11 MJINIU ANNA A. ROS Het schandaal bij The Voice of Holland staat voor een groter probleem, betoogt schrijfster Anna A. Ros. Onze maatschappij deugt niet. De onthullingen van seksueel grensover schrijdend gedrag bij The Voice of Hol land (TVOH) zijn schokkend. Iedereen zal het daar over eens zijn. En toch vind ik dat de discussie rond dat programma nauwelijks over de echte proble men gaat. Van een onverwachte onthulling is geen sprake; de gron doorzaken zijn meervoudig, syste- misch, diep geworteld en vooral allang bekend. Naast vrouw-vijan delijkheid zijn ook machtsverhou dingen en de winner-loser menta liteit aan de orde. Het vrouwbeeld is in de afgelo pen 50 jaar sterk veranderd. Moe der de vrouw heeft plaatsgemaakt voor zelfstandige en zich uitspre kende vrouwen. Maar klopt dat beeld? Als het over 'sterke' vrou wen gaat zien we vooral bekende vrouwen - BN'ers - en die zijn niet representatief voor alle vrou wen. Hun kracht zie je in sectoren als zorg en onderwijs (waar de overgrote meerderheid van het veldwerk door vrouwen wordt ge daan, terwijl het aantal vrouwen in bestuursfuncties ver achterblijft bij de mannen.) Of in de recht spraak, waar veel rechters en advo caten vrouw zijn. Maar dan vooral in het familierecht en niet het strafrecht. En de media waar de verhou ding mannen en vrouwen op de buis gelijkwaardig lijkt maar bij vrouwen veel nadrukkelijker ui terlijk en jeugd een rol spelen dan het dat bij de mannen doet. De Journaal-dames lopen nog altijd hooggehakt te balanceren. En dan zijn er die regelrecht vrouw-vijan delijke programma's op tv: van de 'heren' bij VI tot de reality-pro- gramma's waarin vrouwen in po sitie komen om misbruikt, aange rand of erger te worden, omwille van hoge kijkcijfers. Soms verdwij nen die programma's door 'inci denten' (De Villa, TVOH). Maar er is nog steeds Big Brother en het format van talentenshows is on veranderd. In onze samenleving is de vrouw te vaak een combinatie van goedkope arbeidskracht en lustob ject. De commercie is in hoge mate gericht op traditionele man vrouw verhoudingen. Kijk eens naar een STER-blokje en hou bij hoe vaak die traditionele rollen Onze maatschappij is nog altijd vrouwvijandig èn gender-gecodeerd als representatief in beeld worden gebracht en hoe vaak seks het lok kertje is. De gendertypering in de beeldvorming maakt dat de ver wachtingen van vrouwen in de maatschappij ook vaak seksis tisch en ongeëmancipeerd zijn. Een vrouw die geen kinderwens heeft wordt al snel gezien als on volwaardig en niet 'af'. Vrouwen die van vrouwen houden worden onder gerepresenteerd in de me dia. Zo ook mannen die van man nen houden, transmensen en non-binairen. Vrouwen zijn er om 'veroverd' te worden, mannen moeten veroveren. Daarbij komt nog dat man=stoer, vrouw=hoer vaak in subculturen wordt uitge dragen; check maar eens wat hip hop lyrics. En het aantal vrou wen dat seksueel grensoverschrij dend gedrag heeft ervaren is ten opzichte van mannelijke slachtof fers ver uit balans. Afschuw Onze maatschappij is nog altijd vrouwvijandig èn gender-geco- deerd; wellicht een uitvloeisel van de voor velen te vergaande vrije seksuele moraal in de zestiger tot tachtiger jaren? Het ultieme le vensdoel van jongeren wordt in ie der geval nog steeds in het alge meen beperkt tot het huis je-boompje-beestje model in de heteroseksuele variant. Zelfs de algoritmen op social media zijn manipulatief. Zonder het in de ga ten te hebben laten we ons in een mal drukken die gekenmerkt wordt door een opgelegd en be perkt mensbeeld en voor gedefini eerd levensdoel. Ben je anders, dan wordt dat steeds moeilijker in onze op conformiteit gerichte sa menleving. We kunnen ons er ook niet meer aan onttrekken. Wat verklaart waarom de confrontatie met een mens die oorspronkelijk en 'anders' is zowel bewondering als afschuw oproept; met daar aan analoge reacties. Macht bestaat bij de gratie van de afhankelijkheidsrelatie. Waar er in een organisatie of bij een optre den leiding nodig is voor een goed resultaat ontstaat een machtsver houding. En dus afhankelijkheid. In onze samenleving is de vrouw te vaak een combinatie van goedkope arbeidskracht en lustobject Dat hoeft geen probleem te zijn - maar is wel de basis van waar uit problemen kunnen ontstaan. Dat geldt voor loopbanen binnen een organisatie en ook bij talen tenjachten. Dat die onderliggende afhankelijkheid sommigen ruimte biedt om de eigen verlangens te bevredigen is onprettig maar wel een altijd aanwezig risico. Daar bij worden op tv mensen beoor deeld, genomineerd, afgekeurd, opgehemeld, op een voetstuk ge plaatst of daar vanaf gekegeld; het gaat om het winnen. Maar vooral om het geld dat de reclameblokjes opleveren. Economisch succes Onze maatschappij hangt aaneen van genderpolitiek, macht, win nen en winstbejag. Dit drukt zich ook uit in seksueel grensover schrijdend gedrag bij een tv-pro- gramma, in organisaties, sport en cultuur. Het plaatst economisch succes boven het streven naar ge luk. Het versterkt egoïsme boven solidariteit. Dus zijn de onthullin gen bij TVOH niet het probleem van TVOH maar ons probleem. Daar moeten we nodig iets aan doen. Anna A. Ros is schrijfster en woont in Middelburg GO DONDERDAG 27 JANUARI 2022 UDe op deze pagina geplaatste opiniestukken vindt u ook op onze website onder het kopje Opinie Probleem bij The Voice is probleem van ons allemaal - Anna Ros, schrijfster - Anna Ros, schrijfster Coach Ali B tijdens de finale van The Voice of Holland. anp kippa marco de swart

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 39