Veerman naar Utrecht na belofte aan vriend m üjw - Fancollectief ziet nog weinig navolging Twente 21 OP TURBULENTE PERIODE MET MISBRUIKSCHANDAAL Dat zegt Matthijs Keu- ning, voorzitter van de organisatie van vrijwel alle supportersverenigin gen uit het profvoetbal. „Elke club maakt zijn eigen afweging. We hebben nog niet gehoord dat andere clubs dezelfde stap als FC Twente willen zetten." FC Twente neemt geen genoe gen met de toezegging van het ka binet dat een derde van de capaci teit mag worden gebruikt. De club doet de poorten pas open als alle seizoenkaarthouders en sponsoren naar bin nen mogen. Daarvoor is twee derde van de capa citeit nodig. Ook het Supporters collectief vindt de versoe peling te mager. Keuning: „Teleurstellend, maar we moeten het ermee doen. Misschien is er over drie weken meer mogelijk, maar het frustrerende is dat we niet weten waar we aan toe zijn.'' Na een jarenlange paringsdans heeft de 30-jarige Veerman nu dan echt zijn droomtransfer naar FC Utrecht te pakken. Om uit te vinden waarom de 2.01 meter lange spits zo graag in de Galgen waard wil spelen, moeten we meer dan tien jaar terug in de tijd. Jan Schilder, een groot talent in de jeugd van FC Volendam en des tijds de beste vriend van Veer man, pleegde zelfmoord toen hij het profvoetbal niet leek te gaan halen. Een enorme klap voor Veerman, die zelf op dat moment bij de amateurs van Volendam speelde en voor wie een profbe- staan mijlenver weg leek. Hij bouwde zelfs al een carrière op als schilder. Na het pijnlijke verlies ging bij Veerman de knop om. Zittend op de bank bij de ouders van zijn pas overleden vriend deed hij hen een belofte. Hij zou er alles aan doen om, in zijn naam, nog een gooi te doen naar het profvoetbal. Het ul tieme doel had hij in zijn achter hoofd: spelen bij de club waar Schilder een enorme supporter van was. En die club is FC Utrecht. ,,Een enorm trots gevoel en ik ben ongelooflijk blij om hier te zijn", zo zei Veerman gisteren bij zijn presentatie. ,,Hij was groot fan en stond geregeld op de Bun- nikside. Dan is het enorm mooi dat je de belofte die je hebt ge maakt kan nakomen en voor FC Utrecht hopelijk een rol kan gaan spelen." In de voorbije jaren probeerde FC Utrecht tot drie keer toe Veer man te verleiden naar de Galgen waard te komen. Drie keer ketste het af om financiële redenen. Het liep zelfs een keer, tot grote frus tratie van de Volendammer, mis op een ton. FC Utrecht probeerde het in zijn eerste periode bij Hee renveen, toen hij bij het Duitse Sankt-Pauli speelde en ook na zijn terugkeer in Friesland. Maar bij poging vier vielen de puzzelstukjes in elkaar. Veerman was geen zekerheidje meer in Heerenveen en zag goede vriend en aangever Joey Veerman verkas sen naar PSV. Met een schappe lijke transfersom van minder dan vier ton lag Heerenveen niet in de weg en zo kon de overstap vrij soepel worden gerealiseerd. Wij hebben het gedaan om de sport beter te maken. Mooier te maken - Mark Meijer ken. De vraag is dan of je met de huidige staf bij de vrouwen de sport naar groen trekt. Wat mij betreft is het antwoord 'nee'. Dat geldt ook voor mezelf." ,,Ik heb als technisch directeur zoveel keuzes moeten maken dat er onvoldoende draagvlak is voor mij om de volgende stap te kun nen zetten. Dat zie ik en dat voel ik. Toen ik kwam, had ik een hele mooie technische staf. Nu is er aan de dameskant een heleboel kennis weggevallen. Dat vraagt om een ander soort td. Ik vind het heel jammer dat ook Bram (Van Bokhoven, mannenbonds- coach, red.) vertrekt naar NOC*NSF. Ik snap het 100 pro cent, het is een mooie baan." ,,Ik zou in een nieuwe crisissitua tie nooit meer een tijdstermijn stellen, zeker niet als ik er zelf geen invloed op heb. Gedurende het onderzoek zou het topsport programma stil liggen. Uiteinde lijk bleek het onderzoek groter te worden en duurde het vier, vijf maanden langer dan verwacht. En ik zou harder hebben doorge pakt wat de coaching betreft. Wie wel of niet bij het pro gramma betrokken zou blijven. Dan zou ik bepaalde coaches ook al niet in de staf voor de EK heb ben opgenomen. Ik had eerder duidelijk moeten zijn. Duidelijk heid is alles in topsport." ,,De Olympische Spelen waren teleurstellend, zeker aan de da meskant. Aan de herenkant: van de twee haalt er één de finale, dat is 50 procent. Dan reken ik me zelf een beetje rijk. Voor Epke (Zonderland, red.) was het jam mer. Hij was zo ontzettend goed in 2020. Dat ene jaar extra heeft hem genekt. Wel mooi hoe hij topsporter is in winst en verlies. Hij draagt het allemaal. Hij moet ooit een functie krijgen binnen de KNGU, vind ik. Op de WK na de Spelen hadden we een gave groep staan bij de dames. Elze Geurts tweede in de kwalificatie op sprong, Naomi Visser histo risch vijfde op de meerkamp. Ze ker bij de dames blijven we op mondiaal niveau, zelfs als Sanne en Lieke Wevers niet zouden doorgaan. Ik laat geen medailles op de Spelen achter zoals mijn voorganger, maar wel een eerste stap in de hoognodige cultuur verandering. Ik ben er trots op dat ik mijn verantwoordelijkheid heb genomen en niet tussentijds ben opgestapt." ,,Dat was tijdens de zomervakan tie van 2020. Ik was net twee uur op de camping in Italië toen in Studio Sport de namen van Ger- ben Wiersma en Vincent Wevers genoemd werden. Toen ging het los. Een paar dagen later vloog ik terug naar Nederland, diezelfde middag hadden we een perscon ferentie waarin we bekend maakten dat het topsportpro gramma werd stilgelegd. Dat was mijn eerste media-optreden. Je zit in een soort snelkookpan. Daar is de pijn begonnen. De pers dook er vol op met alle ge volgen van dien voor de betrok kenen. Wat je dan doet is, zoeken naar oplossingen. Zeker voor de huidige selectie. We hebben ge kozen voor een drietraps aanpak: slachtoffers, onderzoek naar grensoverschrijdend gedrag door Verinorm en het olympisch pro gramma 2.0. De Spelen bleven toch een doel." ,,Ja, dat lijkt dan relatief makke lijk ten opzichte van de turncrisis die daarna zou komen. Maar ook dat was een pijnlijke, zeker in het begin toen iedereen nog zocht wat wel en niet kon. Nu is het min of meer geaccepteerd dat topsport doortraint. Het is hun werk. NOC*NSF zat tijdens de eerste golf met het totaalplaatje. Er gingen mensen dood, maar wij vonden het ook belangrijk door te trainen? De balk bij Sanne Wevers in huis. Epke die zegt: 'Dan ga ik het zelf wel orga niseren in een garage, want de Spelen komen eraan'. Dan kom je in een spagaat met het maat schappelijk belang." Kunt u een spagaat? U kwam in een soortgelijke situatie terecht met aan de ene kant de slachtof fers van grensoverschrijdend gedrag en aan de andere kant de huidige lichting topsporters. ,,Nee, een spagaat op de vloer kan ik absoluut niet. Maar in de cri sissituatie heb ik hem zeker ge leerd. We hebben een bewuste keuze gemaakt. Hoe pijnlijk ook voor de nieuwe lichting. Ik ver gelijk het met een stoplicht. De periode waar we uitkwamen was echt rood. De huidige staf, inclu sief de coaches, heeft de sport van rood naar oranje gebracht. Maar dat hebben we niet gecom municeerd, want dat had geklon ken als verdediging ten opzichte van het verleden. Dat had ook te kort gedaan aan de slachtoffers. Zij hadden erkenning nodig. Veel van de huidige turnsters zeggen: 'Wij zijn ook slachtoffer gewor den.' Dat kan ik me echt voorstel len. Maar wij hebben het gedaan om de sport beter te maken. Mooier te maken. Anders te ma- GO DONDERDAG 27 JANUARI 2022 VOETBAL VOETBAL Voor zover bekend bij het Sup porterscollectief is FC Twente vooralsnog de enige club uit het betaald voetbal die heeft besloten de deur voorlo pig dicht te houden. Met zijn overstap van Hereen- veen naar FC Utrecht lost Henk Veerman een oude belofte in aan een boezemvriend die zichzelf om het leven bracht. Ooit zou hij in de Galgenwaard spelen. Nu is het zo ver. Jan van Dam Utrecht Henk Veerman werd gisteren gepresenteerd als de nieuwe spits van FC Utrecht. „Blij om hier te zijn.'' foto fc utrecht De laatste periode als tech nisch directeur heeft een zware wissel getrokken op Mark Meijer. FOTO PIX4PROFS snelkookpan' Waarom bent u niet de juiste man om het stoplicht van oranje naar groen te krijgen? Wat zou u met de kennis van nu anders hebben gedaan? Bij uw aanstelling in 2018 had u één doel voor ogen: de KNGU moest blijven behoren tot de mondiale top. Is dat gelukt? Voordat de beerput over grens overschrijdend gedrag open ging, moest u ook al een corona crisis bezweren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 21