ze heel goed zichzelf kun nen zijn. Toch zijn we er nog niet: de extra keuze voor exacte profie len vertaalt zich nog niet in een even grote doorstroom naar de technische studies en al helemaal niet naar de bedrijven. Die trech ter bestaat tot op de dag van van daag nog steeds."Op dit moment Met 20 procent vrouwen in techniek lossen we het tekort aan vakmensen op is maar 3 procent van de techni sche vakmensen in Nederland vrouw. Voorzitter Doekle Terp stra van Techniek Nederland ziet dat graag anders. ,,Kunnen we het aandeel vrouwen in de techniek optrekken naar 20 procent, dan hebben we het tekort aan vak mensen opgelost." Terpstra wil dat elk meisje op de basisschool in aanraking komt met techniek, on der meer via de al genoemde rol modellen. Op de werkvloer moet worden gezorgd voor acceptatie, goede begeleiding en ondersteu ning. ,,Bied als werkgever moge lijkheden voor aangepaste werk tijden of werken in deeltijd zodat werk en privé goed te combineren zijn. Dit is uiteraard belangrijk voor zowel mannen als vrouwen." De commissie onderzocht een commissariaat dat Koopmans ja renlang had bij een Venlo's bagger bedrijf, terwijl hij op dat moment ook gedeputeerde was. Het draait om de vraag wat de rol van Koopmans was bij projecten van J&T Tussenholding in Venlo rond een hoogwaterproject rondom Venlo. Hoewel Koopmans in 2014 gedeputeerde werd, bleef hij commissaris bij dit bedrijf. In oktober 2017 besloot hij daarmee te stoppen. De commissie bekeek of Koopmans zich bemoeid heeft met de besluitvorming rond ontgron dingen, waarbij het bedrijf was be trokken. Ook werd onderzocht of de provincie al die tijd de andere kant op heeft gekeken. Dat laatste was jarenlang inder daad het geval, maar van actieve be moeienis van Koopmans met de ontgrondingen was geen sprake, al dus de commissie. Met name voor malig gouverneur Theo Bovens (CDA) krijgt een veeg uit de pan. Hij heeft als hoeder van de integri teit te weinig aandacht besteed aan de risico's van een nevenfunctie van de gedeputeerde. De Limburgse Staten schoten in 2014 tekort door de nevenfunctie van Koopmans goed te vinden. Na publicaties in NRC, eind 2020, sloeg de vlam in de pan. Het vertrouwen van de Staten in Koopmans en Bo- vens nam zienderogen af door 'de gebrekkige antwoorden' van de gouverneur in deze affaire, mede omdat op dat moment meerdere in- tegriteitsaffaires tegelijk speelden. Alles bij elkaar opgeteld leidde dit tot de val van het college van GS. De verplichte vijf dagen bedenk tijd bij abortus verdwijnt vrijwel zeker uit de wet. Een meerder heid in de Tweede Kamer steunt een voorstel van D66 dat dit mo gelijk moet maken. Volgens D66-fractievoorzitter Jan Paternotte zijn de vijf dagen bezin ning 'paternalistisch' en 'niet meer van deze tijd'. De meeste vrouwen hebben al uitgebreid over hun keuze nagedacht voordat ze een abortuskliniek binnenstappen, stelt hij. De liberaal-democraten krijgen steun van VVD, PvdA, GroenLinks, SP en de Partij voor de Dieren. Het voorstel lijkt daarmee zeker van een meerderheid, ge- noemde partijen hebben in de se naat bovendien eveneens de over hand. De afgelopen regeerperiode en de kabinetten daarvoor hebben CDA en Christenunie versoepeling van de uit 1984 stammende Wet afbre- C Tot nu toe konden CDA en CU het versoepelen van de wet tegenhouden king zwangerschap (Wafz) tegen weten te houden. Tijdens de afgelo pen formatie heeft D66 echter be dongen dat het een vrije kwestie is. Ieder Kamerlid mag naar eer en ge- weten een eigen afweging maken, zonder de normaliter geldende fractiediscipline. Het betekent een mogelijke doorbraak voor diverse hete medisch-ethische hangijzers. Zo lijkt er een meerderheid aan staande voor de abortuspil. PvdA en GroenLinks hebben een voorstel ingediend om huisartsen toe te staan zo'n pil te verstrekken die een zwangerschap in een vroeg sta dium beëindigt. Het voorstel staat volgende week op de agenda van de Tweede Kamer. De bekende voltooidlevenwet van oud-kamerlid Pia Dijkstra en het kweken van embryo's zijn an dere vrije kwesties waarbij de Kamerleden van regeringsfracties hun geweten mogen volgen. De christelijke partijen blijven desalniettemin hartgrondig tegen het schrappen van de wettelijke be denktijd die nu in de abortuswet staat. Kamerlid Mirjam Bikker van de Christenunie noemt het me disch beëindigen van een zwanger schap een keuze die per definitie uit een noodsituatie is geboren en daarmee heftig is voor vrouwen. Enkele dagen bedenktijd is dan ver standig, meent ze. Het CDA zegt niet tegen abortus te zijn, maar stelt dat de keuze zorgvuldig moet zijn en dat de vijfdagen hierin passen. - David Bremmer GO DONDERDAG 27 JANUARI 2022 G Mila maakt een lampje tij dens een workshop op een ROC, bedoeld om scholieren enthousiast te maken voor techniek. foto frans nikkels - Doeke Terpstra, Techniek Nederland Voormalig CDA-gedeputeerde Ger Koopmans van de provincie Limburg heeft zich weliswaar niet schuldig gemaakt aan be langenverstrengeling, maar wel die schijn gewekt. Dat blijkt uit een gisteren gepresenteerd verslag van een provinciale en quêtecommissie. ANP Maastricht DEN HAAG G Jan Paternotte. foto anp In het schooljaar 2020/2021 had 58 procent van de meisjes die examen vwo deden, een bètapak ket. In het vmbo koos slechts 5,4 procent van de meisjes voor een profiel met exacte vakken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 5