Van kaboem, plok en tsjakkeboem 2022 c Meertens Instituut doet onderzoek 2 COLUMN Willem van Dam Kaboem, plok, kaboem, plok. Nee, erg ritmisch klinkt het niet, maar: halle lujah, ik ben weer aan het drummen. 'Nou, nou, Van Dam, drummen, drummen, dat klinkt wel erg pretentieus'. Da's waar, eerlijk gezegd doe ik slechts een poging daartoe. Lang geleden heb ik weliswaar enige tijd in een gammel gebouwtje ergens in de polder drumles gehad, maar toen al bleek ik niet bijster talentvol. Zodra mijn eerste klappen klonken, sloegen de koeien in het belendende weiland met geheven staarten op hol. waande ik me een reïncarnatie van Keith Moon; People try to put us down, talkin' bout my generation. Tsjakkeboem, tsjakkeboem. Tot de drumleraar, toch een aimabel en ge duldig man, er genoeg van kreeg en (ik ver zin het niet!) in het Vreemdelingenlegioen verdween. raakt. tentie, waarin een drumstel tegen een dragelijke prijs te koop werd aangebo den. Een tweede hands, maar toch. ACh J°n, doe Bovendien: een eens gek', echte Pearl, het e merk van het drum zei ze stel waarop Cesar Zuiderwijk zo ma jestueus tekeer kan gaan. Dat moest dus wel in orde zijn. Zo gezegd in deze krant Muf, duffig, verdossemd of pismuffig. De Nederlandse taal kent veel zogenaamde geurwoorden en het beroemde Meertens Instituut verzamelt ze. Maar bestaan er eigenlijk ook Zeeuwse woorden om een geur te beschrijven? Wie een bedompte ruimte wil aanduiden, kan kiezen uit een hele reeks woorden. En voor rijk aroma tische keukenluchtjes bestaan weer andere lijsten. Het Meertens Insti tuut, hét instituut dat zich verdiept in Nederlandse taal en cultuur, wil weten waar al die woorden vandaan komen en heeft een groep weten schappers - taalkundigen, historici, etnologen, psychologen, biologen - aan het werk gezet om dat uit te zoeken. Boek Het onderzoek, waar geurontwer- pers en kunstenaars aan meewer ken, moet uiteindelijk leiden tot een boek. Maar waar kun je de oorsprong van taal beter vinden dan in plaat sen waar oude talen en dialecten worden gesproken? De onderzoe kers zoeken daarom in het bijzon der naar geurbeschrijvingen in dia lecten en talen zoals Fries, Lim burgs, Nedersaksisch, Jiddisch, en Papiaments. Eumig En het Zeeuws natuurlijk. Alleen, hoe goed streektaalfanaat Frans van der Heijde uit Zoutelande het Zeeuwse dialect ook beheerst en hoeveel stukjes hij er ook over schrijft, hij kan maar één typisch Zeeuws geurwoord bedenken: eu mig. ,,Dus eigenlijk heumig", legt hij uit, ,,alleen spreken wij de h niet uit. Het woord betekent muf, van etenswaren, of duf, van bijvoor beeld een kamer waar iemand lang niet is geweest." Maar verder schiet hem niets te binnen. Ook Jopie Minnaard moet het ant woord schuldig blijven. Wel kent ze Zeeuwse spreuken die met geur te maken hebben. ,,Ik genoeg an een neuze vol", klinkt het vanuit Hein- kenszand. ,,Ie stienkt zeven roe de wind in. Of: j'n aesem litte ruuke, wat zo veel betekent als je mening geven. En natuurlijk 'Eenpoepje litte ruuke', al spreekt dat voor zich." Nieuw gezegde En laatst, toen zij en haar man co rona hadden, doemde er ineens een nieuw Zeeuws gezegde op. ,,Di zit rooke noch smaeke an, zeiden we te gen elkaar, toen we ons geurvermo- gen waren verloren", vertelt ze. ,,Gelukkig was dat maar van korte duur." Dat het Meertens Instituut een geurwoordenboek uit brengt, vindt Minnaard fantastisch. Zoals alles wat met taal en zeker met dialect te maken heeft. ,,Dialect is voor mij zoals het hoort. Het Nederlands is een hart stikke mooie taal, maar met dialect kun je veel beter je gevoelens uiten. Zoveel spreuken en zijspreuken vind je nergens anders. 'Kwa zei bure, en ze bleef nog een ure', zoiets bestaat in het Nederlands gewoon niet." Dus als het even kan, spreekt Minnaard Zeeuws. Thuis met haar man, maar ook aan de telefoon met de kinders die ver weg wonen. ,,En op het dorp, wanneer het maar kan. Maar het wordt minder, dat merken wij ook. Onze kleinkinderen kun nen al niet alles meer verstaan. Het valt ook niet mee, er zit een be paalde klank in die niet iedereen kan. Als butendiekers het proberen, moeten we toch altijd een beetje la chen." Primeur Wie nog wel specifieke Zeeuwse geurwoorden kent, kan die kwijt bij het Meertens Instituut. Dat heeft een vragenlijst over geurgebruiken en geurtaal op haar website ge plaatst. De antwoorden worden ge bruikt voor de Neuswijzer die vol gend jaar verschijnt, een volgens Meertens 'geurig standaardwerk' over reuk in taal en cultuur, evolu tie en biologie, geschiedenis en psychologie. Bovendien: ,,Een pri meur voor het Nederlandse taalge bied." Jopie Minnaard kan niet wachten tot het boek uitkomt. ,,Zodrie a 't in de wienkel ligt, gae 'k d'r g'lieke om!"w Toos Henk VERSOEPELING Auto te water nabij de Zeelandhallen Langs de Deltaweg bij Goes is gistermiddag rond één uur een auto te water geraakt. Hulpverle ners hebben de bestuurder uit de auto weten te bevrijden. Diverse automobilisten negeerden de in gestelde afzetting. De politie heeft hen daarop aangesproken. Het ongeluk gebeurde nabij de Zeelandhallen, tussen de krui sing met de A58 en de afslag De Poel. Het was gisteren nog niet duidelijk of de persoon ver wondingen heeft opgelopen en hoe het ongeluk heeft kunnen gebeuren. Dam vragend aan. 'Ach joh, doe eens gek', zei ze. En zo reed ik het afgelopen week einde met kleinzoon Hero als adviseur (hij is de enige échte drummer in de familie) naar Noordwijk, waar we een drumstel met alles d'r op en d'r aan in mijn Opeltje laad den. achter mijn drumstel zitten. Het gaat van kaboem, plok, kaboem, plok. En van tjsakke- boem, tsjakkeboem. De kat hangt in de gor dijnen, de hond staat jankend in de tuin, de cavia is angstig in zijn holletje gekropen, de goudvis is in paniek uit zijn kom ge sprongen, de buren houden luiken en oren gesloten. met My Generation van The Who op de koptelefoon: I hope I die before I get old. misschien een handje hel pen, buurman?', hoor ik de buren denken. Deerde me niks. Achter het drumstel Sedertdien geen drumstok meer aange Maar ja. Vorige week viel mijn oog op een adver DONDERDAG 27 JANUARI 2022 GO NOODKREET OM PFAS- DOSSIER „Versnippering vertraagt de noodzakelijke stappen om een schonere Schelde te krij gen." - GS van Zeeland cZEELAND1 SCHANDAAL THE VOICE OF HOLLAND ,,Dus zijn de onthullingen bij TVOH niet het probleem van TVOH, maar ons probleem." - Anna A. Ros, schrijfster c ZEELAND 11 Wie kent Zeeuwse geurwoorden nog? Wendy Wagenmakers Vlissingen Jopie Minnaard ruikt aan een verse prei en een ui. foto johan van der HEIJDEN Paul Kusters Internet: toosenhenk.nl GOES 'Zal ik weer eens?', keek ik mevrouw Van Kijk mij nu eens in mijn werkkamertje En ik? Onverdroten drum ik voort, 'Kunnen we je daarbij

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 2