Puzzel in bioscopen Heerlijke personages in unieke en merkwaardige hangout-movie 12 Filmnieuws Niemand hoeft meer naar de buur landen af te reizen of illegaal te downloaden om de nieuwste speel films te zien. Sinds gisteren zijn de meeste bioscopen weer open. Het aanbod is meteen enorm. Er zijn grote premières zoals de nieuwe Matrix-film, The Kingsman en Night mare Alley, van Oscarwinnaar Guil- lermo del Toro. Films die weken gele den slechts kort konden draaien, krijgen ook een kans. Vooral naar het nieuwste Spider-Man-avontuur, No Way Home, wordt uitgekeken. Vorig jaar draaide de film maar drie dagen, terwijl er ongeveer 80.000 kaartjes in de voorverkoop waren gekocht. Het is de vraag hoeveel fans de film in middels elders hebben gezien, in Bel gië of via een illegale download. Normaal gesproken is een kaskra ker als deze in Nederland goed voor minstens een half miljoen bezoekers. Maar de vraag is of dat aantal - gezien de vertraging van de Nederlandse vertoningen en de restricties in de bioscoop - nu gehaald gaat worden. De grootste bioscoophit van vorig jaar was het 007-avontuur No Time To Die, dat in een desastreus jaar toch nog 1.733.285 bezoekers trok. Net als Spider-Man heeft ook Silver- star, de paardenfilm met Britt Dek ker, maar drie dagen gedraaid. Ook deze productie gaat nu in de herkan sing. Een ander bekend gezicht is Amélie. De Franse filmklassieker was vorig jaar twintig jaar oud en zou rond kerst weer in de filmtheaters te zien zijn. Sinds gisteren draait de film in maar liefst zestig zalen. Ook een comeback maakt de Ne derlandse bioscoophit Alles op Tafel (met onder anderen Linda de Mol). Tijdens de lockdown werd besloten om de film zo snel mogelijk op de streamingsdienst Amazon Prime Video te plaatsen. Maar nu de biosco pen toch eerder dan verwacht open gaan, gaat ook deze film weer op het grote doek verschijnen. Andere titels die terugkeren zijn The House of Gucci, No Time to Die en de nieuwe Ghostbusters. Puzzel Voor de bioscoopeigenaren en film distributeurs is het een hele puzzel om deze keuzes te maken. Door de lockdown is er een stuwmeer met nieuw filmaanbod ontstaan. Het is dringen om een goede bioscoopzaal te krijgen. De concurrentie is moor dend en bepaalde producties dreigen tussen de wal en het schip te vallen. Distributeurs houden elkaar scherp in de gaten met hun releases. Mikken bepaalde films niet op hetzelfde pu bliek? Daardoor zullen enkele films zeker weer worden uitgesteld, zoals al met de nieuwe Costa-film is ge beurd. Deze commerciële titel is nu naar maart verplaatst. 276 films Oscarkans Waardering Van Vliet Van alle hedendaagse regisseurs is de Mexicaan Guillermo del Toro zonder meer het meest uitgesproken over het menselijk gedrag. Hij spaart niemand in zijn nieuwe productie Nightmare Alley, misschien wel zijn meest pessimistische film. Verwacht van regisseur Guillermo del Toro (57) geen zoetsappige lief desverhaaltjes. Hoewel in zijn Oscarwinnaar The Shape of Water toch ook wel een vorm van liefde voorkwam - welis waar tussen een doofstomme jonge vrouw en een zeemonster, maar toch - is dat amper het geval in zijn nieuwe film Nightmare Alley. Het is een somber relaas, gesitu eerd in de jaren 40, over een oppor tunist die zich via een dubieuze cir cusact - een waarzegster - opwerkt tot een bedrieger die met zoge naamde telepathie zijn rijke klanten in contact zegt te brengen met hun overledenen. Het gebrek aan empa thie kenmerkt de door Bradley Coo per vertolkte hoofdpersoon. Hoewel het verhaal afkomstig is uit een boek van William Lindsay Gres ham, dat al vijftig jaar eerder is ver filmd, heeft Del Toro het gegeven volledig naar zijn hand gezet. ,,Mijn vrouw en ik hebben behoor lijk in het boek geschrapt om tot de kern te komen van mijn visie op het verhaal: in elk mens schuilt een beest. In mijn vorige films waren de afzichtelijke monsters vaak betere wezens dan de menselijke persona ges. In dit geval had ik geen monsters nodig - behalve misschien de mis vormde wezens op sterk water in de Licorice Pizza tent van de circusdirecteur - om mijn punt te maken'', ver telt Del Toro via een zoomver- binding vanuit een hotelkamer in Los Angeles. De filmmaker zit nooit verle gen om woorden. Een ant woord op een simpele vraag kan een exposé van zijn kant opleveren dat minutenlang kan duren. Het is geen straf om naar Del Toro te luisteren. Hij neemt nooit een blad voor de mond. Hoewel zijn nieuwe film zich ongeveer tachtig jaar geleden In mijn vorige films waren de afzichtelijke monsters vaak betere wezens dan de menselijke personages afspeelt, is Nightmare Alley wat hem betreft een teken des tijds, de nasleep van het Trumptijdperk. ,,Mijn hoofd persoon is een aartsleugenaar, die goedwillende en kwetsbare mensen een rad voor de ogen draait. Dat heb ben wij in Amerika niet zo lang gele den aan den lijve ondervonden met een leider die de waarheid voortdu rend geweld aandeed.'' Door kwesties als fake news weten veel mensen wat Del Toro betreft niet meer wat zij moeten geloven. Daar wordt misbruik van gemaakt en niet alleen door de mannelijke hoofdpersoon uit zijn film. ,,Wij le ven in donkere, sombere tijden. Ik kan het niet anders duiden. Het ver schil tussen waarheid en leugen is voor veel mensen niet meer vast te stellen en dat maakt ze kwaad en kwetsbaar. Om die reden zit geen op recht liefdesverhaaltje in deze film, zoals in The Shape of Water wel het geval was.'' Die veelbekroonde film - onder meer met vier Oscars - heeft de posi tie van Del Toro in Hollywood aan zienlijk omhoog gestuwd. Werden tot voor kort zijn filmprojecten meestal afgefloten en verminkt - zoals producent Harvey Weinstein deed met Del Toro's Mimic - tegen woordig heeft de goedlachse Mexi- Er hangt een even eigenaardig afwij kende als comfortabele sfeer in Lico rice Pizza, een die moeilijk te vangen is. Net als de titel. Niemand hier eet, of spreekt van, een 'droppizza'. Het moet niet worden verklaard, maar worden geproefd. Misschien komt de stemming nog het dichtst bij Quentin Tarantino's Once Upon a Timein Hollywood (2019) met Leonardo DiCaprio en Brad Pitt, die in de Amerikaanse pers vaak werd omschreven als een 'hang out-movie': een film die de kijker on- derdompelt in een specifiek tijdseg- ment (in dit geval eind jaren 60) en hem zonder een plotvaste structuur laat 'meehangen' (of 'chillen') met de personages. In Licorice Pizza van Paul Thomas Anderson (There Will Be Blood, Mag nolia) 'hangen' we met de 15-jarige Gary Valentine (Cooper Hoffman, zoon van de overleden grootheid Philip Seymour Hoffman) en de tien jaar oudere Alana Kane (muzikant Alana Haim in haar filmdebuut). Hij, een bijdehante tieneracteur met gie rende hormonen, wordt instant ver liefd op deze fotograaf-assistente. Zij voelt aanvankelijk vooral gêne bij het geflirt van die veel te jonge snotneus, maar kan ook niet hele maal ontkennen dat er sprake is van Licorice Pizza. foto universal pictures chemie. Al dat gebabbel van Gary lijkt grootspraak, maar hij krijgt zijn wilde plannen, zoals het opzetten van een waterbeddenbedrijf of een speelhal vol flipperkasten, vaak nog gerealiseerd ook. Ze is geïntrigeerd door de jongen en voelt toch enige ja loezie wanneer hij aandacht krijgt DONDERDAG 27 JANUARI 2022 GO House of Gucci, Amélie, Alles op Tafel en Spiderman: No Way Home. FOTOS MARTIJN VAN GELDER, AP, PARADISO Ab Zagt HOLLYWOOD Maar liefst 276 producties ko men dit jaar in aanmerking voor de Oscar voor de Beste Speel film. Het betreft films die voor 1 januari in pre mière zijn ge gaan. Vandaag begint de voor selectie. Leden van de Academy of Motion Art and Pictures stemmen met in gang van van daag voor de no minaties, die op 9 februari wor den bekendge maakt. SHOOTING STAR De Nederlandse actrice Hanna van Vliet, bekend van de tv-serie Anne+, is een van de jonge Europese filmta lenten die tijdens het aanstaande filmfestival van Berlijn gelan ceerd wordt als zogenaamde Shooting Star. Haar deelname houdt in dat zij tijdens het festi val in contact wordt gebracht met onder meer buitenlandse producenten. 'In elk mens schuilt wel een beest' Ab Zagt - Guillermo del Toro Komedie/Drama Regie: Paul Thomas Anderson Hoofdrollen: Alana Haim, Cooper Hoffman, Bradley Cooper

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 40