Medvedev overleeft matchpoint in thriller Nu écht op weg naar Peking Straf voor knoeien met bal 23 IN HET PROFVOETBAL ZELF ZAL MOETEN AFDWINGEN ochtend in de rechtszaal, ga ik daarna naar huis om mijn spullen te pakken en ben ik die avond vierde official bij De Graafschap. Dat is geen fysieke inspanning, maar mentaal moet je er wel zijn. ,,Maar als ik die promotie naar het betaald voetbal maak en ik die avond een wedstrijd moet leiden bij De Graafschap, dan ga ik niet 's morgens in de rechtszaal staan. Dan ga ik rustig uitslapen, een pastaatje eten en in alle rust met mijn vader naar de wedstrijd. Geen haast, geen stress. Dat kan ik er niet bij hebben.'' Keukentafel Shukrula pendelt op en neer van uit woonplaats Alkmaar, naar de rechtbanken in Noord-Holland, dan weer naar een personal trai ning in Rotterdam. En nu werkt ze in Emmen aan de keukentafel in huize Hardeveld. Haar relatie met de verdediger maakte ze onlangs wereldkundig, nadat de KNVB aan beiden had aangegeven geen pro blemen te voorzien. Een mediastormpje barstte los. In Nederland werd geconstateerd dat zij ooit vierde official was bij een wedstrijd waarin Hardeveld rood kreeg. The Sun in Engeland maakte ervan dat zij zelf die prent had getrokken. Het nieuws be landde zelfs in landen als Brazilië, waar doodleuk werd gesuggereerd dat Shukrula rood gaf en vervol gens bijna vechtend de catacom ben in ging met Hardeveld. Stom verbaasd en soms geamuseerd volgde het duo de ontwikkelingen. ,,Het is wel intens, hoor'', zegt Shukrula. „Staat hier de voorbe schouwing op een wedstrijd van Emmen aan, zijn ze vijf minuten aan het praten over mijn relatie. Dan vraagt iemand of mijn carri ère nu op een laag pitje gaat. Dan denk ik: waarom? Zeker omdat de KNVB al gezegd heeft geen pro blemen te zien." De KNVB wil het, maar als ik het niet laat zien? Dan is er vast wel een ander. Shukrula laat een stilte vallen. En dan licht gepikeerd: ,,Ik ben al twaalf jaar keihard aan het werk. Mijn carrière staat op 1. Dan hoor je dit soort geluiden en denk je al leen maar: nee, jij hebt het niet bij het rechte eind. Nu besef ik ook hoe het voor spelers moet zijn." Het hoort allemaal bij haar ont haal in het mannenbolwerk dat de voetbalwereld is. ,,Laatst liep ik bij VVV-Jong PSV de trap af, samen met Ruud van Nistelrooy. En dan word ik genoemd in een filmpje waarin je ons ziet lopen. 'Kijk eens wie we daar hebben', stond er. 'Sa men met Ruud van Nistelrooy.'" Ze lacht. „Wanneer hebben mensen het nou over de vierde official? Maar ik ben me ervan be wust dat het nu allemaal leuk en positief is en dat je als vierde offi cial niet snel iets fout doet. Maar het kan zich straks ook tegen je ke ren. Kijken welke vrouwonvrien- delijke spreekkoren ze gaan ver zinnen die er nu nog niet zijn.'' Met de soms confronterende wetten en uitdagingen van ge vulde stadions is ze nog niet ge confronteerd. ,,Ze hebben wel eens 'schatje, mag ik je foto?' gezongen bij een wedstrijd van Kozakken Boys. Kon ik wel om lachen. Ik loop al zo lang mee, ik ken de kleedkamer- en kantinehumor. Dat is de scene waarin we leven. Ze kunnen ook zeggen: belachelijk, wat doet die vrouw op het veld?! En nu is het... (zet een stemmetje op) 'Ah, mooi toch, ziet er leuk uit.' Prima, joh.'' Inkijkje Met de documentaire hoopt Shu- krula een inkijkje in haar leven te geven en, uiteindelijk, jonge meis jes te enthousiasmeren voor het vak. ,,Achter Franca en mij zit maar weinig, daar zit een aantal lichtjaren tussen. Echt jammer. We willen laten zien wat er alle maal kan, we willen zaadjes plan ten bij clubs. Het mooiste is als straks een meisje een jeugdwed strijd van haar club fluit doordat ze mij op tv heeft gezien.'' En hoe verder ze komt, hoe meer Shukrula een uithangbord van vrouwelijke arbiters wordt. Met een belangrijke kanttekening van uit haar kant. ,,Aan het einde van de dag moet het altijd over kwali teit gaan. Niet omdat je vrouw bent. Je moet goed zijn. Als ik er klaar voor ben, wil ik laten zien dat het allemaal gaat om kwaliteit.'' De Wetten van Shona Vanavond, 20.15 uur, ESPN 1 Medvedev werkte in de vierde set bij een achterstand van 5-4, op ei gen service, een wedstrijdpunt weg. Een game later plaatste hij een break, waarna hij op 6-5 zijn vierde setpoint benutte. In de vijfde set maakte Medvedev zijn comeback compleet en hij maakte het af op zijn eerste wedstrijd- punt, na een misser van Au- ger-Aliassime. „Ik heb geen idee hoe het me is gelukt", zei Medvedev. „Gelukkig sloeg ik op wedstrijdpunt tegen een eerste service, anders had ik het niet geweten. Ik speelde niet op mijn best en hij speelde onge looflijk goed. Hij had alles en ik wist niet wat ik moest doen." In de tiebreak van de derde set nam Medvedev het initiatief over, onder meer dankzij de regen in Melbourne. Die zorgde ervoor dat het dak van de Rod Laver Arena dicht moest. Medvedev veran derde echter ook van aanpak, zo bekende hij. „Ik weet niet ofmen- sen het leuk vinden om te horen, maar ik besloot te doen wat Novak Djokovic zou doen", zei Medve- dev, waarna er een fluitconcert klonk. „Ik dacht: ik laat hem wer ken. Als hij wil winnen, dan moet hij vechten tot het laatste mo ment." Slechts één keer eerder wist Medvedev een achterstand van 2-0 in sets ongedaan te maken. Vorig jaar op Wimbledon knokte de Rus zich na het verliezen van de eerste twee sets langs de Kroaat Marin Cilic. Medvedev neemt het in de halve finales op tegen de Griek Stefanos Tsitsipas, die eer der op de dag de Italiaan Jannik Sinner in drie sets versloeg. GO DONDERDAG 27 JANUARI 2022 - Shona Shukrula (30) AUSTRALIAN OPEN Daniil Medvedev heeft zich met veel moeite geplaatst voor de halve finales van de Australian Open. De favoriet knokte zich in vijf sets langs de Canadees Félix Auger-Aliassime. Het werd na 4 uur en 42 minuten 6-7 (4) 3-6 7-6 (2) 7-5 6-4 voor de nummer 2 van de wereld. s if Daniil Medvedev springt een gat in de lucht. foto afp SCHIPHOL anp Een groot deel van de olym pische ploeg, onder wie ook schaatsster Antoinette de Jong, vertrok gisteren met een speciale vlucht van Schiphol naar de Spelen in Peking. CRICKET De Nederlandse cricketer Viv Kingma is door de internatio nale cricketfederatie ICC voor vier duels geschorst. Kingma (27) heeft zich afgelopen dins dag in een duel met Afghani stan bezondigd aan 'ball-tam pering', het opzettelijk knoeien met de bal. Op beelden is te zien dat de Nederlandse fast-bowler met zijn nagels de bal bewerkt. Dat beïnvloedt de aerodynamica en is in cricket ten strengste verboden. De wedstrijd in Doha was de derde ontmoeting met de Af ghaanse cricketers. De drie duels gingen allemaal verloren. „Het incident vond plaats in de 31ste over, waarbij de fast- bowler de staat van de bal ver anderde door er met zijn na gels over te krassen", meldt de ICC, die er aan toevoegde dat Kingma zijn overtreding heeft toegegeven. Shona Shukrula: ,,Ik ben twaalf jaar onderweg en begin er nu dichtbij te komen.'' FOTO CORNÉ SPARIDAENS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 23