Opvallende 'oude mensen-borden' maken weg stuk veiliger 5 nu veel groter is dan enkele jaren geleden. Bouwend Zeeland vindt daarom dat het bouwtempo met spoed omhoog moet. ,,Er moet iets gebeuren want de vraag is enorm groot en de prijzen zijn ongezond hoog. Als we het bouwvolume snel kunnen opkrikken, zullen de prij zen een keer stabiliseren. De wo ningmarkt heeft behoefte aan rust", zegt voorzitter Van Sabben van Bouwend Zeeland, de provin ciale afdeling van de vereniging van bouw- en infrabedrijven Bouwend Nederland. Standaardiseren Sneller bouwen is mogelijk door de bouw te standaardiseren, zegt Van Sabben. Bijvoorbeeld door gebruik te maken van prefab casco's. Varia tie in goothoogtes, gevelstenen, ko zijnen en dakpannen moeten een monotoon straatbeeld voorkomen. ,,Bij standaardisatie bespaar je tot een kwart op de bouwkosten." Gemeenten kunnen een handje helpen door soepeler om te gaan met bouwrichtlijnen. ,,De regels verschillen per gemeente. Ik noem alleen maar de goothoogte. Dat be lemmert de bouwsector, want zo kun je in de ene gemeente wel standaardisatie toepassen en in de andere moet je je concept aanpas sen. Als ze allemaal iets flexibeler worden, kunnen we veel sneller woningen bouwen." Behalve dat gemeenten ook een maximum aankoopprijs bij nieuw bouw kunnen bedingen, kunnen ze beter samenwerken om de bouw aan te jagen. Op de Bevelanden is bijvoorbeeld een Versnellingska mer Wonen opgericht waarin be drijfsleven, onderwijs, woningcor poratie, zorgsector en overheden zoeken naar oplossingen. Voorzit ter Adri van der Maas denkt dat de regio er dit jaar al de vruchten van gaat plukken. ,,Er komen meer flexwoningen voor starters en spoedzoekenden. Denk aan tiny houses. Op de sport velden in Kortgene zijn er 50 ge pland. Ook enkele in Kamperland. Daar kan tijdelijk vrijstelling voor worden verleend." Vlissingen (Scheldekwartier) of Middelburg (Essenvelt) komt dat meestal wel goed, maar is een ge meente geen eigenaar dan is het maar de vraag of het papieren plan ooit steen wordt. Goese Schans In Goes bijvoorbeeld is nog het hele havengebied ingetekend als project Goese Schans, terwijl driekwart er- van eerder in de ijskast werd gezet. De gemeenteraad vroeg twee jaar terug nog eens te onderzoeken of het plan kan worden ontdooid. Dat vergt onder meer de verplaatsing van Betoncentrale Haringman, waarvoor weinig alternatieve plek ken te vinden zijn, bleek uit eerder onderzoek. Bovendien wil het be drijf liever niet verkassen. Het is dus de vraag of de 344 nog te bou- wen woningen ooit van de grond komen. En wat gebeurt er met plan Waterzande in Perkpolder (450 woningen) na de rel over thermisch verontreinigde grond? Met name voor Zeeuws-Vlaan- deren zit er nog een addertje onder het gras. In die regio zijn de afgelo pen decennia te veel huizen ge bouwd bij een krimpend inwoner tal. Volgens de (landelijke) regels voor duurzame verstedelijking kan er nauwelijks iets meer bij, terwijl er behoefte is aan veel meer wonin gen voor senioren. De drie Zeeuws- Vlaamse gemeenten praten mo menteel met de provincie over ex tra bouwruimte, wat waarschijnlijk wel mogelijk is als er tegelijkertijd oudere woningen voor tegen de vlakte gaan. Wat ervoor spreekt, is dat de vraag SINT-MAARTENSDIJK Ze staan er inmiddels al wel een poosje, maar nog steeds vragen veel passanten het zich af: waarom staan die opvallende borden met 'Opgelet, overstekende ouderen' aan de weg tussen Sint-Maartensdijk en Stavenisse? Dat ze te maken hebben met de zorgboerderij An de Diek, direct langs de provinciale weg, dat is wel algemeen bekend. Vlak voorbij de borden - vanuit beide richtingen staat er één - biedt zorgorganisatie De Schutse er dagbesteding aan. Maar, zo vragen mensen zich op onder meer sociale media af: lopen die mensen zomaar de weg op dan? Nee, niet zómaar, vertelt Jan Aarnoutse. Hij is 'manager extra muraal' bij De Schutse. ,,We ma ken met onze cliënten regelmatig een wandeling. Of we doen een ritje op de duofiets. En dan moe ten we altijd eerst die weg overste ken." Dat is best opletten voor de begeleiders. Want er wordt hard gereden, zegt Aarnoutse. Hulp Hulp kwam uit onverwachte hoek. ,,Er reed iemand van de provincie voorbij, en die zag een collega met een groepje cliënten oversteken. En ze helpen. We merken dat veel automobilisten toch wel even remmen Hij stopte en zei: 'Er bestaan bor den om te waarschuwen voor dit soort situaties. Misschien kunnen we die plaatsen.' En korte tijd later stonden ze er." Woordvoerster Imke van der Plas van de provincie beaamt dat. ,,De zorgboerderij ligt vlakbij een dijkovergang en aan een relatief bochtig tracé. Daardoor heeft het verkeer niet altijd goed zicht op overstekende mensen. Vandaar dat we dit ludieke bord hebben neer gezet." Er komen veel reacties op, zegt Aarnoutse. ,,En ze helpen. We merken dat veel automobilisten toch wel even remmen. En dat is maar goed ook, want er wordt echt wel hard gereden daar. We hopen dat de provincie er op termijn een 60-kilometerweg van gaat maken. Tot die tijd is dit een goede oplos sing." GO DONDERDAG 27 JANUARI 2022 we een grote stap zetten' - Jan Aarnoutse, De Schutse - Martijn de Koning opgelet! overstekende ouderen Het bord langs langs de pro vinciale weg. FOTO MARCELLE DAVIDSE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 33