Directeur Muziekschool: blijf bij ons, het kan goedkoper c Dorpskerk van Colijnsplaat is aan groot onderhoud toe, nu het geld nog 6 Houtworm in de kapconstructie en rottende dakgoten. De Dorpskerk van Colijnsplaat is aan groot onderhoud toe. Alleen het geld is er nog niet. Kijk, hier zie je een scheur lopen." Krijn Tazelaar van de tech nische commissie wijst op een muur on der een raamkozijn. ,,Daar moet echt wat aan gebeuren." Hij wan delt verder. ,,De kop van die dak goot is rot. En dat stucwerk op de gevel, daar zitten grote donkere plekken in. Daar zit vocht achter." Tazelaar en voorzitter Ko Marinis- sen van de Kerkenraad kijken zor gelijk. Want waar halen ze het geld voor dit onderhoud vandaan? De Dorpskerk van Colijnsplaat is een Rijksmonument. De eerste steen voor de kerk is gelegd in 1598 en de huidige omvang van de kerk stamt uit 1675. En dat maakt dat deze kerk bijzonder is. ,,Dit is op Noord-Beveland echt een van de weinige kerken die nog in origi nele staat is", zegt Tazelaar. Natuurlijk, er is in de loop van de jaren wel wat veranderd. De aangebouwde school is weg. En er zijn twee nieuwe stukken bij ge komen, waarvan de meest recente twintig jaar geleden. Toen kwam er een extra zaaltje met een eigen mortuarium. Ook de vloer van de kerk is aangepakt en toen is gelijk vloerverwarming aangelegd. Daar door is de middelste rij van de oude kerkbanken verdwenen. Nog veel origineel Maar er is nog veel origineel geble ven, zoals de raamkozijnen. Het orgel is in goede staat en wordt bij de diensten gewoon nog bespeeld en de predikant kan nog altijd de preekstoel bestijgen. Alles wordt met veel liefde voor historie on derhouden en bewaard. Maar wie goed kijkt, ziet dat de op zich goed onderhouden monu mentale kerk toch de nodige ge breken krijgt. Deze onderhouds- klus komt niet onverwacht, vertelt Marinissen. ,,Als leek zeg ik, daar kan je op wachten. Dus in die zin komt het niet als een donderslag bij heldere hemel. Maar deze om vang, dat verbaast me wel." Want een inspectie heeft laten zien dat er nogal wat probleempunten zijn. Bij de nokpannen heeft het ce ment los gelaten. Het zink in de goten is op sommige plekken heel erg dun geworden door aanhou dend gedruppel van wa ter. Muurankers roesten weg en nog niet zo lang geleden barstte een raampje omdat de druk op het raamkozijn te groot werd. En alsof dit nog niet genoeg is: houtworm knaagt zich stilletjes een weg door de kapconstructie. Om al deze punten aan te pakken is ongeveer Het probleem is dat het geen restauratie is 150.000 euro nodig. En dat geld heeft de Dorpskerk niet op de plank liggen. De kerkgemeen schap vergrijst. Zelf sparen voor zoveel groot onderhoud lukt een voudig niet meer. En dat maakt de kerkelijke gemeente afhankelijk van subsidies. Subsidie Het werk opknippen en uitsmeren over meerdere jaren (ook een op tie) zou het onnodig veel duurder maken. ,,Alleen al de steiger op bouwen kost 20.000 euro. Als je dat meerdere keren doet, gooi je veel geld weg." Daarom zijn alle fondsen en overheden waar de kerkelijke gemeente een kans maakt op subsidie aangeschreven. De uitslag is er nog niet. Tazelaar: ,,Het probleem is dat het geen res tauratie is. Het is pas restauratie als het allemaal veel slechter is. En dan zijn er gelijk meer subsidie mogelijkheden. Maar dit valt nog onder groot onderhoud, maar we willen het graag nu uitvoeren en niet uitstellen tot het gebouw veel slechter is." Als alles meezit kan het onderhoud deze zomer nog plaatsvinden. Dat zou fijn zijn. ,,Want de bouwkosten stijgen nog steeds." HEINKENSZAND B en W in Borsele stellen aan de ge meenteraad voor om uit de Mu ziekschool Zeeland te stappen. Met 'pijn in het hart', zei wethouder Marga van de Plasse in een toelich ting, maar wél nodig, want Borsele moet bezuinigen. Deelname aan de Muziekschool, die wordt betaald door tien Zeeuwse gemeenten sa men, kost nu ruim een ton per jaar. De gemeenteraad neemt volgende week donderdag een besluit. Direc teur Robert Vroegindeweij van Muziekschool Zeeland heeft nog goede hoop dat hij Borselse raadsle den kan overtuigen om te blijven. En dat hóeft niet duur te zijn, bena drukt hij. Belangrijke ontwikkeling daarbij is dat de Muziekschool nadenkt over een 'flexibel lidmaatschap'. Daarbij kunnen de aangesloten ge meenten 'winkelen' uit het aanbod. De Muziekschool kan dan dus ook goedkoper worden. ,,Als de ge meente Borsele nü besluit eruit te stappen, kunnen ze niet meer te rug. Maar ze kunnen er wél pas in 2025 uit, want er is een opzegter- mijn van twee jaar. Tegen die tijd hebben we veel van deze stappen gezet. Dit is dus een ontzettend slecht moment. Ik zou zeggen: wacht minstens de ontwikkelingen af." Maar ook door wat creatiever om te gaan met de geldstromen binnen de gemeente, kan Borsele volgens Vroegindeweij veel terrein winnen. Als Borsele ermee stopt, zijn de gevolgen fors, zegt de directeur. De ruim honderd leerlingen die nu op individuele basis bij de Muziek school les krijgen, kunnen nog wel naar Goes, maar gaan volgens Vroe gindeweij zo'n 40 procent meer be talen dan nu. ,,En dat geldt bijvoor beeld ook voor leden van onze big- Ik zou zeggen: wacht minstens even de ontwikkelingen af band die in de gemeente Borsele wonen." Verder is het maar de vraag ofsamenwerking met scholen, mu ziekverenigingen en stichting BONS - die buitenschoolse activi teiten in Borsele organiseert - door kunnen gaan. ,,Dat wordt allemaal duurder." Vroegindeweij zegt het zonde te vinden dat cultuur in gemeenten met financiële problemen vaak als eerste de dupe wordt. ,,Er wordt dan een besluit genomen voor de korte termijn, terwijl het voor lange tijd grote gevolgen heeft." De direc teur wijst er in dat verband op dat gemeenten die uit de Muziekschool stappen, een fikse 'uittreedsom' moeten betalen. Voor Borsele komt dat neer op ongeveer 650.000 euro. ,,Dat betekent dus dat dit Borsele op financieel vlak pas in 2030 vooruit helpt. Dan is er inmiddels zóveel veranderd, maar eigenlijk geen weg terug meer. In dat licht bezien is nu stoppen wel erg drastisch." - Martijn de Koning DONDERDAG 27 JANUARI 2022 BE Strijd tegen rottende dakgoten Melita Lanting Colijnsplaat - Krijn Tazelaar Borsele kan bezuinigen en tóch in de Muziekschool Zeeland blij ven: er zijn best alternatieven te bedenken. Dat zegt directeur Robert Vroegindeweij, die een dringend beroep doet op Bor- selse raadsleden om de Muziek school niet te verlaten. - Robert Vroegindeweij, directeur Muziekschool Krijn Tazelaar (links) en Ko Marinissen voor de Dorpskerk. Inzetjes: Houtrot buiten en houtworm binnen. fotos johan van der heijden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 51