Scholenkoepel gaat aan de slag met luchtzuiveringspalen in klaslokalen Kapelle doet beroep op Delta: 'Geef ook het kleine Schore snel internet' PostNL plaatst nog drie pakketautomaten in de stad 7 c Actie in Goes 'Geef ons een skatepark dat voldoet aan de wensen van de huidige tijd.' Die oproep doet een aantal jongeren uit Goes aan de gemeente. Ze zijn op internet een petitie begonnen. Volgens Sander Feleus, één van de initiatiefnemers, zijn de huidige skatevoorzieningen in Goes (Goes- Zuid en de Bergweg) erg gedateerd. ,,In Zuid zie je bijvoorbeeld dat het metaal gaten begint te vertonen'', noemt hij als voorbeeld. ,,Ook het asfalt moet soms worden opgevuld, omdat het slijtage vertoont.'' De initiatiefnemers van de peti tie pleiten voor de komst van een nieuw betonnen skatepark mét overkapping, zodat skaters zich niet snel uit de voeten hoeven te maken als er bijvoorbeeld in de zomer plots een plensbui is. Een betonnen park is volgens Feleus duurzamer We zouden 'm het liefst op Zuid houden. Dat is een prima plek en maakt bovendien minder geluid. De initiatiefnemers van de petitie zeggen pakweg 150 skateliefheb- bers uit Goes te vertegenwoordigen en zeker 250 als je ook de directe omgeving er bij pakt. Dat nu om een nieuw park met overkapping wordt gevraagd, bete kent overigens niet dat de wens voor een volledig indoor-skatepark terzijde wordt geschoven. Daar is Maarten Landegent van skatewin- kel LUX in Goes al enkele jaren mee bezig. ,,Maar dat zal eerder iets zijn voor in de verdere toekomst'', zegt Feleus. De initiatiefnemers van de petitie hebben nog geen specifieke locatie op het oog voor hun ge wenste nieuwe betonnen skate- park. ,,We zouden 'm het liefst op Zuid houden natuurlijk. Daar vol doet de ondergrond al en qua lig ging en bereikbaarheid is dat een prima plek. Er zijn ook eet- en drinkgelegenheden in de buurt. Mocht het een andere locatie wor den, dan zou een afgelegen plek misschien het mooist zijn. Daar mee voorkom je dat omwonenden overlast kunnen ervaren.'' Pumptrack Het onderwerp is actueel, want de gemeenteraad neemt binnenkort een besluit over de skatevoorzie- ningen in Goes. Er komt misschien wel een groot urban-sportpark, een fenomeen dat in opkomst is. Daar bij komt wellicht ook een pump track. Dat is een aaneengesloten cir cuit met bulten en bochten. Het is een soort combinatie tussen een BMX-baan en een skatepark. Feleus stelt dat zo'n pumptrack een mooie aanvulling zou zijn, maar bena drukt dat hij en zijn achterban een betonnen skatepark het belang rijkst vinden. ,,Als er straks wél zo'n pumptrack komt, maar geen nieuwe skatebaan, zouden we daar teleurgesteld over zijn.'' De petitie staat op de website pe- tities.nl onder de titel 'Vernieuw de skatevoorziening in Goes'. De re sultaten van de petitie worden later aan de gemeente overhandigd. De initiatiefnemers deden daar on langs al hun verhaal. Het zal een gek zicht zijn om in het klaslokaal zo'n zuiveringspaal te zien, maar het ding zal toch echt tussen de stoeltjes en tafeltjes zijn werk doen. Om zo de lokalen te ontdoen van fijnstof en aerosolen, minuscule druppeltjes die in de lucht hangen. In Staphorst blijkt het goed te werken. Luchtreinigers in klaslo kalen zorgen daar voor flink min der positieve testresultaten onder basisschooljeugd. Terwijl die aan tallen daar voor de herfstvakantie juist opvallend hoog waren. Onder de koepel vallen vier scholen op Tholen en Sint Phi- lipsland. Dat zijn Het Kompas (Anna Jacobapolder), De Ark (Oud-Vossemeer), Jenaplanschool (Poortvliet) en De Regenboog (Tholen). In welke van de vier scholen die onder de Vereniging voor Protestants Christelijk On derwijs (VPCO) vallen zo'n paal komt, is nog niet duidelijk. Laat staan in welke klassen. Dat wordt nog bekeken, zegt Maarten van der Kooij van het College van Bestuur. Vast staat wel dat niet ieder lokaal zo'n paal krijgt. Op die manier kunnen eventuele verschillen makkelijk opgemerkt worden. Maarten van der Kooij las op Twitter over de proef en legde een lijntje met onderzoeker Bert Bloc- ken van de Technische Universi teit in Eindhoven. ,,Het is een Vlaams initiatief. Daar zat het pro ject vol, maar ze wilden ook graag uitbreiden naar Nederland." Ook basisschool De Helchersee in Scharendijke sluit zich aan bij het project. Inwoners uit heel de provincie zullen het inmiddels herkennen. Trottoirs die worden opengebro ken, zodat veelal uit het buiten land afkomstige werklieden de glasvezelkabels kunnen aanleg gen. Soms van Delta, soms van KPN. In sommige straten gaat de stoep zelfs twee keer open, omdat beide maatschappijen hun eigen kabels in de grond willen stoppen. In de gemeente Kapelle heeft Delta de dorpen Kapelle en Bieze- linge inmiddels voorzien van het snellere internet. Nu ligt er een vergunningaanvraag om ook in Wemeldinge de stoepen te mogen openbreken. ,,Een aanvraag die we op basis van de Telecommunica tiewet wel moeten honoreren'', zegt wethouder Jon Herselman. ,,Net zoals we het ook niet kunnen weigeren als ook KPN in Kapelle nog z'n glasvezelkabels zou willen aanleggen. Al betwijfel ik of KPN dat hier gaat doen hoor, omdat het overgrote deel van de inwoners in ternet van Delta heeft.'' Op het moment dat de aanvraag voor Wemeldinge wordt gehono reerd, zal de gemeente een beroep doen op Delta om ook Schore te voorzien van glasvezel. De ge meente vraagt dit zo nadrukkelijk, omdat een klein dorp als Schore er anders misschien wel eens van verstoken kan blijven, omdat het voor Delta wellicht niet rendabel is. ,,We vragen om een gunst'', al dus Herselman. ,,Als Delta zegt dat ze het niet doet, kunnen we daar niks tegen doen.'' PostNL krijgt van de gemeente Goes toe stemming om op nog drie plekken in de stad pakket- en brief- automaten te plaat sen. Deze automaten komen in de Marco nistraat (bij de kleine Jumbo), de Frambo- zestraat (bij winkel centrum Beukenhof) en de Bergweg (nabij het Ostrea Lyceum). Bij een pakketauto maat kunnen inwo- ners 24 uur per dag terecht. Wie een pak ket wil versturen, kan het in de automaat plaatsen. Wie een pakket laat komen, kan aangeven dat het liefst op te halen bij de automaat. De ont vanger krijgt in dat geval een code waar mee het pakket uit één van de lockers kan worden gehaald. De eerste Goese pakketautomaat werd onlangs geplaatst bij de Gamma op bedrij venterrein De Poort. Dat leidde tot enige onvrede in Goes-West, omdat de brievenbus aan de Evertsenstraat werd weggehaald. PostNL redeneert dat die niet meer nodig is, omdat in een pakketauto maat ook brieven kunnen worden ge gooid. Alleen ligt de Gamma wel een eindje buiten de wijk. - Rob Paardekam BE DONDERDAG 27 JANUARI 2022 Petitie voor nieuw skatepark Een luchtzuiveringspaal op een school in Punthorst. foto wilbert bijzitter THOLEN Rob Paardekam Goes - Sander Feleus, initiatiefnemer skatepark Scholenkoepel VPCO op Tho- len wil meedoen aan een onder zoek met luchtzuiveringspalen in klaslokalen. - Michiel Bouwman SCHORE Ook inwoners van Schore moe ten in de toekomst snel kunnen internetten via het glasvezel netwerk. Dat vindt de ge meente Kapelle. Ze doet een dringend beroep op Delta. - Rob Paardekam GOES

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 52