njoyhotels.nl I Alles inclusief op vakantie dicht bij huis? w 25 Kijk voor meer Enjoyhotels op www.enjoyhotels.nl of bel 020-225 48 81 NIEUWE PROGRAMMA DE KLOOF TUSSEN ARM EN RIJK Niet voor niets plukte hij vorige week, in de eerste aflevering, een 'mannetje met een spiegel' uit de doos met Playmobil-poppetjes toen hij van Oscar, een systemisch coach, een kloof moest uitbeelden. ,,Ik wil de samenleving een spiegel voorhou den. Ik dacht eerst: moet dat nou met die poppetjes? Maar het werkte." Het was het startsein van een mis sie die in bredere zin iets teweeg moet brengen, maar ook persoonlijk is. We zien hem vragen en betogen. Een 'rondje eerlijk' doen met vrien den aan de barbecue, pratend over ju- beltonnen, privileges en zelfvertrou wen. Dat laatste wordt ontleend aan hun afkomst. ,,Je weet ergens wel dat het ook altijd goedkomt'', vertelt zijn boezemvriend Jaap Reesema met wie hij het succesvolle mediabedrijfTony Media (met onder andere de Zelf- spodcast) bestiert. ,,Dat is het ongrijp bare van vermogen'', zegt Schimmel- penninck ,,Mensen denken dan al leen aan geld, maar het mentale as pect is misschien wel het belangrijk ste. Dat je van jongs af aan weet: ik kan risico's nemen. Dingen niet leuk vinden. Stoppen met projecten. Het komt toch wel goed.'' Erfgenaam En dat is straks met Schimmelpen- ninck ook het geval: hij woont in een appartement in Göteborg (Zweden), heeft een pied-a-terre in Amsterdam, bezit vastgoed in Kroatië en kan als erfgenaam in de toekomst (samen met zijn zus, neven en nichten) een landgoed tegemoet zien. Desondanks pleit hij voor belasting op vermogen. ,,We vinden het normaal dat je van de euro die je verdient, de helft af draagt aan de belasting. Maar als je een euro erft, dan hoeft dat helemaal niet, terwijl daar geen enkele presta tie tegenover staat. Dat is toch krank zinnig? Ja, ik weet 't, ik erger me aan mensen uit mijn eigen klasse. Ik ben een idealist die tegen mijn eigen be lang ingaat. Ik vind het niet eerlijk. ,,De tragiek in de serie: in elke afle vering zit wel iemand aan de andere kant van de kloof die zegt: als ik de kans had om mijn kind naar het pri- vé-onderwijs te sturen, zou ik het ook doen. Als ik de kans had om be lasting te ontwijken, zou ik het ook doen. Als ik de kans had om pandjes te stapelen en te leven op passief in komen, zou ik het ook doen. Maar als de hele maatschappij de mentaliteit heeft van de rijken, dan ga je het niet oplossen.'' De woorden stromen zorgvuldig en vol overtuiging uit zijn mond, zo als ze ook uit zijn laptop komen voor zijn columns voor de Volkskrant. Die laptop staat overigens in Göteborg, waar hij met zijn Zweedse vriendin Lotta woont. Als hij de Zelfpodcast opneemt met Reesema, verblijft hij in zijn appartement in hartje Am sterdam. „Eerlijk gezegd heb ik wei nig met deze stad. Druk, vies, te veel herrie. Mensen zijn vervelend. In Ne derland heb je een VvE in een ge bouw als dit. Dan staat in de huisre gels dat je na 22.00 uur een beetje stil bent. Nederlanders houden zich daar niet aan. Zweden zijn gewoon stil. Die maken geen geluid.'' Gezinnetje Nu deed hij een volgeplempt weekje Nederland. Met tal van afspraken, pers, vrienden, een dinertje. ,,In Zwe den heeft hij 'een relatief relaxed be staan'. ,,Daar doe ik mijn schrijfwerk. Dat kan op afstand." Hij heeft plan nen, altijd plannen. Bijvoorbeeld voor een boek. Non-fictie en een ro man. Of allebei. Ook dat kan in Göte- borg. ,,Zweden is mijn thuis. Lotta heeft dat gewonnen. Ik heb, denk ik, nooit een kans gemaakt. Zij heeft gewoon niet zoveel met Nederland en ik zelf ook niet genoeg. Ze heeft een eigen bedrijf. Ze vist wilde oesters van de bodem van de zee. Neemt gasten mee op een soort oestersafari. Ze is nu ook bezig met een pand om een hotel-restaurant te ontwikkelen. Het is heel bijzonder en extra leuk om daar te zijn." Zijn toekomst ligt in Zweden. Schimmelpenninck wil er een gezin netje stichten. ,,Ik ben tot op heden vooral bezig geweest met mezelf en met mijn carrière. Lotta en ik zouden het graag willen. We zullen zien hoe dat loopt. Maak je een lijstj e met din gen die belangrijk zijn voor je levens geluk, dan scoort Zweden voor mij op bijna alles beter dan Nederland. Er is rust, ruimte, de kwaliteit van leven is hoger. Als ik ons appartement uitga om te gaan hardlopen, dan sta ik bin nen tien minuten tegenover een eland. Dat ga je in Nederland niet vinden." nu ondernemer, columnist en oer- Twitteraar kende een zorgeloze jeugd, maar wel anders dan die van anderen. De familie Schimmelpen- ninck sprak geen Twents, woonde in een landhuis, waar nieuwsgierige toeristen geregeld kwamen koekeloe ren. Ouders van vriendjes reageerden op zijn naam ('Leuk dat er een Schimmelpenninck komt spelen'). ,,Je moest je best doen om gewoon te zijn en erbij te horen", zegt zijn moe der in de eerste aflevering. ,,Liever geen polo, want dat was te deftig.'' Via het voetbal hoorde hij erbij. ,,Ik had thuis een voetbalveld voor me zelf. In je eentje, da's niet altijd leuk, maar ik voetbalde ook met vriendjes, hoor. En bij VV Diepenheim. Daar debuteerde ik, jawel, op mijn 16-de in het eerste. Met een goal. Een intik- kertje, maar toch.'' Met Sander en de Kloof wil hij de boel wakker schudden. ,,Hallo, er is een privéschool in Laren waar kinde ren van 6 voor 25.000 euro terecht kunnen. De meeste mensen weten niet dat dat bestaat." Enjoyhotel Ruyghe Venne Enjoyhotel Harz Sauerland Enjoy Alpin Hotel Enjoy Berghotel Vue alles inclusief vakanties M 5 dagen alles inclusief! Overnachten, eten, drinken en entertainment. Hoe kan het voor zo'n prijs? GO DONDERDAG 27 JANUARI 2022 Sander en de Kloof, elke donderdag om 21.00 uur bij de VPRO op NPO 3. Sander Schim melpenninck en beelden uit Sander en de Kloof. foto's eva ROEFS EN VPRO ÏOTUK'S V! Moezelstreek Veldenz Moezel Harz Goslar- Hahnenklee Sauerland Schmallenberg Winterberg Noord-Brabant Vught Drenthe Westerbork Valkenburg Limburg Alle fouten voorbehouden en exclusief eventuele toeristenbijdrage. 4 Geen boekingskosten 4 Geen toeslag 1-persoonskamer 4 Enjoy garantie: kosteloos omboeken bij negatief corona reisadvies!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 25